Slovenija

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'

Ljubljana , 13. 12. 2024 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Oster odziv Fidesa
    03:31
    Iz 24UR: Oster odziv Fidesa
  • Iz SVETA: Zdravstvena novela dvignila prah
    03:37
    Iz SVETA: Zdravstvena novela dvignila prah

 

"Ne gre za nobeno spremembo v zadnjem trenutku, ker kar smo naredili, je to, da zasledujemo en interes, da razmejimo zasebno in javno na način, da prepovemo škodljive dvojne prakse. Poudarek je na škodljivih. Jasno smo povedali, katere prakse želimo prepovedati – želimo prepovedati prakse, po katerih je nekdo zaposlen dopoldne v javnem zdravstvenem zavodu in preusmerja bolnike v svojo zasebno ordinacijo, v kateri deluje popoldne. Takih praks ne bo in tudi nobena sprememba, ki je danes predstavljena, ne omogoča tega," je v izjavi za medije ob robu današnjega obiska v Domu Danice Vogrinec Maribor povedal premier.

Robert Golob in Valentina Prevolnik Rupel na seji strateškega sveta za zdravstvo
Robert Golob in Valentina Prevolnik Rupel na seji strateškega sveta za zdravstvo FOTO: Bobo

"Dovoljuje se dvojna zaposlitev, se pravi, če nekdo želi biti zaposlen znotraj javne zdravstvene mreže in je tam že zaposlen – marsikdo ima dvojno zaposlitev –, bo s tem lahko nadaljeval tudi naprej. Želimo, da so ljudje zaposleni tam, kjer opravljajo storitve, ne pa da so zaposleni v javnem, medtem ko večino storitev in tudi prihodkov realizirajo v zasebnem sektorju preko dela preko s. p. ali podjemnih pogodb. To je tista dvojna praksa, ki jo želimo preprečiti," je dodal.

Ob tem je spomnil na besede kirurga Erika Breclja, da je treba narediti vse, da se zaustavi moralni razkroj v javnem zdravstvenem sistemu.

"Vsi ukrepi, predvsem pa ta novela, gredo v smer, kako nagraditi tiste predane, ki so v veliki večini, tiste predane zdravstvene delavce, ki delujejo znotraj matičnih javnih ustanov, tam izgorevajo, hkrati so plačani enako kot mogoče njihovi kolegi, ki raje delajo izven javnega sistema. Ta novela prinaša način nagrajevanja za predane zdravstvene delavce znotraj njihovih matičnih ustanov in prepoveduje, da bi ostali delovali izven in tam ustvarjali storitve, ki jih lahko naredijo v svojih matičnih ustanovah," je še povedal premier.

Bolniki bodo po njegovih besedah deležni bistveno bolj kakovostnih storitev. "Imamo cel kup zapletov, ko je nek bolnik preusmerjen v zasebno ordinacijo, pride do težave pri operaciji in to težavo potem rešuje javni zdravstveni zavod. Točno to so tiste dvojne škodljive prakse, ki jih želimo preprečiti, tudi v korist zdravja bolnikov. Ker ko pride do zapleta, se ne sprašujemo več, kdo ga je povzročil, kateri zdravnik in kje, ampak rešujemo življenja. Želimo, da je bolnik deležen najvišje možne kakovosti pri svoji oskrbi. To je tudi ena od zahtev," je dejal.

Dodal je, da novela prinaša tudi "zelo jasno" ureditev področja koncesij. "Vsi vemo, da so se koncesije na veliko preprodajale. S tem se je ustvarjal še večji pritisk na javni sektor in odliv denarja. Tudi to bo v bodoče prepovedano. Verjamem, da je to zadnja priložnost, da se ta moralni razkroj zaustavi in da javnemu zdravstvenemu sistemu povrnemo ne samo veljavo, ampak tudi mesto, ki mu gre v družbi," je zaključil.

Novela je po mnenju sindikata Fides nespoštljiva.
Novela je po mnenju sindikata Fides nespoštljiva. FOTO: Bobo

Fides: Gre za nevaren eksperiment

V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva. "Predlog, ki je bil v javnost ponovno posredovan brez širšega strokovnega posveta, kaže na samovoljno delovanje Ministrstva za zdravje, kar je v nasprotju z načeli odprtega socialnega dialoga," so zapisali v pismu za javnost. 

Opozarjajo, da novela ne naslavlja ključnih težav, med katerimi izpostavljajo kadrovsko podhranjenost, neustrezno financiranje zdravstva in nestimulativen plačni sistem. Kot trdijo, bo po novem javni sektor zapustilo še več zdravnikov, saj bodo ti v javnem zdravstvu še bolj obremenjeni. 

Novela je po njihovem mnenju nespoštljiva, saj daje vtis, da zaposleni v javnem zdravstvu ne delajo dovolj. Želeli bi si, da bi predlog pomagal, da bi javnem zdravstvu ostalo več motiviranih delavcev, da bi zmanjšali pomanjkanje zdravnikov in da bi na splošno oblikovali okolje, ki bi privabljalo mlade. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (218)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
15. 12. 2024 18.58
+2
Ta vlada se vtika kako se bomo štempljali, kako sibbomo ogreli vodo za umivanje, kdaj bomo prali, kaj bomo jedli, kam bomo šli k zdravniku. A se temu reče svoboda ali represija
cool1
13. 12. 2024 21.03
+3
Kaj tu ni jasno. To je borba proti zdravnikom in tistemu , kar počnejo, pa nebi smeli početi. To je borba proti okoriščanju z javnim denarjem, kakor hočete, zdravniki mislijo, da so bogovi in zato je borbo proti njim zelo težko dobiti. Potrebna bo podpora vseh državljanov, ki se tega zavedajo, ne samo gledati, kaj bo prizadelo zdravnike, bolj je treba gledati, kaj bo prizadelo vse nas....lp.
cefre
13. 12. 2024 21.16
+2
Že že ampak te napake, ki jih opisujejo, da jih bodo preprečili z novim zakonom, bi zagotov lahko že sedaj preprečevali in kaznovali! Delodajalec in njegov menežer sta odgovorna za pravilno in kvalitetno delo! Če se je in se tudi je pojavljala taka praksa, to pomeni da je delodajalec in menežer nesposoben in škodljiv sistemu in vsem nam ljudem! Zakaj za vsako malenkost svoj zakon?
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 20.51
+2
Mogoče je pa kozmični dež kriv, Sara Žibret je spet nekaj omenila, lahko pa bi svoboda naredila nov film butec in butec
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 20.43
+2
Po novem še penzije bodo vzeli, poslusajte gospo Vonto, ona hoče ves denar
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 20.39
+4
Po novem so knjige prepovedane hujše kot v srednjem veku.
zmerni pesimist
13. 12. 2024 20.22
+0
Učinek bo enak ničli
iskriv
13. 12. 2024 19.41
+4
Fides je najbolj škodljiv skupek zdravnikov za javno zdravstvo , ker bi radi , da vsaj obdržijo dvoživkarstvo ali pa vse privatizirajo . Pri vzdržnosti javnega zdravstva mora igrati veliko , če ne glavno vlogo zdravstvena zavarovalnica , ki bi morala plačevati vse storitve in jih ne omejevati in ne da kupujejo privatne klinike .
M_teoretik
13. 12. 2024 19.34
+2
Ena izjema, da niso vsega krivi pri SDSu. Tle so pa za divje podeljevanje koncesij ( pa ne le v zdravstvu) najbolj krivi NSijevci!?
inside1
13. 12. 2024 19.29
+0
mislim, da se ravno obratno dela. prva obravnava se dela pri zasebniku, kjer te pokasira, potem pa te zrine v javni sistem mimo napotnice. ..... V vseh strokah so prepovedali dvoživke, pa zaslužijo manj, tu pa naj bo enako, pa še veliko več denarja obračajo in služijo....
M_teoretik
13. 12. 2024 19.50
+0
...torej gre za dvosmerno pošiljanje pacientov od Poncija, do Pilata!?
peresni
13. 12. 2024 19.29
+0
Se bo JJ na Mavricijusu na jahti ali golfu zmenil s plenilci javnega zdravstva....če ne drugega, bodo pa polomili roke sodnikom.
kiropraktik
13. 12. 2024 20.10
+3
Je že angažiral Tino za hosteso!Baje se na jahta počuti domače, bolj sproščeno!
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 20.38
+1
Tvoji hočejo penzije, zdaj so rekli da je to javen denar. Kaj si nor, a lahko imamo bolj nore ljudi na vladi?
Jon Bacek
13. 12. 2024 21.43
+0
Ali bosta na jahti tudi Tina in Snezic? Verjetno se Robi, izkušen snemalec selfijev.
Žabec
13. 12. 2024 19.28
+4
Fides bo pljuval čisto po vsaki noveli, ki bo le za milimeter drugačna od sedanje zakonodaje, ki jim omogoča skoraj božji status. Enostavno je treba narediti rez, saj se nikoli ne bodo strinjali z ničemer, kar bi uredilo javno zdravstvo. V javnem sistemu imajo po 60 dni dopusta, zraven še tedne ali celo mesece izobraževanja v tujini iz javnih sredstev, kup seminarjev in simpozijev, ko so doma pa so cele dneve v zasebnih ali koncesijskih ambulantah. Sploh mi ni jasno, kje naredijo po 240 ur mesečno v javnem zdravstvu. Če bodo odšli iz sistema, jih ne bo nihče pogrešal, saj jih itak nikoli ni v ambulantah.
xzigit13
13. 12. 2024 19.17
+0
Sploh ne vem kaj se je treba peteliniti… v taki obliki zakon ni v skladu z naso ustavo, zakoni svobode dela in z direktivami EU. Napacno usmerjena energija vseh
SREBRNIBREG.
13. 12. 2024 19.16
+7
Največji problem v zdravstvu so zdravstvene zavarovalnice.
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 20.51
+1
SREBRNIBREG.
13. 12. 2024 21.17
-1
Jon Bacek
13. 12. 2024 21.43
kita 1111
13. 12. 2024 19.11
+3
Vse te nebuloze okrog zdravstva so samo mešenje megle vsi vemo ,da so si zavarovalnice gradile bolnice in vse zavarovalnice so v delni lasti države torej hodijo kirurgi operirat v zasebno bolnico katera je v delni lasti države, če hoče kdo delati po opravljenem svojem rednem času še v kakšnih drugih pogojih je to njihova stvar že vedo zakaj
Krištof Kartofel
13. 12. 2024 19.01
+0
Javni zdravniki so nelojalna konkurenca zasebnemu sektorju. Ko država plača zdravnike, obračuna tudi davek, ampak v resnici je ta "davek" samo prenešen iz enega žepa države v drugega in se samo napiše, da je plačal davek. Tisti v zasebnem sektorju pa dejansko plačajo davek, saj ga morajo plačati iz prihodkov od izvajanja storitve. Sicer so mi na fursu razložili, da imam narobe, ampak jaz še vedno vidim to samo kot prestavljanje iz enega žepa v drugega in računovodske mahinacije. Pač tudi država mora malo nat...vat.
mr.poper
13. 12. 2024 19.01
-1
To je že stara praksa, da posamezniki uničujejo svojo delovno mesto sebi in drugim . zdi se ,da brez zrušitve zdravstvenega sistema, se teh gnid ne bo dalo rešit !
Jernej Sekirnik
13. 12. 2024 18.59
+3
Zdaj pod svobodo je hujše kot v kakšnem srednjem veku, Kokodakcarjeva je prekinila sejo poklicala varnostnike, ker je imel poslanec SDS knjigo pri sebi. Knjigo so morali odstranit, so čisto znoreli. A varnostnik je potem jo zakuril oz uničil? Jao kje smo mi????
Chaparral
13. 12. 2024 19.37
+1
Kaj kikirikaš, knjigo naj si SDS-ovci nekam vt.....o, s teboj vred ...
Senzor
13. 12. 2024 18.57
+5
Slovenija daje veliko dobrodelnosti po svetu. Slovenci pa še do normalne zdravstvene obravnave ne pridemo. Problem je napačno vodena politika. Zakaj imamo 90 poslancev, ki ne delajo v našo korist. Po TV gledamo samo prenose iz DZ, kjer se neprestano prerekajo, opozicija in pozicija. Od njihovih sporov in njihovih visokih plač, imamo državljani samo škodo na vseh področjih. Politiki imajo privilegije v zdravstvu in drugih področjih, posebno tam kjer je potrebna takojšnja obravnava. Za njih tudi energetska podražitev elektrike in ostalih storitev je manjši strošek. Izživljajo se nad nami vsi na položajih.
Krištof Kartofel
13. 12. 2024 19.03
+3
Imamo nekaj poslancev, ki delajo v našo korist, in veliko poslancev, ki delajo v svojo korist. Se pa denar deli na vladi, in vlado smo si izvolili. Saj mnogi pravijo, da ni važno nič drugega, kot do, da ni Janša.
katalizatorček
13. 12. 2024 18.51
+3
Koga boš preusmeril ,če sploh na vrsto ne prideš,nimaš kaj zbirat tako in tako,kakšne bedarije se pa greste,voziš se iz enega mesta na drugo ,izvide praktično dobivaš vsakiš iz druge bolnice,zakaj ,ker čakaš .čakaš in čakaš.Za mene velja še vedno,pošljite me v NM bolnico in da uredim vse ,ampa dobivaš napotnice in sam iščeš kot butl po spletu ali pa kličeš.Mračni komunizem v Jugi je zdravstvo delovalo tipitopi ,danes pa se kregate kdo bo večjo pogačo si vzel,zdravje ljudi je pa nekaj za na kruh namazat zgleda.
Senzor
13. 12. 2024 18.45
+3
Če greš k zasebniku moraš še zdravilo plačati iz lastnega žepa. Večino jim gre samo za zaslužek. Pacientu ugotovi diagnozo, problem je, ker naprej ne spremlja potek njegove bolezni.!!! vsi si želimo normalno dostopno javno zdravstvo. Korona je pokvarila zdravnike, da so prazne čakalnice. ZZZS zavarovalnica jim nalaga sama birokratska poročila, ukvarjanje z vedno novimi restrikcijami, prepovedmi. Vse ta to, kot po ameriški šabloni, da se daje čim manj za pacienta in pobaše veliko denarja od zavarovancev. Končno dobimo manj storitev in zanikrno obravnavo v dolgih čakalnih vrstah. Primer : zobozdravnika v javnem zdravstvu ne moreš koristiti, če imaš bolečine in potrebo pri zdravljenju. Zamik ni možen.