Sindikat Slovenskih železnic (SŽ) je izvedel prvo v nizu napovedanih opozorilnih stavk, na ranžirni postaji Zalog je stavkalo okoli 40 premikačev in vlakovodij. Kot je po stavki povedal član stavkovnega odbora Albert Pavlič, je stavka potekala brez zapletov, zagotovili so prevoze, ki so zakonsko določeni - hitro pokvarljivega blaga, nevarnih snovi in, če bi bilo treba, goriva za Petrol.

Želijo, da jih vodstvo jemlje resno
O tem, kakšen je bil vpliv na promet, ni želel govoriti. Kot je dejal, nimajo namena škodovati družbi. "Stavka je bila preračunana tako, da naredimo čim manj škode. To je le naše podjetje," je dejal.
Želijo pa, da jih vodstvo SŽ jemlje resno in se z njimi resno pogaja; doslej temu ni bilo tako, je poudaril Pavlič. "Ne bomo odnehali. Tudi članstvo na terenu nam ne dovoli odnehati oz. od nas pričakuje, da izpogajamo to, kar imajo drugi," je dejal.
"Delodajalcu bo treba tudi na takšen način sporočiti, da se ne hecamo in da za nami stoji več kot 2200 ljudi," je dodal.
Napovedal je, da bodo vodstvo SŽ pozvali k nadaljevanju pogajanj, in izrazil upanje, da naslednja napovedana stavka - v četrtek naj bi med 17. in 21. uro stavkali prometniki na postaji Dobova - ne bo potrebna.
"A brez sporazuma oz. dogovora ne bomo niti zamrznili niti odpovedali stavkovnih aktivnosti," je poudaril.
Zahtevajo enakopravno obravnavo zaposlenih
Sindikat železničarjev med drugim zahteva, da vodstvo vse zaposlene obravnava enakopravno, saj da sedaj med drugim dodatke za določeno delo dobivajo le nekateri, plačila za enako delo so različna. Zagotovi naj se zadostno število zaposlenih, saj se sedaj nekateri zaposleni preobremenjeni in tudi ne morejo izkoristiti dopusta in odmora med delom, poudarjajo.
Mes: Izsiljevanje ni prava pot
Stavka Sindikata železničarjev Slovenije pa je po mnenju generalnega direktorja SŽ Dušana Mesa nepotrebna. Kot je poudaril, je poslovodstvo SŽ od leta 2012 do danes bistveno pripomoglo k izboljšanju stanja, preostale neustreznosti pa je treba odpraviti na drugačen način in ne s stavko.
Kot je poudaril Mes, so s sindikatom doslej opravili štiri kroge pogajanj. "Moja ocena je, da ta stavka ni potrebna. Poslovodstvo je od leta 2012 naprej bistveno pripomoglo k temu, da se je status na železnicah izboljšal - tako finančna slika podjetja kot položaj zaposlenih," je dejal in dodal, da izsiljevanje ni prava pot. "Ali zdrava finančna slika železnic v prihodnosti z investicijami in skrbjo za zaposlene ali težave, kot jih poznamo iz obdobja pred letom 2010," je poudaril.
Mes se sicer strinja, da s plačnim sistemom "marsikaj ni v redu", a tega ni mogoče urediti čez noč in s stavko. Napovedal je spremembe poslovnih procesov, plačni sistem pa bodo urejali s pomočjo zunanjega izvajalca z izkušnjami na železnicah. Želijo ga namreč oblikovati z zgledovanjem po tujem modelu. Pričakujejo, da bodo s prenovo plačnega sistema začeli v prvih mesecih prihodnjega leta.
Glede nadaljnjih opozorilnih stavk, ki jih je napovedal sindikat, je Mes ocenil, da ne pričakujejo večjih nevšečnosti. S pogajanji bodo nadaljevali, je pa Mes poudaril, da lahko težava postane vprašanje, "o čem se pogajati". Višanje plač ne pride v poštev, saj so se bruto plače na SŽ od leta 2012 dvignile za 20 odstotkov, trikrat so izplačali nagrade za poslovno uspešnost in regres, zagotovili so tudi odpravnine, je še poudaril.
Serija opozorilnih stavk
Sindikat železničarjev pod vodstvom Franca Zupanca, ki šteje več kot 2000 članov in naj bi bil s tem daleč največji med reprezentativnimi sindikati na železnicah, je serijo opozorilnih stavk v družbah SŽ-Tovorni promet, SŽ-Infrastruktura in SŽ-Potniški promet napovedal konec maja.
Ob napovedi stavke so iz sindikata sporočili da, vodstvo "še naprej zagovarja in generira drugorazrednost na SŽ, neenakost in diskriminatornost specifičnih skupin zaposlenih na ekonomskem in socialnem področju, v zadostni meri ne zagotavlja minimalnega števila postajnega in vlakospremnega osebja, kar generira nadurno delo prek zakonskega limita, nezmožnost koriščenja letnega dopusta in povečevanje bolniške odsotnosti".
Te naj bi se nadaljevale 19. junija na tovorni železniški postaji Koper, 21. junija na lokaciji Maribor - Tezno, 26. junija na železniški postaji Hodoš in 28. junija na železniški postaji Celje - Čret. V družbi SŽ-Infrastruktura bodo prometniki predvidoma stavkali 14. junija med 17. in 21. uro. V SŽ-Potniški promet pa bodo sprevodniki in vodje vlaka stavkali 3. julija med 9. in 13. uro.

Predstavniki ostalih sindikatov SŽ: Stavka ruši ugled in ni v interesu zaposlenih
Predstavniki devetih sindikatov SŽ, ki predstavljajo dve tretjini zaposlenih, pa so danes z vodstvom družbe podpisali prvi sveženj sprememb kolektivne pogodbe za dejavnost železniškega prometa. Stavka Sindikata železničarjev Slovenije po njihovi oceni ruši ugled SŽ in ni v interesu zaposlenih.
Kolektivno pogodbo so danes z Dušanom Mesom tako podpisali Sindikat strojevodij Slovenije, Sindikat železniškega transporta Slovenije, Sindikata delavcev železniške dejavnosti Slovenije, Sindikat železniškega prometa Slovenije, Sindikat vzdrževalcev železniških voznih sredstev Slovenije, Sindikat vozovnih preglednikov Slovenije, Sindikat vzdrževalcev lokomotiv Moste, Sindikat železniških delavcev Slovenije in Sindikat delavcev uprave SŽ.
O podpisanih spremembah kolektivne pogodbe je Pavlič dejal, da so se za spremembe dogovorili že junija lani, tudi Sindikat železničarjev. Med spremembami je dodatno plačilo za tiste zaposlene v SŽ, ki delo opravljajo več kot 40 let, in za tiste, ki so zaradi posledic poškodbe pri delu postali invalidi in imajo zaradi statusa nižji dohodek, kot so ga imeli. Vnesli pa so tudi spremembo, ki Pavliču, ki je bil odstavljen z mesta delavskega direktorja, ne zagotavlja več takšne plače, kot jo je prejemal, dokler je opravljal to funkcijo.
Glede slednjega je Pavlič danes povedal, da je že večkrat poudaril, da si tako visoke plače po prenehanju opravljanja funkcije ni zaslužil in da je polovico plače namenjal v stavkovni sklad. Ob tem je dejal, da je v SŽ "armada" ljudi, ki so visoko plačani za različne funkcije, dodane vrednosti v smislu soupravljanja oz. sindikalnega delovanja pa ni. "Postali smo talci soupravljanja v SŽ," je dejal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.