Raziskava Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije (IVZ) kaže, da se najbolj nezdravo prehranjujejo prebivalci z nižjim socialno ekonomskim statusom in nižjo izobrazbo, pa tudi moški. Dokaj nezdravo se prehranjujejo tudi mladi odrasli, stari od 18 do 25 let, saj uživajo le ozek nabor priporočenih živil.
Prebivalci z višjim samoocenjenim materialnim standardom pogosteje uživajo sadje, zelenjavo, kosmiče, testenine, riž, ribe, mleko in mlečne izdelke še posebej z manj maščob, olivno olje, maslo, med in sadno-žitne rezine. Od pijač pijejo sadne sokove in nektarje, mineralne vode in vode z okusom. Revnejši pogosteje izberejo kruh, pšenični in koruzni zdrob, svinjino, drobovino, mesne izdelke, jajca, margarino, majonezo, svinjsko mast, ocvirke, sladkor, marmelado in sladko pecivo, od pijač pa čaj in kavo, sadne sirupe in alkoholne pijače.
Mladi odrasli, stari od 18 do 25 let pogosteje posegajo po bananah, žitih in žitnih izdelkih, perutnini in mesnih izdelkih, mleku in mlečnih pudingih, majonezi, čokoladi in vseh vrstah sladkih in slanih peciv, od napitkov pa do brezalkoholnih gaziranih in negaziranih pijačah, vodah z okusom, multivitaminskih napitkih in sokovih iz sadnih sirupov. Mojca Gabrijelčič Blenkuš z IVZ opozarja, da so prehrambne navade mladih odraslih izredno pomembne, saj kot starši oziroma bodoči starši svojim otrokom privzgajajo življenjske veščine ter prenašajo zgled in znanje tudi o zdravem prehranjevanju.
Predstavniki generacije od 26 do 46 let pogosteje izbirajo pomaranče, jagode in lubenice, govedino in jajca, jogurte in sire, sladoled, sladkor in olivno olje, od napitkov pa sadne sokove. Tudi generacija od 46 do 65 let ima svoj značilni izbor živil, kamor spadajo jabolka in hruške, marelice in slive, grozdje, borovnice, limone, suho sadje in na splošno zelenjava, sicer pa še svinjina, skuta in mlečni izdelki z manj maščob, med, olje in svinjska mast, od pijač pa prava kava in čaj, mineralna voda, pivo in vino. Najstarejša generacija tako izrazito izstopa po naboru zaužitih vrst sadja.
Ženske pogosteje uživajo kosmiče in riž, sadje in zelenjavo, mleko in mlečne izdelke ter med, od pijač pogosteje posežejo po vodi in čaju, na splošno pa pogosteje izbirajo izdelke z manj maščob. Moški se pogosteje odločajo za kruh in drobno slano pecivo, meso in mesne izdelke ter jajca, od maščob za svinjsko mast in majonezo, od pijač za sadne sokove in nektarje, sadne sirupe, brezalkoholne gazirane in negazirane pijače, mineralno vodo, pivo in vino. Gabrijelčič Blenkuševa še poudarja, da lahko posameznik zdravo izbira samo v okolju, ki zdravo izbiro tudi ponuja, zato je predvsem skrb družbe in politike za ustvarjanje okolja, kjer bo zdrava prehrana dostopna vsem, tudi tistim z nižjimi dohodki.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.