V državnem svetu je potekala razprava o vetu na zakon, ki uvaja sedemdnevne, mesečne in letne vinjete, polletne pa ukinja. Kljub pomislekom in nasprotovanjem desetih svetnikov, predlagateljev veta, pa veto nanj ni bil izglasovan.
Slednji so sicer prepričani, da Slovenija ne bi smela popustiti pritiskom Bruslja, saj še vedno ni zagotovila, da bo Evropska komisija v primeru spremembe sistema sprostila finančna sredstva. Po njihovem mnenju pa je predlagani sistem slab tudi zato, ker bo dražji za domače uporabnike, v blagajno pa ne bo prinesel nič več denarja.
Svetniki imajo pomisleke tudi v zvezi z zvišanjem cen vinjet za tovorna vozila, saj se bo tako promet preusmeril na lokalne in regionalne ceste, s tem pa se bo, so prepričani, zmanjšala tudi varnost prometa.
'Sedanja ureditev slaba'
Jože Mencinger je ob tem predlagal, da bi Slovenija lahko uvedla tudi režim, skladno s katerim bi tisti, ki si vinjet ne želijo, cestnino lahko plačevali po starem sistemu. Rešitev, ki jo uvaja novela zakona o javnih cestah, se mu sicer zdi rešitev v sili.
Tudi Andrej Rus je poudaril, da je sedanja ureditev slaba. Po njegovih besedah gre za slabo odločitev prejšnje vlade, ki je "obstoječo rešitev sprejela brez pomisleka; če pa je bila odločitev sprejeta s pomislekom, pa bi jo moral kdo še kazensko preganjati". Po njegovem mnenju je odločitev sedanje vlade, ki je šla v spremembo sistema, trezna, saj ne smemo pustiti, da nas čast finančno uniči in materialno izčrpa. Pri evropskih sredstvih je po njegovih besedah izgubljen vsak mesec. Treba je priti do denarja in hkrati delati na tem, da se čim prej najde boljša, ustreznejša rešitev.
Referendum?
Zdaj je tako na potezi opozicija oziroma njen vodja in predsednik SDS Janez Janša. Ta je namreč že prejšnji teden napovedal referendum o tem. Če hoče obljubo izpolniti, mora zahtevo zanj vložiti do jutri do polnoči.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.