Slovenski policisti so marca 2007 opazovali moška pri nalaganju blaga na tovornjak, ki ga je zatem v Turčijo odpeljal Franci Zelenko. Šoferja so aretirali v Turčiji, ker je prevažal kislino za proizvodnjo mamil. Dve leti je bil v priporu, nato so ga na prvi stopnji obsodili na desetletno zaporno kazen in mu naložili plačilo 50.000 evrov.
Zelenko trdi, da so mu tovor podtaknili. Po pritožbi v turškem zaporu čaka na pravnomočno sodbo, šele nato lahko zaprosi za prestajanje kazni v Sloveniji.
Nižje zaporne kazni v Sloveniji
Po njegovi aretaciji so slovenski kriminalisti po hišnih preiskavah, med katerimi naj bi našli tudi anhidrid ocetne kisline, priprli še tri moške. Domnevna organizatorja prevoza v Turčijo, Francija Veberiča in Janka Frasa, je senat mariborskega okrožnega sodišča 15. januarja letos spoznal za kriva neupravičene proizvodnje in prometa z mamili.
Po starem Kazenskem zakoniku je za omenjeno kaznivo dejanje zagrožen zapor od šestih mesecev do petih let. Veberiču je bila izrečena kazen leto in dva meseca zapora, Frasu pa leto in osem mesecev. Sodba še ni pravnomočna, obtožena nista v priporu. Kazenski postopek zoper tretjega, Bruna Filipiča, ki naj bi kupil kislino, še ni končan. Ni v priporu, sodna obravnava je razpisana maja letos.
Spregovorila je Zelenkova hči Tjaša
Zelenko ima turško odvetnico, po svojih močeh mu pomagajo slovenski državni organi. V zaporu mora plačevati za hrano, elektriko, milo … Denar, okoli 400 evrov, mu pošiljajo svojci. V Sloveniji ga pogreša 19-letna hči Tjaša, ki je na Facebooku odprla skupino 'Pomagajte rešiti mojega atija, hočemo ga nazaj! Država ga je pustila na cedilu'.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.