Gospodarstvo

Mes: Predvideno odprtje prestavljeno na deveto uro zjutraj

Hrastovlje/Koper, 28. 06. 2019 06.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
K.H./V.Š./L.Š./STA
Komentarji
37

Po torkovem iztirjenju tovornega vlaka v predoru v Dolu pri Hrastovljah naj bi bila železniška proga Koper–Divača znova prevozna ob polnoči, generalni direktor Slovenskih železnic pa je v oddaji 24UR ZVEČER naznanil, da se bo odprtje še nekoliko zamaknilo. Promet bo po progi znova stekel predvidoma v soboto ob 9. uri. Zelo kritični do sanacije so medtem na občini Koper, kjer trdijo, da ni bila izvedena v dogovorjenem obsegu.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Proga ostaja zaprta
    02:57
    Iz 24UR: Proga ostaja zaprta
  • Iz SVETA: Sanacija po nesreči
    02:56
    Iz SVETA: Sanacija po nesreči
  • Iz 24UR ZVEČER: Dušan Mes o razlogih za vnovičen zamik odprtja proge Divača-Koper
    06:04
    Iz 24UR ZVEČER: Dušan Mes o razlogih za vnovičen zamik odprtja proge Divača-Koper
To soboto in nedeljo bo zaradi ohromljenega železniškega prometa na progi Koper–Divača in obratno izjemoma dovoljen promet tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7.500 kg. Povečan promet tovornih vozil je mogoče pričakovati na območju celotne Slovenije, opozarja prometno-informacijski center.

Po prvotnih napovedih naj bi sicer progo odprli že danes ob 12. uri, a so se na Slovenskih železnicah po posvetu z Agencijo RS za okolje (Arso) in Geološkim zavodom Slovenije odločili za izkop dodatnega materiala, v katerem bi lahko bil kerozin. Odprtje proge so nato načrtovali okrog polnoči, sedaj pa so jo prestavili na soboto ob 9. uri.

Kot je za oddajo 24UR ZVEČER pojasnil direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, je v dopolnilni odločbi, ki jo je Arso izdal danes ob 16. uri, zahteval dodatne izkope na podlagi včerajšnjih analiz. Okoli sedme ure zvečer so na sestanku z njimi določili skrajne robove, do kje vse se zemljina še izkoplje. "To pomeni še dodatnih sto kubičnih metrov zemlje, ki gre danes ven in notri. Predvideno odprtje, ki je bilo prestavljeno iz 12. ure na polnoč, bo tako prestavljeno na deveto uro zjutraj."

Dogovor med vsemi deležniki, Arsom, Geološkim zavodom Slovenije, občino Koper in Slovenskimi železnicami, je, da je dodatna dopolnila določba Agencije za okolje s tem tudi realizirana. "To je ta prvi del, ki je narejen do mere, da se lahko promet odvija," je pojasnil Mes. 

Je bilo po njegovem mnenju narejeno vse, da se prepreči vdor kerozina v podatlnico? "Na tem delu ja, kaj pa je še v globinah, pa je vprašanje za službe, ki to lahko odkrivajo. Če bodo Slovenske železnice lahko pri tem karkoli pomagale, bomo to storili," je odgovoril direktor Slovenskih železnic. 

Dušan Mes med pogovorom za nocojšnjo oddajo 24UR ZVEČER.
Dušan Mes med pogovorom za nocojšnjo oddajo 24UR ZVEČER. FOTO: POP TV

Medtem so se pojavile tudi informacije, da se v podzemnem breznu nahaja večja količina kerozina. Na vprašanje, kako bi se v primeru resničnosti navedb lotili reševanja omenjenega problema, je Mes pojasnil, da so že angažirali tudi strokovnjake z georadarji. "Prva ugotovitev je bila, da do globine 15 metrov ni posebnosti. Ena informacija je, da bi lahko bil en čep, ali je to vodni čep, se še ne ve. Zadnje, kar smo se dogovorili z Geološkim zavodom Slovenije in koprsko občino, je, da se to analizira s strokovnjaki. Če je to smiselno, se bo potem naredila še ena vrtina," je razložil Mes in dodal, da se lahko slednja izvrta tudi med tem, ko promet po progi že teče oz. se lahko promet za nekaj ur po potrebi tudi zaustavi. 

Promet po železniški progi Divača-Koper, ki je od torkovega iztirjenja tovornega vlaka zaprta, bi lahko po navedbah generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa znova stekel v soboto ob 9. uri.
Promet po železniški progi Divača-Koper, ki je od torkovega iztirjenja tovornega vlaka zaprta, bi lahko po navedbah generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa znova stekel v soboto ob 9. uri. FOTO: Bobo

Nesreča vlaka se je zgodila v torek popoldne, ko se je od kompozicije 18 vagonov tovornega vlaka iztirilo šest vagonov in se nagnilo na steno predora, pri tem pa je iz njih steklo okoli 10.000 litrov kerozina. V sredo so delavci iz predora odstranili poškodovane vagone, naslednja koraka sta odstranjevanje s kerozinom onesnažene zemljine in sanacija proge.

Mes: Škodo je težko oceniti

"Ponoči smo naložili kamnine in naredili določene sondaže, skupaj z Arsom. Spodaj je zbit tolčenec, ki se nalaga, in po mnenju Geološkega zavoda obstaja tveganje, da bi tam lahko del kerozina ostal," je danes čez dan pojasnjeval Mes in dodal, da je bolje to drugo plast odpreti takoj, kot pa, kar so sprva nameravali, počakati 14 dni in takrat zaradi tega še enkrat ustaviti železniški promet.

"Rezultati sondaže še niso znani, je pa velika verjetnost, da je v prvi plasti, ki je bila odstranjena, nekaj kerozina. Drugo plast bomo odstranjevali preventivno, teoretično pa je možno, da so v njej še kakšni bazenčki," je še dodal prvi mož železnic. "Če odstraniš še dodatnih 1000 kubičnih metrov, je še 10 odstotkov manj verjetno, da bo ostalo kaj kerozina."

Mes je še zanikal, da je dodaten izkop posledica tega, da je bila sanacija doslej opravljena slabo: "Narejeno je bilo tako, kot je bilo dogovorjeno. Ni garancije, da bo z odstranitvijo dodatne plasti odstranjena večina kerozina. Kam in koliko se razlije, kakšna so tveganja, da pride v izvir in podobno, so vprašanja, na katera ni strokovnjaka, ki jih bo znal odgovoriti. Iz preventive je seveda bolje pobrati več zemljine in skalovja, a seveda je treba od tem paziti, da ne narediš kakšnega drugega podora."

Dodal je, da je tveganje za zdravje ljudi preveliko, da bi zaradi pritiskov progo prehitro odprli. Škodo je po njegovem težko ocenjevati: "Tovor deloma čaka, stoji. Julij je mesec, ko je ponavadi tovora manj, zato mislim, da bomo nekaj takrat nadoknadili, nekaj pa ga je šlo na tovornjake, nekaj pa v tudi druga pristanišča, seveda."

Pod to plastjo je samo še živa skala, zato veliko več ne bodo mogli odstranjevati, je še dejal.

'Pritiske je treba sprejemati, pritiski vedno bodo, to je nekaj normalnega'

O pritiskih iz gospodarstva, da se proga čimprej odpre, je Mes dejal, da so pritiski nekaj čisto običajnega: "Zato pa smo tu, da se soočimo s pritiski. Pritiske je treba sprejemati, pritiski vedno bodo, to je nekaj normalnega."

Kakšni stroški so zaradi zaprtja nastali, še ni mogel oceniti. Pričakuje, da bodo julija, ko je tovora običajno manj, veliko te zamude nadoknadili, nekaj tovora pa je šlo naprej s tovornjaki in prek drugih pristanišč.

Mes je še pojasnil, da v zvezi z aktivnostmi komunicirajo z Rižanskom vodovodom in mestno občino Koper, ki nato naprej komunicirajo z drugimi občinami in lokalnim prebivalstvom. 

Glede pobud s koprske občine je dejal, da so jim ponudili, da bi prišel nekdo z georadarjem, kar pa da so "že imeli".

Občina Koper: Sanacija ni bila izvedena pravilno in v dogovorjenem obsegu

Na koprski občini so v sporočilu za javnost pojasnili, da njihove pristojne službe že vse od nesreče v predoru pri Hrastovljah aktivno spremljajo postopek sanacije posledic iztirjenja in so dnevno prisotne na terenu.

Po podatkih, s katerimi razpolagajo, na občini ugotavljajo, da sanacija zemljine na območju razlitja kerozina, ki je potekala ponoči, ni bila izvedena na pravilen način oz. v dogovorjenem obsegu.

Minister za okolje in prostor Simon Zajc je danes v pogovoru za TV Slovenija ponovil, da je voda varna, in izrazil obžalovanje, da koprskega župana v četrtek, ko se je sam mudil na terenu, ni bilo. Kot je pojasnil minister, so namreč na terenu predstavili vse ukrepe. So pa ugotovili, da upravljavec vodnega vira nima načrta za ukrepanje v takšnih primerih. Posledično bodo po Zajčevih napovedih preverili vse ostale vodovode, ali takšne dokumente imajo. "Če ne, jim bomo mi dali napotke," je dejal.

Župan Bržan je zato od pristojnih organov danes zahteval pojasnilo oz. zagotovilo, da bodo pristojni takoj pristopili k celoviti sanaciji območja. "Le na ta način nam bo uspelo zmanjšati grožnje, da bi kerozin dosegel vodni vir (izvir Rižane, op. a.), ki napaja celotno obalo, ne samo Mestno občino Koper," so dodali. Dodal je, da je od tega, ali bo imela slovenska Istra pitno vodo, odvisen tudi razvoj obalnega gospodarstva, še zlasti turizma.

Zagotovitev pitne vode za prebivalce štirih obalnih občin in ohranitev vodnega vira Rižana bi zato morala biti prioriteta, "ki presega vse druge, tudi gospodarske, interese". "Ne smemo dovoliti, da se železniška povezava do Kopra vzpostavi, ne da bi pred tem bili izpeljani vsi nujno potrebni postopki za temeljito sanacijo zemljine. Pri tem bomo vztrajali," je zagotovil Bržan.

Na občini so razočarani, da pristojni organi, še posebej ministrstvo za okolje in prostor ter Slovenske železnice, "kljub resnosti položaja, v kateri nam grozi ena večjih ekoloških katastrof v Sloveniji, niso storili dovolj, da bi zaščitili edini vodni vir za celotno območje štirih obalnih občin in preprečili, da izliti kerozin ob prvem deževju doseže podtalnico Rižane".

To so po navedbah koprske občine jasno pokazali s tem, da so že v jutranjih urah sanirali tire, kot tudi s tem, da jim na Agenciji RS za okolje kljub večkratnemu pozivu niso želeli posredovati odločbe, ki so jo v četrtek izdali Slovenskim železnicam. Za pridobitev odločbe morajo zdaj vložiti zahtevek za dostop do informacije javnega značaja.

Koprski občinski svetniki za sklic izredne seje občinskega sveta

Devet koprskih občinskih svetnikov s prvopodpisanim Borisom Popovičem je na Bržana medtem danes vložilo zahtevo za sklic izredne seje občinskega sveta, na kateri bi obravnavali problematiko nemotene oskrbe obalnih občin s pitno vodo v luči torkove nesreče.

Za prihodnji torek je medtem sklican svet občin ustanoviteljic družbe Rižanski vodovod, na katerem se bodo sestali vsi štirje župani istrskih občin, nanj pa so povabili tudi ministra za okolje in prostor. Takrat bodo pregledali celoten postopek sanacije posledic nesreče in sprožili postopke, ki so potrebni za čimprejšnjo zagotovitev dodatnega vodnega vira. Prihodnji torek svet občin ustanoviteljic družbe Rižanski vodovod

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, se želijo podrobno seznaniti z nesrečo, ki bi lahko močno negativno vplivala na vodni vir za Obalo. "Prepričani smo, da bi morali člani občinskega sveta kot zastopniki interesov prebivalk in prebivalcev Mestne občine Koper vedeti za vse do sedaj sprejete ukrepe, predvsem pa za konkretne rešitve v primeru velike ekološke katastrofe, ki ne grozi le Mestni občini Koper, temveč celotni Obali in širše," so navedli.

Svetniki pričakujejo, da bosta na sejo vabljena tudi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in okoljski minister Simon Zajc, povabiti pa želijo tudi več strokovnjakov z različnih področij, med drugim javnega zdravja in voda.

Nesreča zaradi poškodovane kretnice?

Glede vnovične vzpostavitve železniškega prometa je bil v četrtek jasen tudi okoljski minister Zajc: "Ko bomo sanirali toliko, da bo ta grožnja, da pride kerozin v vodni vir, zminimalizirana, takrat se bomo pogovarjali o prometu."

Vzrok za torkovo nesrečo sicer še ni znan, niti o njem Mes danes ni podal komentarja. Že v sredo je sicer dejal, da je velika verjetnost, da je bila poškodovana kretnica, manjša verjetnost pa je, da je bil poškodovan vagon. "Človeška napaka je izključena," je dejal.

Luka Koper in logistične družbe se medtem trudijo, da bi blago, ki čaka na pot proti notranjosti države, čim prej spravili do končnih kupcev oziroma v pristanišče. Poslovne stranke spodbujajo k uporabi kamionskih prevozov, zato je te dni povečan kamionski promet. V Luki so sicer za večjo pretočnost nakladanje in razkladanje kamionov na vseh terminalih omogočili tudi v nočnem času ter kadrovsko okrepili službe, povezane s procesom vstopov in izstopov kamionov iz pristanišča.

Od torkove nesreče do petka se bo sicer po Mesovih besedah nabralo za 200 do 250 vlakov zamude.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Simon ?olni?
29. 06. 2019 12.24
glede na gostoto postaj, kjer sta že zdaj najmanj dva tira, ter hitrost vlakov (do 60km) in število kompozicij, imamo na relaciji Koper-Kozina ob preprosti logistiki dvotirno progo že od 1967
Simon ?olni?
29. 06. 2019 12.18
-1
če bi bila progo le osnovno vzdrževana, do iztirjenja nebi prišlo. gre ob dogodku res le za malomarnost ali namernost dovolj vplivne interesne skupine. naj spomnim: zahteva po drugem tiru se je pojavila pred nekaj leti, ker je bil del proge med Koprom in Kozino namerno tako zanemarjen, da je dopuščal hitrosti le še do 30km na uro.
prašek
29. 06. 2019 09.01
+7
Predlagam, da vse iz Doba pošljejo na izkopavanje tunelov za drugi tir ....
Aijn Prenn
29. 06. 2019 09.15
+3
Dej Prašek, ne lomi ga, no... Da pošljejo Bavčarja tja, bodo za njim morali poslati bagra in kjer je on rovaril izkopati najmanj 1m onesnažene zemlje, da ne pride do onesnaženja podtalnice. ;-))
Nimasmisla
29. 06. 2019 08.55
-2
teh 7 let za 27 km je pa res katastrofa ali bojo na roke kopali cena pa olala
Aijn Prenn
29. 06. 2019 08.56
+3
Aijn Prenn
29. 06. 2019 08.52
+5
Na ajznponu končno en direktor, ki ima v glavi dobro pošlihtane stvari...
Brabus
29. 06. 2019 07.53
+11
Ja,ja, eni živijo samo za pritoževanje in obtoževanje, pa da je še malo po TV, pa so srečni. Nimajo pa pojma, kako zahtevna je sanacija takšne nesreče. Seveda, svoje dodajo pa tudi novinarji-krvosesi.
apodgra
29. 06. 2019 07.47
+4
V državi z moderno tehnologijo , bi to zadevo saniral v enem dnevu . Povsod smo rekorderji in znamo vsako stvar zaplesti . 27 km proge Koper -Divača se bo gradilo najmanj sedem let. V tem času bi Kitajci zgradili 2700km novih prog .
detect
29. 06. 2019 07.54
+4
Aijn Prenn
29. 06. 2019 08.56
+7
V državah z najmodernejšo tehnologijo radioaktivno onesnažijo cele oceane, opustošijo na stotine km² ozemlja, zalijejo z nafto cele zalive itd... Pri nas si vzamejo čas, da očistijo packarijo po dokaj minimalni nesreči. Pohvala vsem vpletenim.
Principat
28. 06. 2019 21.18
+12
voda je glavni vir življenja , ampak kje je denar je na tretjem mestu ta uboga voda ,, ,, ,, veliko večji problem kopra pa je luka , kjer je ena sama mafija in se še šopiri
boris tavcar
28. 06. 2019 16.57
+13
Koliko "strokovnjakov" komentira situacijo. Pa čeprav snažilke in varnostniki
User1538643
28. 06. 2019 16.49
+6
A vlaki med zaviranjem menda iskrijo?
boris tavcar
28. 06. 2019 16.55
+7
CIGU MIGU
29. 06. 2019 08.41
-2
kjer imajo elektromagnetne zavore v bobnih ni oblog,le da v sloveniji niso še prišli do tam,plačali so pa najnovejšo tehnologijo,dobili pa lokomotive z klocnastimi zavorami
kokicas
28. 06. 2019 15.43
+13
Slovenske železnice bi lahko organizirale in plačale prevoze iz Kopra do Divače sedaj tudi kontejnarjem ki so že naloženi in naj se vozi z tovornjaki to neprekinjeno v kolonah vsaj do Divače. Tovor jim stoji tri dni oni se pa pričakajo če je dovolj zemljine odctranjene. Ob taki infrastrukturi se to lahko ponovi samo pet metrov najprej naslednji vlak k bo šel mimo pa stoji pol Evrope z tovorom.
extradeluxe
28. 06. 2019 14.41
+18
prvo ko prvo v tunelu je sama skala. kaj češ tam odkopavat? kot drugo v tunelu ne dežuje torej ne bo dež nič spiral. kot tretje kje je drugi tir? kot četrto ajt čao.
CIGU MIGU
29. 06. 2019 08.42
+3
a si slišal kdaj za kraški teren in tudi skala je porozna kakor tudi nekaj kar imaš ali sploh nimaš pod lasuljo.....srečno
mentorhercul
28. 06. 2019 14.36
+31
Če občina Koper aktivno spremlja sanacijo,(so na mestu dogajanja, če prav razumem) kako so potem lahko dovolili ,da so prenehali z odkopom onesnažene zemljine. Kaj so nadzorniki mogoče malo dremali....................
PanterTheBlack
28. 06. 2019 14.32
+28
Zaradi zaprtja proge bo škode preko 100 mil, ti pa mencajo s sanacijo in se medsebojno obtožujejo. Pajaci
razocarani
28. 06. 2019 14.25
+20
kaj pa lahko prebivalci obale pričakujemo od naše politike ,,pa saj so nam jo gospodarsko že popolnoma uničili zadnja firma ki s enekaj dela pa je tako ze mrtva 30 let ,,sedaj smo na vrsti za genocid prebivalci ,,,če ta zstrupitev ne bo dovolj ,kaj nam še grozi ,,se kakšen vojaški poseg?? vse kar je prišlo na obalo iz teh krogov je bilo za nas katastrofa,,
User1352803
28. 06. 2019 13.40
+25
sanacijo se izvede po potrebi in ne po dogovoru!!
RiskAnalysis
28. 06. 2019 12.38
+18
Odstranili bodo za nekaj kamionov onesnažene zemlje, po drugi strani se bojijo za vodni vir, ki je oddaljen nekaj kilometrov. Če bi odstranili ves prepojen material, bi bilo verjetno za nekaj dni več kopanja, vodni vir pa bi bil 100% ohranjen. Tako pa je vseeno interes kapitala pred zdravjem.
razocarani
28. 06. 2019 14.31
+9
glede na poroznost tal ne pomaga vse to čiščenje kaj veliko,,,kar je steklo čaka na prvi dež da to odplakne naprej v podtalnico in zajetje ,,se pa prebivalci zahvaljujemo vsem krivcem ,,pa ne tej bogi kretnici,, no dobro ste nas dotolkli a nas ni že dovolj bavčar in lovšin ,,sedj crkuje še edina firma ki še malo diha ,,bratuškovi pa svetujem naj ne meče več denarja v t atir ker ne bo služil ničemur ,,luka je z to sabotažo ze crknjen konj ,, prodajte nas italjanom pa ste se nas dokončno rešili ,,ne bo reba še kakega posega da nas pospravite do konca ,,pa kaj smo vam storili da nas tako sovražite ???
Debely
28. 06. 2019 12.31
+24
A to je že drugi tir, al kako?
Viejo cabron
28. 06. 2019 12.17
+45
V kolikor želi v Slovenija imeti dobro in hitro želežniško povezavo mora izgradi omrežje ob avtocesti Lendava-Koper. To, da se iz SV Slovenije proti Kopru voziš z vlakom po današnjih progah je preživeto in časovno nesprejemljivo.
tron3
28. 06. 2019 12.09
-11
Kva ni na dopustu, tako kot večina zaposlenih na SŽ, cel let????