Tožilec Specializiranega državnega tožilstva Boštjan Valenčič je neuradno vložil obtožnico zoper premierja Janšo, nekdanjega predsednika uprave Imosa Branka Kastelica in nekdanjega direktorja Eurogradenj Klemna Gantarja, je prvi poročal Večer.
Februarja se je namreč po petih letih zaključila sodna preiskava zaradi spornih poslov z zemljišči v Trenti.
Gre za primer, ki se vleče že leta. Sodna preiskava se je po petih letih zaključila februarja letos.
Vse skupaj se je začelo marca leta 2005, ko je tudi takrat predsednik vlade Janša, z Imosom oziroma Kastelicem podpisal pogodbo za nakup trisobnega stanovanja v Ljubljani. Zanj je plačal 56 milijonov tolarjev oziroma 236.100 evrov, do dela denarja pa naj bi, kot trdi tožilstvo, Janša prišel na sumljiv način, in sicer s prodajo zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje, ki ga je zastopal Klemen Gantar, s tem pa je iztržil 131.000 evrov.
Ob stečaju Imosa je sodna cenilka zemljišče v Trenti ocenila na 17.655 evrov, kar je bila tudi izklicna cena na dražbi leta 2016. Na dražbi je večina dražiteljev odnehala na višini 30.000 evrov, ostali so štirje dražitelji, ki so ceno dvigovali vse do 127.500 evrov. Med njimi Damjan Podjed, za katerega tožilstvo po poročanju Večera sumi, da je namerno napihoval ceno in za zemljišče plačal več, zato da bi pomagal Janši dokazati, da so očitki zoper njega neutemeljeni.
Septembra 2014 se je začela preiskava zoper osumljene, trajala je vse do februarja letos. Janši v obtožnici tožilstvo očita kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic, poroča Večer. Predpisana kazen za to kaznivo dejanje je do osem let zapora, zastaralni rok pa 20 let - v tem primeru torej do leta 2025.
Obtožnica, ki je bila vložena danes, še ni pravnomočna, tako da imajo stranke še možnost ugovora. V kabinetu predsednika vlade pravijo, da z vsebino obtožnice še niso seznanjeni, zato je tudi ne morejo kometirati.
V kabinetu predsednika vlade so za STA dejali, da Janša ostaja pri komentarju, ki ga je o zadevi dal konec decembra 2013. Spornost nepremičninskih poslov med prvakom SDS in podjetjem Imos, zaradi katerih naj bi policija na tožilstvo poslala ovadbo, je dokazano popolnoma iz trte zvita, so takrat poudarili v SDS. Kot so navedli v zapisu na spletni strani, je Janša posestvo v Trenti kupil leta 1992 s pomočjo honorarja od izdanih knjig.
Janša se je takrat na ovadbo odzval na družbenem omrežju Twitter. "Toliko o neodvisnem NPU. Dušenje s postopki, ki ga je novembra napovedal žvižgač s tožilstva, se nadaljuje," je zapisal. Danes se na informacijo o vložitvi obtožnice Janša na Twitterju ni odzval.
Fajonova: Tudi predsednik vlade ni nedotakljiv
Tanja Fajon je v oddaji 24UR ZVEČER dejala, da nihče ne more biti nedotakljiv pred pravno državo, pred pravnimi institucijami. "Enako mora ostati neodvisno državno tožilstvo. Tudi predsednik vlade ni nedotakljiv."
Da gre za "že večkrat prežvečeno zadevo", pa je dejala Jelka Godec iz SDS. "Predsednik vlade je to že večkrat pojasnil. Tisti, ki to ponovno vlečejo na dan imajo zelo močno voljo, domišljije pa nobene."
KOMENTARJI (1867)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.