Predsednica Ženskega lobija Slovenije Metka Roksandič je na novinarski konferenci Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pozvala, naj volivci na nedeljskem referendumu zavrnejo pokojninsko reformo. Zakaj? Zato, ker še dodatno slabša položaj žensk, saj bodo morale delati dlje za nižjo pokojnino, skrb za družino in otroke pa bo po novem zakonu družbeno manj vredna.
Dvig za kar sedem let
Roksandičeva je sprva poudarila, da ne more biti hitrih skokov v zmanjševanju pravic. Ženskam se namreč od današnje dejanske starosti 58 let, ki jo dosegajo ob upokojevanju, starost za upokojitev po novem zakonu dvigne za sedem let, na 65 let. Za moške pa samo tri leta. Ob tem dodaja, da morajo biti spremembe ustrezne pričakovanjem. Solidarnosti med spoloma pa tako ni več.
Prispevek žensk družbi – ne le služba, temveč tudi vzgoja otrok, delo v gospodinjstvu ...
Ob tem dodaja, da je treba upoštevati prispevek žensk za to družbo, kot so skrb za delo in družino. Ustavno sodišče je po njenih besedah že leta 1998 odločilo, da je tako razlikovanje upravičeno in da gre za ukrep pozitivne diskriminacije. Z upokojevanjem po trenutnem zakonu je ženskam sedaj omogočena nekakšna "odškodnina" za dvojno delo, meni Roksandičeva.
Za otroka osem mesecev, za vojaščino pa 15 ali 12?!
Kot drugo stvar je primerjala olajšave za otroke in služenje vojaškega roka pri znižanju starostne meje za upokojitev. Za enega otroka se ta starost zniža za osem mesecev, moški pa za vojsko dobi 15 ali 12 mesecev, glede na to, kako dolgo je služil. Ob tem je poudarila, da v prehodnem obdobju ženske za enega otroka dobijo šest oz. sedem mesecev naslednje leto, moški za vojaščino pa dobijo še vedno isto olajšavo. Roksandičeva pojasnjuje, da mora ženska imeti dva otroka, da je to družbeno ovrednoteno in priznano v primerjavi z moškimi. Ta razlika je po njenem mnenju neupravičena.
Ženske, ki so rodile več otrok, kot meni, prispevajo družbi največ, ker poskrbijo za družbeno reprodukcijo. Ob tem ne morejo dodatno varčevati za pokojnino. Za zahvalo pa po besedah Roksandičeve dobijo le osem mesecev olajšave na otroka.
Tudi ukinitev varstvenega dodatka kot pravice bo po njenem mnenju prizadela bolj ženske kot moške.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.