Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman je na predstavitvi predloga zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki ga je vlada že pripravila in je zdaj v parlamentarnem postopku, dejala, da želijo s tem zakonom dati pogum žrtvam nasilja v družini, da sploh sprožijo postopek. Predlagano besedilo pa opozarja tudi na pomen dela s povzročiteljem nasilja, ne le z žrtvijo. "Žrtve nasilja v družini enostavno nimajo moči, da sprožijo postopek, dokler ne pride včasih na žalost tudi do najhujših posledic," je dejala Cotmanova.
Določili oblike nasilja
Po predlaganem zakonu so posamezne oblike nasilja v družini fizično, spolno in psihično nasilje, kot novost pa tudi ekonomsko nasilje in zanemarjanje dolžne skrbi. Organom in organizacijam nalaga dolžnost, da nudijo pomoč vsem žrtvam, tako ženskam in otrokom kot tudi moškim, starejšim družinskim članom, osebam z gibalnimi, senzornimi in intelektualnimi oviranostmi. Posebno varstvo pred nasiljem pa namenja mladoletnim družinskim članom - otrok je žrtev nasilja tudi, če je navzoč pri izvajanju nasilja nad drugimi družinskimi člani ali če živi v okolju, kjer se nasilje izvaja, je povedala ministrica.
Načrt pomoči žrtvam
Center za socialno delo po predlogu zakona skupaj z žrtvijo, multidisciplinarno skupino in v sodelovanju z drugimi organi in organizacijami izdela načrt pomoči. Ta naj bi zajel dolgoročne rešitve in ureditev življenjskih razmer žrtve.
Sodišče lahko po predlaganem besedilu na predlog žrtve z odločbo naloži povzročitelju nasilja, ki z žrtvijo živi v skupnem gospodinjstvu, da mora stanovanje v skupni uporabi prepustiti žrtvi v izključno uporabo. Sodišče časovno omeji trajanje ukrepa na največ šest mesecev. Če žrtev v roku, ki ga določi sodišče, ne more najti drugega primernega bivalnega prostora, lahko sodišče rok na predlog žrtve izjemoma podaljša še za največ šest mesecev.
Brezplačna pravna pomoč žrtvi
Zakon naj bi uvedel tudi brezplačno pravno pomoč žrtvi v tistih sodnih postopkih, ki tečejo na njen predlog zaradi predlagane prepovedi nasilnih ravnanj in ureditve stanovanjskih razmer, je zapisano v predlaganem besedilu.
"Prevzgoja" in pomoč nasilnežem
V predlogu zakona so opozorili tudi na pomen dela s povzročiteljem nasilja na centrih za socialno delo in v okviru nevladnih organizacij. Poleg tega preko določbe, da centri za socialno delo lahko napotijo povzročitelja nasilja na ustrezne programe, spodbuja oblikovanje takšnih programov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.