Smučišče Cerkno. Potem ko so tik pred božičem že zagnali naprave, so jih na novega leta dan morali ponovno ustaviti. Razlog pa – premalo naravnega snega, vreme za izdelavo umetnega pa ... pretoplo.
"Če naredimo samo primerjavo – lansko leto smo imeli v tem času meter naravnega snega in smo postopoma dosneževali, tukaj pa zdaj delamo praktično sneg iz nule," je povedal Jože Oplotnik, direktor Hotela Cerkno.
In to ob cenah elektrike, ki so z novim letom poletele v nebo. Konkretno na Kaninu namesto 60 evrov na megavatno uro, kolikor so plačevali do 31. decembra, skok na 368 evrov na megavatno uro po prvem januarju.
Kar je nepredstavljivo, pojasnjuje direktorica, sicer tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev Manuela Božič Badalič. "Nimam rešitve, ni mi jasno, se pa bojim, da če bo ostala ta formula taka, kot je, da bomo imeli v februarju, ko bodo prišli prvi računi za januarsko elektriko, vsi kar resne težave."
Po podatkih združenja naša smučišča na letni ravni porabijo slabih 19 tisoč megavatnih ur elektrike. Torej, če bo ostal takšen dvig cen ... bodo smučišča namesto dobrega milijona za elektriko odštela skoraj sedem milijonov evrov v letu 2023.
Pri tem so med največjimi porabniki prav takšna smučišča, kot je Cerkno, ki proge zasnežujejo z umetnim snegom.
Direktor je zato že odredil racionalno porabo – zasneževalo se bo takrat, ko bo nižja cena elektrike. Se pravi, ko bodo male tarife in čez vikende.
Vlada je sicer pred dvema dnevoma sprejela nov paket pomoči – tudi za smučišča bodo na voljo subvencije in omejitve cen elektrike.
Kljub temu pa novega dviga cen smučarskih vozovnic letos ni pričakovati. Večina smučišč jih je že dvignila pred začetkom sezone, v povprečju za nekaj evrov.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.