
Z današnjim dnem je začela veljati novela zakona o volitvah v državni zbor, ki uveljavlja t.i. ženske kvote za nastop na prihodnjih parlamentarnih volitvah leta 2008. Zakonska novela namreč postopoma uvaja 35-odstotno zastopanost žensk za kandidiranje na parlamentarnih volitvah. Državni zbor je zakonsko novelo sprejel 11. julija na predlog vlade.
35-odstotno žensko kvoto za kandidiranje na volitvah naj bi dosegli postopoma, tako da bi na parlamentarnih volitvah leta 2008 veljala 25-odstotna kvota. Kvote se uvajajo po tem, ko so že bile uvedene za lokalne volitve in volitve v Evropski parlament. V opozicijskih LDS in SD so z vloženimi dopolnili v drugem branju zakona želeli kvoto zvišati na 40 odstotkov, a je poslanska večina takšen predlog zavrnila.
Spremembe pri glasovnicah iz tujine
Novela med drugim podaljšuje rok, do katerega se še upoštevajo glasovnice, oddane po pošti iz tujine. Te se upoštevajo pri izidu glasovanja, če so prispele po pošti do 12. ure petega dne po dnevu glasovanja. Glede volilne pravice poslovno nesposobnih oseb zakonska sprememba določa, da pravice voliti in biti voljen nima državljan, ki je dopolnil 18 let starosti, pa mu je bila zaradi duševne bolezni, zaostalosti ali prizadetosti popolnoma odvzeta poslovna sposobnost. V skladu s sprejeto novelo bo lahko volivec dal svojo podporo kandidatnim listam pred vsakim pristojnim organom, ne glede na kraj svojega stalnega prebivališča.
Višje število podpisov za listo kandidatov
Novela sicer zvišuje tudi število podpisov, potrebnih za določitev liste kandidatov v posamezni volilni enoti, in sicer s 100 na 1000. Gre za kandidatne liste, ki jih določijo volivci s podpisovanjem.

Uvajajo se tudi prosojne glasovalne skrinjice, kar naj bi omogočilo višji standard volitev in zmanjšalo možnost zlorab. Nova je tudi uvedba uradne prazne glasovnice za glasovanje po pošti v tujini. Ta bi se od drugih glasovnic razlikovala po tem, da na njej še ne bi bila vpisana imena kandidatov. Vsaj eno volišče v okraju pa bi moralo biti dostopno tudi invalidom.
Republiška volilna komisija se bo v skladu z novelo preimenovala v državno volilno komisijo, saj sedanje poimenovanje izhaja še iz nekdanje Jugoslavije. Mesto sedanjega tajnika komisije pa se bo spremenilo v mesto direktorja službe državne volilne komisije.
Novost je posebno volišče za invalide
Velika novost na letošnjih volitvah bo tako posebno volišče za invalide v vsaki občini, je povedal dosedanji tajnik državne volilne komisije Marko Golobič, ki je z dnem uveljavitve novele zakona nastopil petletni mandat direktorja službe državne volilne komisije. Invalid, ki bi moral glasovati na volišču, ki mu ni dostopno, se bo lahko odločil, da bo glasoval na takšnem posebnem volišču, je dodal. To bo moral sicer predhodno sporočiti.
Zakonodajalec je predpisal, da se prosojne skrinjice začnejo obvezno uporabljati s 1. januarjem 2008, je povedal Golobič. Občine bi lahko letos imele prosojne, kartonaste ali celo lesene, saj zakon doslej ni zapovedoval, kakšne naj bodo volilne skrinjice. "Zaradi racionalnosti smo imeli kartonaste, ker so pač za enkratno uporabo, stroškovno je cenejša in jo ni treba hraniti," je dejal Golobič.
Osebe, ki so med potekom roka, določenim za predložitev list kandidatov, v bolnišnicah, domovih za starejše občane, zavodih za invalidne osebe in podobnih zavodih, in osebe na prestajanju zaporne kazni bodo lahko svojo podporo v prihodnje izrazile tako, da bo njihov podpis na obrazcu potrdila posebej za to pooblaščena oseba organa oziroma pravne osebe. V zakonu je tudi jasno zapisano, da osebe, ki jim je bila zaradi duševne bolezni, zaostalosti ali prizadetosti s pravnomočno sodno odločbo popolnoma odvzeta poslovna sposobnost ali podaljšana roditeljska pravica staršev ali drugih oseb čez njihovo polnoletnost pred uveljavitvijo tega zakona, nimajo pravice biti voljene, imajo pa pravico voliti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.