Slovenija

Želijo zaščititi delavce

Ljubljana, 14. 07. 2010 17.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanske skupine so se poenotile: zakon o delovnih razmerjih bodo umaknili. Nekateri so dejali, da novela ni v zadostni meri usklajena s socialnimi partnerji. Prav tako so opozorili na pravice delavcev.

Poslanske skupine v DZ podpirajo umik novele zakona o delovnih razmerjih. Podan je bil tudi predlog, da ga nadomestijo z novim predlogom, ki bi uredil med drugim tudi problematiko prezaposlovanja delavcev na slamnata podjetja. S svojo odločitvijo o umiku želijo zaščititi delavce, prav tako želijo podati ustrezne dopolnitve, ki bi bile ugodnejše za delavce.

Gre za primere zlorab zakona s prezaposlitvijo delavcev na slamnato hčerinsko podjetje, stečajem in likvidacijo tega podjetja ter odpuščanjem delavcev brez odpravnin. Med domnevnimi zlorabami so že pred dnevi izpostavili stečaj družbe Konstrukcija VG, hčerinskega podjetja SCT, in Knjigoveznice Koper, hčerinskega podjetja Dela Tiskarne.

Koalicijske stranke so se pred današnjo obravnavo zakona dogovorile, da bodo zakon - glasovanje o tem, ali je primeren za nadaljnjo obravnavo bo v četrtek – zavrnile.

'Morali bi spremeniti tudi zakon o gospodarskih družbah, določiti kazenske sankcije'

Sindikati so Miklavčiču izročili deklaracijo proti zmanjševanju pravic iz obveznega zavarovanja-3
Sindikati so Miklavčiču izročili deklaracijo proti zmanjševanju pravic iz obveznega zavarovanja-3 FOTO: Dare Čekeliš
Da je treba tako zakon o delovnih razmerjih kot zakon o gospodarskih družbah spremeniti tako, da ne bo prihajalo do zlorab delavcev prek slamnatih podjetij, so se strinjale vse poslanske skupine.

In sicer, kot je dejal Bojan Kontič (SD), ne ker ne bi bil primeren za nadaljnjo obravnavo, ampak ker v tem predlogu novele niso mogoče spremembe v delu, ki določa pravice in obveznosti pri spremembi delodajalca. Kontič sicer meni, da sprememba zakona o delovnih razmerjih za odpravo problema ne bo dovolj, zato bi bilo po njegovem mnenju treba spremeniti tudi zakon o gospodarskih družbah, določiti kazenske sankcije in tudi razmisliti o dokazovanju naklepa pri ustanavljanju takšnih podjetij.

Poslanske skupine so podprle tudi spremembo zakona v delu, ki upošteva opozorilo ustavnega sodišča, da mora delodajalec v pripravo splošnega akta delavce vključiti tudi v primerih, ko v podjetju ni organiziranega sindikata.

Pozor, odpravnine!

Opozoril pa so bile deležne določbe, ki (po enoletnem prehodnem obdobju) znižujejo odpravnine na eno petino osnove za vsako leto pri delodajalcu in skrajšujejo odpovedne roke za delavce s 15 in 25 leti delovne dobe s 75 na 60 dni in s 150 na 90 dni.

Ljubo Germič (LDS) je dejal, da gre pri uveljavljanju varne prožnosti za občutljivo vprašanje, spremembe zakona o delovnih razmerjih pa razumejo v povezavi z zakoni o urejanju trga dela, malem delu in minimalni plači.

V Zares so po besedah Vita Rožeja do novele skeptični, predvsem kar se tiče znižanja odpravnin.

Znižanju odpravnin in skrajšanju odpovednih rokov ostro nasprotujejo v DeSUS, saj, kot je dejal Franc Jurša, pomeni "drastičen poseg v pravice starejših delavcev", ki so ranljiva skupina, ker so težje zaposljivi.

V SDS so opozorili, da je novela - kot tudi predloga zakonov o malem deli in urejanju trga dela - neusklajena s socialnimi partnerji. Brez minimalnega soglasja zakon ne more zadovoljivo zaživeti, je dejal Štefan Tisel (SDS).

V SLS po besedah Jakoba Presečnika menijo, da se "s hitenjem povzroča samo nepripravljenost socialnih partnerjev za dialog". Zavzel se je za to, da bi spremembe delovne zakonodaje skupaj s pokojninsko in zdravstveno reformo obravnavali po lokalnih volitvah.

Tudi Miran Györek (SNS) je dejal, da ti zakoni zaradi kompleksnosti zahtevajo daljše usklajevanje in da novela ni v zadostni meri usklajena s socialnimi partnerji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User485103
15. 07. 2010 21.37
Samo poglejte, koliko temeljnih življenskih vprašanj takih ki res nekaj veljajo za preživetje države in državljanov smo rešili... niti enega, gluposti in denarja namenjenega le tem pa ogromno...
User485103
15. 07. 2010 21.35
Vsekupaj je to ena velika farsa, dajejo nam strup v torto in to z nasmeškom, vse po navodilih nadrejenih, seveda. Jaz sem 100% zgubil upanje na boljše stanje, v zahvalo sedanji vladi in organiziranim kriminalom, ki stoji za njo.
nikana
15. 07. 2010 11.30
Kakšno prezaposlovanje preko slamnatih podjetij. Najprej naj naredijo nadzor, kdo je lastnik slamnatih podjetij, saj so bila v veliki večini po vsej verjetnosti ustanovljena zato, da so direktorji in menedžerji skrivali svoj, da lepo rečem "nelegalno nagrabljeni" denar. Zdaj pa bi država omogočila prezaposlovanje delavcev ravno v ta vprašljiva podjetja. Le kam gleda ta država.
Buena Vita
15. 07. 2010 07.04
komarec
14. 07. 2010 23.18
Želijo zaščititi delavce!!!!!!!!!!!!!! Pri poslancih štejejo dejanja in ne želje. Ja ljudje, v kapitalizmu se to dogaja, hoteli ste ga in sedaj ga imamo.
Darko32
14. 07. 2010 18.39
Nemorem verjeti kako posamezniki nakladajo, da se borijo za delavca. če pa sočasno sprejemajo zakone, kateri so pripomogli k takšnemu stanju. Kako bomo reševali delovno pravno zakonodajo, če imamo sočasno konflikte intersov, kateri so proti delavcem. Premer medicina dela in delodajalec prirejajo razne ocene tveganja z ciljem, da prikrijejo probleme, kateri se niso reševali pravočasno. Recimo medicina dela ni spremljala in ni reševala problema, katerega je sama sedaj opozorila, da je v Sloveniji največji problem to je ureditev delovnega mesta, kateri se sočasno kaže v konkurenčnosti. Tukaj so raje prikrivali in prirejali poročila, katera je tudi tiho podpiral SPIZ. Sindikati pravilno reagirajo, da takšnih lumparij ne podprejo. Jaz menim, da je potrebno rešiti vzroke in ne z manipuliranjem posameznih vodstev podjetij še naprej prikrivati glabvne probleme. Prva rešitev je vpotrebna, da se ugotovi, kaj je pristojnost inšpekcije dela, kako se bo ukrepalo za storjena kazniva dejanja iz področja delovno pravne zakonodaje, kako se bo ukrepalo iz področja plačevanja prispevkov v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kako se bo ukrepalo na področju ugotavljanja pokicnih obolenj in po kakšni logiki naj bi podjetje samo ugotavljalo poklicna obolenja in sočasno na podlagi teh ugotovitev plačevala višje prispevke. MAr ni to isto,kot bi dal lopovu, da si sodi za storjene lumparije. Žal takšna je slika našega pravnega reda, da se dovoljuje manipuliranje.
User489107
14. 07. 2010 18.34
Pred kom jih bodo pa zaščitili ?
User401282
14. 07. 2010 18.06
Kaj, se jim je vodni top pokvaril ? "Po lokalnih volitvah...". To bo to !
User422682
14. 07. 2010 18.02
tej leni in nesposobni delavci v sloveniji so ze prevec zasciteni. in samo taki se bojijo.
am_staff
14. 07. 2010 18.02
Govori in razprave o nečem, kar ne želimo urediti tako, da ne bo v njej utemeljena goljufija, prevarantsvo, razvrednotenje dela in še kaj, kar je v sramoto državi in delu.
User441310
14. 07. 2010 17.53
HA HA SEDAJ KO SO SI NAGRABILI BODO PA DELAVCA ZAŠČITILI ,DA JIM BO ŠE NAPREJ DELAL ZASTONJ.ŽE ZDAVNAJ JIM BI MORALI SPRAZNIT ŽEPE ALI DOKAZAT KAKO SE DA NA HITRO OBOGATETI NA TUJ RAČUN.
User440247
14. 07. 2010 17.49
Aha, vsi odkrivate toplo vodo.......mi navadni že to vse vemo samo žal nimamo moči,da bi stanje spremenili, ker nismo pri koritu!!!