Po lanski enodnevni akciji oživljanja zapuščenega vrta ob Zavodu za prestajanje kazni zapora na Povšetovi se letos projekt Vrt na Povšetovi nadaljuje. S pomočjo švicarske donacije so ga zastavili celoviteje, cilj pa je, da bi postal delujoča enota znotraj zapora, na njem pridelano hrano pa bi uporabljali tudi v zaporniški kuhinji.
Kot je pojasnil Urban Presker iz Zavoda Voluntariat, so na prostoru zapuščenih vrtov na Povšetovi avgusta lani izvedli prvo prostovoljsko akcijo. Prostovoljci so skupaj z zaporniki urejali zapuščeno zelenico pred zaporom. V delo vključeni varovanci zapora pa so bili po Preskerjevih besedah tako navdušeni, da so na vrtu delali do konca vrtnarske sezone.
Letos so spet začeli z deli. Ker so idejo za projekt prijavili na razpis in pridobili švicarsko donacijo, so lahko projekt zastavili širše, bolj strateško in celoviteje. Tako nameravajo v 15 mesecih vrt na Povšetovi celovito urediti in v tem času tudi izobraževati varovance zapora in zaposlene.
Dodal je, da gre za pretežno zelenjavni vrt, na eni od gredic gojijo začimbe, v jeseni pa nameravajo posaditi tudi nekaj sadnega drevja. Na vrtu vsak oziroma vsak drugi dan delajo štirje zaporniki, od začetka projekta v letošnjem letu pa jih je bilo skupaj vključenih 15, a so nekateri že prestali kazen in odšli domov.
Projekt ponuja priložnost za druženje prostovoljcev in varovancev zavoda ter s tem lažjo resocializacijo in reintegracijo varovancev zavoda v družbo po odsluženi zaporni kazni, razvija model dobre prakse in promovira hortikulturno terapijo v ustanovah zaprtega tipa v Sloveniji kot orodja za krepitev kompetenc in izobraževanja varovancev.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.