Pokojnine žensk v Sloveniji so v povprečju za 29 odstotkov nižje od pokojnin moških, je pokazala raziskava Evropske komisije. Razlika med pokojninami v Sloveniji je sicer manjša kot v celotni Evropski uniji, kjer ženske upokojenke v povprečju prejemajo za 39 odstotkov nižje pokojnine od moških.
V Bruslju ugotavljajo, da nižja stopnja zaposlenosti pri ženskah vpliva tudi na njihovo upokojitev in da so razlike v pokojninah med spoloma odvisne od treh trendov na trgu dela. Odločilno je, da je v primerjavi z moškimi manj žensk zaposlenih, če so zaposlene, pa delajo manj ur oziroma let. V povprečju za svoje delo prejemajo tudi nižje plačilo.
Pokojninski sistemi ne predstavljajo samo popisa preteklih delovnih izkušenj posameznika, pač lahko zmanjšajo, ponovijo ali celo okrepijo neenakosti med spoloma na trgu dela in pri delitvi družinskih obveznosti med ženskami in moškimi, opozarja komisija.
Razmere v EU so sicer zelo različne. V številnih evropskih članicah so velike razlike v pokojninah med spoloma, v 17 državah razlike presegajo ali dosegajo 30 odstotkov. Dva primera največje razlike v pokojninah med spoloma sta Luksemburg (razlika znaša 47 odstotkov) in Nemčija (44 odstotkov). Po drugi strani je razlika v pokojninah najmanjša v Estoniji (štiri odstotke) in na Slovaškem (osem odstotkov).
Raziskava je pokazala še, da zakonska zveza in materinstvo povečujeta razlike v pokojninah med spoloma. Razlike so manjše za samske ženske, čeprav so še vedno velike in v povprečju znašajo 17 odstotkov. Podatki jasno kažejo na "kaznovanje zaradi materinstva", saj imajo matere v skoraj vseh državah članicah tudi slabše pokojnine. V večini primerov se "kazen" poveča glede na število otrok, še opozarjajo v Bruslju.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.