Ljubljanski svetniki so na današnji seji soglasno sprejeli akt o javno-zasebnem partnerstvu pri izgradnji stadiona v Stožicah, ter pooblastilo župana Mestne občine Ljubljana (MOL) Zorana Jankovića za izvajanje omenjenega partnerstva. Potrdili so tudi predlog ustanovitve družbe Bežigrajski športni park, športni marketing. Predstavniki mestne opozicije so opozorili, da je gradnja dveh stadionov naenkrat vprašljiva, ker bosta zgrajena približno sočasno, podobna bo njuna namembnost, dolgoročno težavo pa vidijo tudi glede stroškom vzdrževanja obeh objektov.
Zakaj dva športna objekta?
Ljubljana zagotovo potrebuje nov stadion, je dejal svetnik SDS Gregor Gomišček, a se mu kljub temu ne zdi smotrno, da mesto sočasno dobiva, kar dva taka objekta, z enako zmogljivostjo. S tem se strinja tudi svetnica LDS Marjeta Vesel Valentinčič, prenova bežigrajskega stadiona se ji zdi dovolj. Gregor Istenič (SD) je pozdravil izgradnjo obeh objektov z besedami, "če nekaj lahko dobimo, moramo vzeti", a je svetnikom ob tem postavil vprašanje, koliko bodo mesto, poleg zemljišč stali ureditev komunalne in cestne infrastrukture.
Nakup zemljišča v Stožicah je bil napačen, ker poprej ni bila sprejeta strategija uporabe tamkajšnjega stadiona, je opomnil samostojni svetnik na listi Zeleni Slovenije Miha Jazbinšek. V slednji bi bilo razvidno, ali sta stadion v Stožicah in Bežigradu enakovredna, oziroma ali je eden vrhunski in drugi osnovni, je razložil. Gregor Istenič je ob tem dejal, da bi morali poleg sprejemanja projektov izgradnje dveh stadionov, sprejeti tudi strategijo razvoja športa.
Slavko Slak (LDS) je v razpravi izpostavil, da je o izgradnji obeh stadionov na voljo premalo podatkov, da bi odločali, kakšne stroške bodo objekti po izgradnji pomenili za MOL, ko se bo nanjo preneslo vzdrževanje. Opomnil je, da bi morali na občini že sedaj imeti zagotovljena določena sredstva s strani države.
Peter Sušnik (SDS) je izpostavil, da v aktu pogreša podobne primere javno-zasebnega partnerstva iz tujine. Dejal je, da je skica načrta novega stadiona sicer lepa, a zavajajoča. "Upam, da ne bom prestar, ko bodo začeli prodajati vstopnice za prvo tekmo," je sklenil. Podžupan Janez Koželj ga je pomiril, da je idejna zasnova projekta narejena smotrno.
Po strateškem načrtu je v prihodnje predvidenih več zaprtih športnih površin, ki so za mesto ekonomski potencial, je dejal svetnik Roman Jakič. Javno-zasebno partnerstvo daje možnost, da občine z zasebnim potencialom zagotavljajo javno infrastrukturo, ki je v mestu nujna. Odločiti se je potrebno, kakšne vrste bo to partnerstvo, o čemer bi po njegovem mnenju morala teči beseda na današnji razpravi. Sušnik je spomnil, da je napačno združiti pojma stadiona in večnamenske športne dvorane, čemur se je pridružil tudi Jakič.
Bežigrajski stadion bodo obnavljali in upravljali MOL, Olimpijski komite Slovenije ter podjetje GSA, poslovno svetovanje. Omenjeni stadion je Plečnikova arhitekturna dediščina in ne smemo jo pustiti, da še naprej propada, na drugi strani pa govorimo o novem stadionu, ki ne bi smel biti vprašljiv, je dodal Dimitrij Kovačič (SDS).
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.