Slovenija

Želijo 'razsuti' javne univerze

Ljubljana, 09. 05. 2007 12.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Osnutek zakona o visokem šolstvu po mnenju sindikata vzgoje in izobraževanja namerava oslabiti javno univerzo.

V sindikatu zahtevajo umik osnutka
V sindikatu zahtevajo umik osnutka FOTO: POP TV

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture SVIZ vladno reformo šolstva ocenjuje kot "oranje šolskega okolja", ki se je začelo pri vrtcih, nadaljevalo s spremembami zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) in zakona o osnovni šoli, vrh pa je doseglo z osnutkom zakona o visokem šolstvu, je na današnji novinarski konferenci poudaril glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj. V sindikatu zato zahtevajo umik tega osnutka, saj je neprimeren.

Pri tem osnutku zakona se je po Štrukljevem mnenju potrdilo, da sedanja šolska oblast šolstva ne pojmuje kot javno dobro, temveč le kot nišo, kjer še niso uveljavili svojih interesov. Cilj šolske oblasti je po prepričanju generalnega sekretarja SVIZ "razsuti" javne univerze.

Štrukelj se sprašuje, kakšni so motivi za tako radikalne spremembe. Osnutek visokošolskega zakona kaže na osebne interese posameznikov, tudi piscev osnutka, je prepričan. Kot je izpostavil, je eden od piscev besedila lastnik dveh zasebnih visokošolskih zavodov, drugi je dekan enega od zavodov, tretji pa tam predava.

Zahtevajo novo pripravo zakona

Prav glede osnutka zakona o visokem šolstvu in raziskovalno-razvojni dejavnosti je v torek rektorska konferenca ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jureta Zupana v pismu pozvala, naj ga umakne iz nadaljnje obravnave. Osnutek je namreč po njihovem mnenju tako napačno zasnovan, da ga ni mogoče dopolnjevati. Zupana so še pozvali, naj v delovno skupino ne imenuje pripravljavcev sedanjega osnutka zakona.

Podpisniki pisma - rektorji treh slovenskih univerz, Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in KORIS - so prepričani, da bi Zupanova odločitev, da predloga zakona ne umakne iz nadaljnje obravnave, v strokovni javnosti lahko vzbudila vtis, da vztraja pri obravnavi osnutka, ki ga je "celotna akademska, znanstvena, raziskovalna in študentska skupnost označila kot konceptualno zgrešenega, pravno nedodelanega in z vidika posameznik rešitev celo neustavnega".

Po mnenju SVIZ-a želijo snovalci predloga oslabiti javno univerzo
Po mnenju SVIZ-a želijo snovalci predloga oslabiti javno univerzo FOTO: POP TV

Štrukelj sicer v vseh treh zakonskih predlogih na šolskem področju vidi dve rdeči niti, in sicer racionalizacija javnega šolstva ob povečevanju financiranja za zasebne šole ter negativen odnos do javnega šolstva. Prav slednjega ni mogoče prezreti v izjavah šolskega ministra Milana Zvera, ki govori o "monopolu" in "okostenelosti" javnih šol, meni Štrukelj. To je po njegovi oceni "politično motiviran predsodek".

V teh globokih reformah je po prepričanju Štruklja kar nekaj pomanjkljivosti in nesprejemljivih rešitev. Tako je za SVIZ nesprejemljiva rešitev v ZOFVI, ki spreminja obseg financiranja zasebnih šol, saj stoodstotno financiranje teh šol iz javnih sredstev potiska javne šole v manj ugoden položaj, ki bi dolgoročno lahko pripeljal do krčenja mreže javnih šol. Sindikat se boji, da bodo ti ukrepi samo še povečali razkorak med javnimi in zasebnimi šolami, glede na to, da zasebne šole dobivajo dodatna sredstva tudi od svojih ustanoviteljev.

Zmanjševanje stroškov pomeni manjšo kakovost

Nesprejemljiv se SVIZ zdi tudi nov način financiranja vzgoje in izobraževanja na učenca, saj bi to ogrozilo majhne šole na podeželju ter podružnične šole. Nesprejemljiva pa se jim zdi tudi predlagana organizacijska oblika vzgojno-izobraževalnih centrov, s katerimi bi šole izgubile pravno samostojnost. Edini razlog za tak predlog je po Štrukljevem prepričanju zmanjševanje števila delovnih mest in zniževanje stroškov, kar pa bi pomenilo tudi zmanjšanje kakovosti.

Štrukelj je napovedal, da se bo 22. maja sestal glavni odbor SVIZ, ki se bo med drugim opredelil tudi do plačnega sistema za javni sektor. S slednjim v sindikatu niso zadovoljni, saj se učiteljem do leta 2009 obetajo znižanja plač, kar je za sindikat nesprejemljivo, je poudaril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ernest83
10. 05. 2007 14.25
Ta vlada bi rada razbila vse take združbe, preko katerih ne more nihče nič. Ko so se zdravniki združili, jim nobena vlada ni mogla nasprotovat, niti učiteljem, tovornjakarjem, državnim uslužbencem,.... Janša s svojimi je prvi, ki se je spustil v boj proti njim. Zadnji čas. Kaj pa mislijo da so, da bojo živeli od državnega denarja, nihče se pa ne bo smel vtikat kaj pa kako delajo. Itak je dost očitno, da ni vse tako super na univerzah, spremenit pa ne bi smel nihče nič, če bi poslušali profesorje. Čeprav še sami pravijo kako je vse narobe, nihče pa ne reče, da zato, ker je premalo denarja. Ker ga je čisto zadosti, samo nekdo se mora vseeno malo potrudit, da se kaj naredi. Denar sam od sebe nič ne dela.
Vegos
10. 05. 2007 14.14
Tomi je pa nepismen. Očitno ni znal prebrati da sem že zelo mlad odšel "na svoje" in da mi "očka in mamica" nimata kaj polnit glavo s čimerkoli. O komunizmu pa ti veš toliko kolikor jaz vem o teroiji superstrun in to je - lih toliko da nekaj veš, pa premalo da bi o tem lahko govoril. Sicer od nepismenega človeka kaj drugega ni za pričakovat....
tomi.passion@gmail.com
10. 05. 2007 14.09
Vegos. Štrukelj je tako kot ostali tovariši sindikalisti od nekdaj na tem položaju. Torej je vprašanje, kje je bil takrat, ko je Gaber razsul šolski sistem, popolnoma na mestu. Kar se tiče naših študentov. Res je, nekateri so odlični, a te odidejo v tujino. Poleg tega pa, sklepam, da si študent in zaradi tega mnogo premlad, da bi razumel, naj ti povem, da so v rajnki Jugi vsi verjeli, da smo najboljši. Vsi smo verjeli, da smo svobodni in da imamo vse. No, kmalu se je pokazala resnična slika. Torej...predlagam ti, da tudi ti malo manj poslušaš očka in mamico, ki ti polnita glavo s partijskimi neumnostmi. Kar pa se albertinum tvoje objave tiče pa. Sam si odkrit komunist. Prisegaš na komunizem in vse kar gre z njim, Janše pa ne maraš, čeprav praviš, da je komunist. Veš, to je značilnost naših komunistov. Vsi modrujejo, kako je kapitalizem strup, ljudje verjamejo in nasedajo delavskim floskulam, sami komunisti, ki so na vrhu pa živiji kot največji kapitalisti. Dober primer je Janković. Poglejmo ironijo. Sindikati imajo toliko za povedat čez državo, čez delodajalce, kapital itd., očitno pa jih to ni motilo, ko so povabili Jankovića, da je v slogu Tita govoril na Rožniku. V tem je ironija. Kapitalizem je odlična stvar, dokler je kapital v njihovih žepih.
pkorosec
09. 05. 2007 19.08
Pa kaj si ti nor, saj sem vedel da ne bo dolgo trajalo, dokler ne bodo spet Gabra omenli, češ da če je on zavozo osnovnosolski sistem, pol naj zupan tudi visokosolskega. Pa kdaj boste nehali za svoje sranje iskati gresne kozle iz vladavine LDS? Saj je res, da so delali skodo solstvu, drzavno gospodarstvu, zdravstvu in vsemu kar je povezano s tem, vendar vas ne razumem kaj se bunite cez osebje X, ker je pocelo slaba dejanja Y, medtem ko osebje Z počne isto,vendar s vašim blagoslovom?!? Sploh pa dragi gospodje, ce ze na koga kazete s prstom, potem kazite na klientalizem in skorumnpiranost v drzavnih podjetjih, ter debilnosti menedzerjev, ki jim je bolj vazen ovitek skatle za zobno pasto, kot pa njena vsebina. Zakaj vodilni v drzavnih upravah najemajo drage racunalnike od dobaviteljev s katerimi imajo prijateljske odnose? Zato ker svoj piskrcek pristavijo! Zakaj vsi tile visoko izobrazeni menedzerji, ki so ah in oh razgledani, kupujejo drage licecne sisteme s drago licencno programsko opremo, ko pa jim domaci slovenski razvijalci ponujajo dosti cenejso in bolje nadrzorovano opremo. Zato ker navkljub svoji visoki izobrazbi in razgledanosti, s katero opravicujejo 20x vecje place od navadne delavke v proizvodnji, ne vedo da obstaja še kaj drugega v računalništvu, kot pa samo Microsoft. Linux? Kaj to je nek program al kaj. Pa dekl mi dvigne, ko zvem pol kak tile menedzer_gobezdaci na raznih konferencah, govorijo o tem, da slovensko gospodarstvo da premalo na inovacije ipd. Za nastalo situacijo bomo pa spet krivdo zlili na tistih 10 komunistov v celi Sloveniji, ki nimajo nobene zveze s zvodi oblasti in moči.
civitasstain@gmail.com
09. 05. 2007 17.07
Država rabi budale, ki naj bi delale za kapitaliste. Počasi gremo nazaj, ko bodo nastali na eni strani priviligiranci in na drugi, delovna raja, ki bo poceni delala za kapitaliste. Tu je že začetek.
knes
09. 05. 2007 16.45
nikola_r_87, naj te spomnim, da jih je vlada dobila po prstih ko je samo namignila dijakom naj se bolj vpisujejo v naravoslovno-tehnicne programe. Nasim komunjaram namrec ni vazno nic razen oblasti, tudi za ceno prihodnosti drzave. Tako so tak nasvet, ki res ni bil drugega kot nasvet, raztrgali in oznacevali kot poskus diktiranja ubogim dijakom, pojavljale pa so se tudi taksne idiotarije, kot so zahteve po tem, da drzava (!?!) zagotovi sluzbo vsakemu, ki diplomira. Slisi se sicer neverjetno, vendar pri funkcionalno mnozicno nepismenem prebivalstvu si pac lahko privoscis tudi to. SVIZ pa naj se ukvarja raje s stalnim drsenjem ratinga slovenskih univerz v mednarodnem prostoru, ne pa z ohranjanjem obstojecega stanja, ki je ziva katastrofa. V resnici je ravno to, kar pocne SVIZ, torej da zahteva ohranitev sedanjega stanja, je unicevanje slovenskega solskega prostora in s tem prihodnosti te drzave.
Vegos
09. 05. 2007 16.44
Že sploh izpitni način študija je zgrešen totalno. Objektivno - če bo v življenju prišla krizna situacija, ta ne bo napovedana, tako da se nanjo ne boš pirpravljal vnaprej, in ko bo prišla, se ne boš za dve uri sam usedel za mizo in na kos papirja pisal kaj pa lahko narediš. Ne, prišlo bo brez opozorila, treba se bo organizirati, brainstormati, uporabiti čimveč informacijskih virov, se posvetovati. Tega pa na faksu ne naučijo. Naučijo te samo absorbirati na tone podatkov. Brezveze.
nikola_r_87@yahoo.com
09. 05. 2007 16.33
Mislim da je večji problem to, da v Sloveniji preveč študentov zlorablja svoj status. Reforme v visokem šolstvu so nujne, ampak privatne univerze ne morejo tekmovat z javnimi. Vlada očitno ima zgrešeno politiko na področju terciernega izobraževanja - če sploh ima kakšno politiko. V času ko je največja potreba po inžinerjih, dovoli največjo financiranje (in s tem promocijo) nekakovostnih družboslovnih programov. Vsak je danes lahko študent, če konča srednjo šolo, slabosit v srednji šoli se potem izkažejo na nepopularnih fakultetah, kjer se vpišejo slabši dijaki in profesorji, če hočejo zagotovit finance fakulteti, morajo znižat kriterije.
albertinum@excite.com
09. 05. 2007 16.30
Tomi.passion, se strinjam. Komunisti, kot je nekdanji komunist Janša, so krivi tudi za slabo stanje v visokem šolstvu. Če imaš nekdanjega komunista na čelu vlade, ne moreš pričakovati kaj dobrega.
Vegos
09. 05. 2007 16.24
Morda pa še ni bil na mandatu SVIZ-a, a?
victoriosus
09. 05. 2007 16.22
Zakaj se ta tip ni oglasil takrat, ko je Gaber razsul osnovnošolski sistem?!?! Kje bil tale idiot takrat? Naj nam ne teži zdaj, če ga tudi prej ni bilo!!!
Vegos
09. 05. 2007 15.21
NO, če s(m)o študenti vsi mentalno v komunizmu, potem se vam pa res slabo piše, ker ko bomo na sceno nastopili mi...BRUAHAHAHAHAHAHAAAAAA!!! Daj, tomi, bodi vendar resen.
pkorosec
09. 05. 2007 15.16
Tomi, od kod tebi, da so slovenski studentje slabsi od tujih? Poglej si fakulteto za elektrotehniko, racunalnistvo in informatiko na raznih mednarodnih tekmovanjih. Pa kdaj si ti nazadnje videl univerzo od znotraj? Jaz sem obiskoval vsa predavanja, pa nikoli nisem zasledil da bi me poucevali o marksu in o socializmu. Ne prevec nakladat. Gospodarstvo pa tudi sodeluje s tehniskim faksom, tolk ti lahko samo s moje strani povem, da ne bos kje prevec resno jemal tega, kar si napisal.
tomi.passion@gmail.com
09. 05. 2007 14.28
Lepo vas prosim. Ljudje, ki so mentalno in čustveno še vedno v času komunizma in zaplankanosti, nam bodo sedaj modrovali. Lepo vas prošim tovariši pojdite pogledat na svetovne univerze in šolska središča, ki dajejo resnično izjemne kadre in kjer predavajo resnično največji strokovnjaki. Naj gredo na Dunaj, ki je že davno izvedla reformo univerze, naj gredo pogledat na pariško Sorbono, naj si ogledajo Oxford ali Cambridge, ki sta pravzaprav mala kraja, univerzitetni središči itd itd. Podobno je tudi na drugih nivojih. Pri nas pa še vedno predavamo o Marxu, o socializmu in podpiramo nezaposljiv partijski kader, ki ga je v šolstu na pretek. Lahko začnemo pri rektorici ga. Kocjančič, soproga enega vodilnih slovenskih komunistov. Razbit šolstvo, ga naredit konkurenčnega po znanju na eni strani in dostopnosti na drugi. Ne pa, da naši štduentje na svetovnih primerjavah o uporabnem znanju, zasedajo zadnja mesta. Začeti pa je potrebno že s srednjimi šolami. Več uporabnega znanja in učinkovitejšega kadra.