Slovenija

Zelena luč za polovico vlade

Ljubljana, 29. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
V.V./B.M./STA
Komentarji
0

Na prvih zaslišanjih pred pristojnimi parlamentarnimi odbori so vsi ministrski kandidati dobili zeleno luč. Najbolj zanimivi sta bili zaslišanji Dragutina Mateja in Gregorja Viranta.

Andrej Bručan
Andrej Bručan FOTO: POP TV

Uspešna predstavitev 'sarajevskega špijona'

Pred odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je prvi stopil Dragutin Mate, kandidat za ministra za notranje zadeve, ki je na zaslišanju prepričal večino poslancev z odločnimi in natančnimi odgovori. Del opozicije mu je sicer očital, da je bil kot nekdanji slovenski vojaški ataše vpleten v zbiranje obveščevalnih podatkov o nekdanjem slovenskem veleposlaniku v Bosni in Hercegovini Dragu Mirošiču, zaradi česar je bil Mate odpoklican iz Sarajeva. "Glede svojega dela v BiH imam popolnoma mirno vest," je zatrdil Mate in dodal, da ni "nikoli zasledoval slovenskega veleposlanika v BiH Mirošiča". Je pa napisal "nekaj zabeležk" o sestankih z direktorjem varnostno-obveščevalne službe MORS Andrejem Lovšinom, kakor mu je bilo naročeno. Poleg tega je dobil navodilo, da "naj preveri Lovšinove poslovne stike v BiH".

Policiste na izobraževanje, za izbrisane ustavni zakon

Mate je še povedal, da želi izboljšati delo na področju gospodarskega kriminala, "izboljšati ali vsaj obdržati stopnjo varnosti in storiti čim več za izobraževanje policistov in kriminalistov", je med predstavitvijo med drugim poudaril Mate. Vodenje notranjega ministrstva vidi kot managersko funkcijo, izboljšati pa želi tudi odnose znotraj ministrstva in policije.

Vprašanje izbrisanih je po njegovem treba razrešiti, kot je pojasnil, pa "bi bila najboljša rešitev tega vprašanja sprejem ustavnega zakona".

Poslanci in člani odbora za notranjo politiko iz vrst vladne koalicije (SDS, NSi, SLS in DeSUS) so Mateja podprli z 9 glasovi, medtem ko so trije poslanci ZLSD in Jelinčičeve SNS glasovali proti. Poslanci LDS so se pri glasovanju vzdržali.

Zelena luč za 'večnega ministra'

Kandidat za notranjega ministra Dragutin Mate je uspešno prestal zaslišanje na parlamentarnem odboru
Kandidat za notranjega ministra Dragutin Mate je uspešno prestal zaslišanje na parlamentarnem odboru FOTO: POP TV

Pred odborom za zunanjo politiko se je predstavil kandidat za zunanjega ministra Dimitrij Rupel. Kot eno prednostnih nalog Slovenije v prihodnjem obdobju je Rupel izpostavil predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki bo po njegovih ocenah predsedujočemu vzelo od 50 do 80 odstotkov časa. Glede odnosov s Hrvaško je medtem menil, da z novo vlado obstaja možnost za nov začetek, čeprav sam "čarobne palice" nima. Odbor je Rupla podprl z 11 glasovi za in tremi proti.

Na dejstvo, da v uvodni predstavitvi Rupel ni omenil predsedovanja Slovenije Svetu EU v prvi polovici leta 2008, ga je med drugim opozoril poslanec LDS Milan M. Cvikl, ki ga je tudi zanimalo, kako bo s koordinacijo evropskih zadev v novi vladi. V odgovoru je Rupel poudaril, da naj bi vse ostalo tako kot zdaj, spremenilo se bo le vodstvo.

Dimitrij Rupel: Vloga zunanjega ministra mu je pisana na kožo
Dimitrij Rupel: Vloga zunanjega ministra mu je pisana na kožo FOTO: POP TV

Mravljakova z oceno 'zadostno'

Kandidatka, ki naj bi postala ministrica za regionalizem, je dobila minimalno podporo. Odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj je namreč stališča Darinke Mravljak ocenil kot "ustrezna" s 7 glasovi za in 6 proti. Proti so glasovali Cvetka Zalokar Oražem, Miran Jerič, Milan Petek in Vili Trofenik (vsi LDS), Bojan Kontič(ZLSD) in Bogdan Barovič (SNS).

Kot je v svoji predstavitvi poudarila Mravljakova, se bo v svojem mandatu - potrditi jo mora še celoten državni zbor - zavzemala za zmanjševanje razvojnih razlik med regijami.

Mravljakova je pojasnila tudi okoliščine t. i. afere z obvoznico, ki so jo zgradili čez njeno vrtnarijo. Kot je pojasnila, je leta 1994 od propadajočega podjetja Hmezad za nekaj več kot štiri milijone tolarjev v Radljah ob Dravi odkupila parcelo z vrtnarijo. Leta 1994 jo je na javni licitaciji prodala in zanjo od direkcije za ceste iztržila približno 30 milijonov tolarjev. Mravljakova trdi, da je bila cenilec zemljišča direkcija za ceste, zato ima pri tem poslu povsem čisto vest. Mravljakova je pojasnila, da je bila v času nakupa zemljišča samostojna podjetnica in je bila odvisna od vrtnarije. "Nisem je kupila iz špekulativnih razlogov," je zatrdila.

Virant bi ukinil nekaj upravnih enot

Ministrstvo za javno upravo želi Janša prepustiti Gregorju Virantu (Foto: POP TV)
Ministrstvo za javno upravo želi Janša prepustiti Gregorju Virantu (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Pavel Gantar (LDS) je na zaslišanju Viranta protestiral proti temu, da se prostore njegovega ukinjenega ministrstva za informacijsko družbo prevzema in prazni še pred imenovanjem novih ministrov.

Da je bila predstavitev kandidata za ministra za javno upravo Gregorja Viranta ustrezna, je menilo devet od 17 članov odbora, proti pa sta glasovala Darja Lavtižar Bebler in Pavel Gantar (oba LDS).

Člani odbora iz vrst opozicijskih LDS in ZLSD v okviru skoraj triurne izčrpne predstavitve kandidatu niso oporekali njegovi strokovnosti, so pa imeli pomisleke zlasti glede nove strukture ministrstva, predvidenim zmanjševanjem števila upravnih enot ter zastavljeno politiko na področju plačnega sistema v javnem sektorju.

Virant si je zadal tudi boj proti "birokratizmu", nadaljnji razvoj e-uprave, sodoben način upravljanja s kadri in zmanjševanje števila zaposlenih v uradništvu. Kot eno od prednostnih nalog izpostavil tudi reorganizacijo upravnih enot ter njihovo zmanjšanje na največ 12 do 14 upravnih okrajev, s tem da ne bi okrnili dostopnosti storitev občanom. Davorin Terčon (LDS) je sicer ocenil, da "bo predvidena reorganizacija upravnih enot doživela upor v lokalnem okolju in imela negativne učinke."

Tudi Lovro Šturm primeren

Lovro Šturm se je moral zagovarjati zaradi članstva v Malteškem redu
Lovro Šturm se je moral zagovarjati zaradi članstva v Malteškem redu FOTO: POP TV

Parlamentarni odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je z devetimi glasovi za in petimi proti potrdil tudi primernost Lovra Šturma kot kandidata za novega pravosodnega ministra. Kot je v predstavitvi zagotovil kandidat, bo ministrstvo za pravosodje pod njegovim vodstvom posebno pozornost posvetilo zagotavljanju pravne varnosti ter predvsem odpravljanju sodnih zaostankov in zagotavljanju učinkovitosti sodnega sistema. Poslanci LDS in ZLSD so v njegovi predstavitvi pogrešali predvsem konkretnejše ukrepe za zmanjševanje sodnih zaostankov, Šturm pa se je moral zagovarjati tudi zaradi svojega članstva v Malteškem viteškem redu, ki je po mnenju Darje Lavtižar Bebler iz LDS preveč 'naslonjen na Sveti sedež in kanonsko pravo' in zaradi avtorstva spornega osnutka zakona o verskih skupnostih. Šturmova predstavitev na današnji seji parlamentarnega odbora ni prepričala poslancev LDS, Darje Lavtižar Bebler, Pavla Gantarja, Marka Pavlihe in Davorina Terčona, ter poslanca ZLSD Mirana Potrča, ki so glasovali proti primernosti kandidata za pravosodnega ministra.

Bručan skozi sito

Tudi kandidat za ministra za zdravje Andrej Bručan je dobil zeleno luč pristojnega parlamentarnega odbora. Šest članov odbora za zdravstvo iz vrst koalicijskih strank je namreč njegovo predstavitev ocenilo kot ustrezno, štirje iz vrst opozicije pa ne. Bručan je kot eno prvih nalog izpostavil "končanje agonije" glede nabave opreme za Onkološki inštitut, med drugim pa je tudi obljubil, da ne namerava ukiniti nobenega regionalnega bolnišničnega centra v Sloveniji.

Opozicijski poslanci (Ljubo Germič in Cveta Zalokar Oražem iz LDS, Bojan Kontič iz ZLSD in Srečko Prijatelj iz SNS) z Bručanovo predstavitvijo niso bili zadovoljni, saj naj bi bil pri nekaterih zadevah premalo konkreten. Zalokar Oražmova se denimo z osnovnimi izhodišči na področju zdravstva, zapisanimi v koalicijski pogodbi, strinja, vendar pa so po drugi strani mnoge stvari pomanjkljive, zato se boji, da ne bi ostalo le pri obljubah.

Jure Zupan za nove fakultete in več študentov

Odbor DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj je na današnji seji podprl kandidaturo Jureta Zupana za ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Odbor je njegovo predstavitev pogledov in stališč ocenil kot ustrezno s osmimi glasovi za in dvema proti. Proti sta glasovala Rudolf Moge in Mitja Slavinec (oba LDS).

Kot je v svoji predstavitvi poudaril Zupan, si bo kot minister med drugim prizadeval za razvoj novih študijskih programov, dodatna študijska mesta in nove visokošolske zavode. Prizadeval si bo za večje vlaganje v razvoj in posodobitev opreme ter povečanje in izboljšanje temeljnih raziskovalnih dejavnosti.

Državni zbor naj bi novo vlado premiera Janeza Janše potrdil na izrednem zasedanju v petek.

Mnenje delovnega telesa za DZ ni obvezujoče

Delovno telo o ustreznosti kandidata sprejme mnenje, ki pa za državni zbor ni obvezujoče. Mandatar za sestavo vlade tako lahko mnenje odbora ne upošteva in še naprej vztraja pri predlaganem kandidatu, lahko pa v treh dneh po prejemu mnenja predlaga novega kandidata. "Vladni četverček" (SDS, NSi, SLS in DeSUS) ima večino v vseh 13 odborih, ki bodo zaslišala kandidate. Zaradi tega ni pričakovati, da kateri od predlaganih kandidatov ne bi prejel pozitivnega mnenja odbora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20