V uradu predsednika republike Danila Türka dogodke v zvezi s Francijem Zelenkom spremljajo od oktobra 2008, ko se je s pismom prvič obrnil na njih. Prosil jih je za pomoč glede pravnih možnosti in morebitne pospešitve postopka. Vendar predsednik ne sme posegati v sodne postopke tujih držav. ''Kljub temu smo naredili že kar nekaj potez in posredovali pri različnih institucijah, da bi se Franciju Zelenku kolikor je le mogoče izboljšale razmere v priporu v Turčiji.''
Od oktobra 2008 so bili v stikih predvsem s službami v sestavi slovenskega zunanjega ministrstva, ki je pristojno za tovrstne zadeve, in pravosodnim ministrstvom. ''Večkrat smo bili v stikih s sorodniki Zelenka. Prejeli smo še dve njegovi pismi, zadnje konec marca 2010. Z vsebino pisem seznanjamo pristojne organe v Sloveniji in jih prosimo za posredovanje v okviru njihovih zakonskih pristojnosti. Dokler traja sodni postopek in ne bo znana pravnomočna sodba, žal več ne moremo storiti,'' so sporočili.
V kabinetu predsednika vlade so se s primerom Zelenko prvič seznanili novembra 2008, ko se je nanje obrnil sam. ''V pismu je pojasnil, da je v priporu v Turčiji od 3. aprila 2007. Pojasnil je okoliščine, zaradi katerih so ga priprli in opisal razmere v zaporu. Navajal je, da ni imel prevajalca niti brezplačne pravne pomoči. Prosil je, da bi mu država Slovenija pomagala tako pravno kot finančno.'' Tudi oni so obvestili zunanje in pravosodno ministrstvo.
V Slovenijo šele po pravnomočnosti sodbe
Ministrstvo za zunanje zadeve preko slovenskega veleposlaništva v Ankari zadevo spremlja že od samega začetka leta 2007, ko je bil priprt. Prejšnji teden je bil na turškem sodišču na prvi stopnji obsojen, sedaj pa je sodba v pritožbenem postopku. Predstavniki ministrstva in veleposlaništva so v stiku tako z njim kot tudi z njegovimi svojci v Sloveniji. Pomoč mu zagotavljajo v skladu s svojimi pristojnostmi.
Pravosodno ministrstvo je Zelenku posredovalo pojasnilo, da slovenske institucije nimajo pooblastil niti pristojnosti za kakršne koli posege v nacionalne postopke drugih držav. Zato mu pri konkretnem sodnem postopku ne morejo pomagati. Lahko pa po pravnomočni sodbi zaprosi za prestajanje zaporne kazni v Sloveniji, če bo spoznan za krivega.
Tri leta v priporu v Turčiji
Slovenskega avtoprevoznika Francija Zelenka so marca 2007 aretirali v Turčiji, ker je poleg čistilnega sredstva za steklo prevažal 13 ton anhidrida ocetne kisline za proizvodnjo mamil. Pred letom dni so ga v Turčiji obsodili na 10 let zapora in mu naložili plačilo globe v višini 50.000 evrov. Če ne bo plačal, mu grozi še 13 let ječe. Sodba še ni pravnomočna. V Sloveniji pa so po njegovi aretaciji prijeli tri moške, domnevno povezane z njegovim primerom. Vsi so še na prostosti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.