Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je pritožbi odvetnice Marije Konjar iz Železnikov, ki je zahtevala vpogled v dokumentacijo o razdeljevanju humanitarnih sredstev po uničujočem neurju v Železnikih, ugodila. Odločba informacijske pooblaščenke v celoti ...
Konjarjeva je prepričana, da je dosedanje razdeljevanje humanitarne pomoči potekalo netransparentno, z vpogledom v občinsko dokumentacijo pa bi lahko preverila, če so se nepravilnosti res dogajale. Prosilka še trdi, da jo je veliko občanov opozorilo, ''da so jim bila nakazana izredno nizka sredstva, čeprav so imeli poplavljena stanovanja, obenem pa je škoda ocenjena na hitro in vsem izjemno nizko''.
Konjarjeva se je na pooblaščenko obrnila, ker občina Železniki njeni zahtevi o vpogledu ni želela ugoditi. Pooblaščenka je odločila, da mora občina prosilki v 30 dneh omogočiti vpogled v dokumentacijo, ki razkriva prejemnike in donatorje. Tako mora objaviti podatke o prejetih donacijah po poplavah, pri čemer je treba prikriti imena in priimke fizičnih oseb, ki so darovale sredstva, pri prejemnikih humanitarne pomoči pa naslove stalnega prebivališča fizičnih oseb.
Donacije se štejejo kot prihodki proračuna, zato je pooblaščenka zaključila, da prosilko resnično zanima poraba javnih sredstev. ''Če zahtevani dokumenti vsebujejo informacije javnega značaja, ima do njih dostop vsakdo,'' je zapisano v odločbi. Izjema so osebni podatki fizičnih oseb, kot so imena in priimki ter naslovi, medtem ko ''pravne osebe niso subjekt varstva osebnih podatkov''. Pooblaščenka je zaključila, ''da je, ne glede na morebitni obstoj izjem, seznam fizičnih in pravnih oseb, ki so bile prejemniki sredstev iz naslova humanitarne pomoči, prosto dostopna informacija javnega značaja''. ''Javnosti mora biti dana možnost, da preveri, koliko in kdo je prejel humanitarna sredstva,'' je še poudarila.
Župan očitke zavrača
Železniški župan Mihael Prevc očitke Konjarjeve ostro zavrača. ''Humanitarna pomoč, ki je ob naravni ujmi v Železnikih velikodušno prihajala od vsepovsod, je krajanom vračala voljo do življenja. Na začetku si niti v sanjah nismo mogli predstavljati, da bo solidarnost slovenskih podjetij, družb, društev in posameznikov tako velika,'' je zapisano na spletni strani občine.
''Storili smo vse, kar je bilo v naši moči, da bi pomoč razdelili čim bolj transparentno in pravično.'' Prevc trdi, da so pristojni ''delali od jutra do večera in izgorevali za to, da je pomoč prišla v prave roke in je bil denar transparentno razdeljen''. ''Očitki in zavajajoče informacije tudi domačinke Marije Konjar, ki krajanom in občini ob težki in zahtevni sanaciji nenehoma ovira delo, se bodo razblinili v trenutku, ko bomo od informacijske pooblaščenke prejeli pojasnilo, katere podatke lahko damo v javnost. Razdelitev pomoči je do potankosti zabeležena in pri svoji odgovornosti zagotavljam, da so bila sredstva razdeljena pošteno in transparentno,'' je zapisal 25. marca. Odločba pooblaščenke je znana, žogica je zdaj na strani občine.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.