Parlamentarna preiskovalna komisija za gradnjo avtocest je zaslišala prvi priči, in sicer nekdanjega člana uprave Darsa Metoda Di Batista ter nekdanjega ministra za promet in nekdanjega predsednika uprave Darsa Janeza Božiča. Tretje napovedane priče Andreja Kamenška iz CM Celje zaradi bolezni danes ni bilo.
Obe priči sta na vprašanje predsednika komisije Rada Likarja (SDS), ali poznata t. i. Zemonski sporazum, v katerem naj bi se največji gradbinci avtocest kartelno dogovarjali o poslih, odgovoril negativno. "Tega ne poznam, ga nikoli nisem videl in ga ne morem komentirati. Vse, kar vem, je iz medijev," je dejal Božič. Zelo podoben odgovor je komisiji podal Di Batista.
Oba sta članom komisije zagotovila, da za kakršne koli kartelne oziroma prepovedane dogovore v času svojih mandatov nista nikoli slišala. Vedela sta povedati le, da so se izvajalci dogovarjali za zakonita povezovanja, največkrat v obliki t. i. 'joint venture', da so lahko zadostili razpisnim pogojem in uspešno kandidirali za izvedbo posameznih del v avtocestnem programu. "Šlo je za zakonite dogovore," je povzel Di Batista. "Moja ocena je, da bi bila realizacija takega sporazuma nemogoča, ker so bili tudi tuji izvajalci," pa je dejal Božič in dodal, da so imeli s tujimi izvajalci več težav kot s slovenskimi.
Likar je Božiču nato dejal, da naj bi mu nekdanji direktor CM Celje Kamenšek kot predsedniku uprave Darsa poslal dopis z opisom stanja v omenjenem sporazumu, česar se Božič ne spomni. "Spomnim se več razgovorov z izvajalci, ko smo že imeli podpisane pogodbe, predvsem zaradi različnih težav. V postopke pred oddajo ponudb nismo bili nikoli vpleteni," je zatrdil.
Božič tudi ni mogel komentirati navedb, da bi bilo črtanje uvedbe e-cestinjenja politično naročeno. Kot je dejal, je bil v času, ko je odhajal z ministrstva, ta načrt aktualen.
Kilometer avtocest v Sloveniji med najdražjimi ali najcenejšimi v Evropi?
Nekdanji minister in predsednik uprave Darsa je tudi zavrnil očitke, da je kilometer avtoceste v Sloveniji med najdražjimi v Evropi. Iz študije tujega izvajalca, ki je bila pred kratkim objavljena v enem od slovenskih časnikov, je razvidno, da so stroški izgradnje kilometra avtoceste v Sloveniji med najnižjimi v primerljivih evropskih državah, je povzel. Po njegovem mnenju cenejša gradnja avtocest, kot je bila, ne bi bila mogoča. "Ocenjujem, da je bila realizacija projekta izgradnje avtocest optimalna," je poudaril.
V prihodnje bodo sicer zaslišali še 33 prič. Kot je spomnil Likar, je namen zaslišanj ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri izvajanju avtocestnega programa. S preiskavo pa želijo ugotoviti, ali so bili posli politično dogovorjeni ali so bili vodeni netransparento in ali je šlo pri njih za korupcijo.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.