Mandatno-volilna komisija DZ je danes po žgoči razpravi o statusu poslancev ob nasprotovanju Levice in NSi prižgala zeleno luč noveli zakona o poslancih. Zavrnili so tako dopolnila koalicije kot opozicije - štiri so se nanašala na nezdružljivost poslanske funkcije in prenehanje mandata. Novela te postopke prenaša na protikorupcijsko komisijo.
Glede nezdružljivosti poslanske funkcije bi po predlogu novele, o kateri bo odločal DZ, za poslance v celoti veljale tako materialne kot procesne določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Tudi zato, ker ta ne predvideva prenehanja poslanskega mandata, pa sta bili do predloga novele že ob vložitvi v postopek kritični Levica in NSi.
Pomisleki so se porodili tudi v nekaterih drugih poslanskih skupinah. Z dopolnili, ki so jih danes kot dopolnila MVK predložili na mizo, so to vprašanje skušali urediti v Levici, NSi, LMŠ in SMC, vendar pa je nazadnje komisija vsa zavrnila, tudi zato, ker je zakonodajno-pravna služba DZ opozorila na ustavno spornost. Sprva so se sicer nekatere stranke zavzele za to, da bi sprejeli enega od predlogov, s čemer bi člen ostal odprt, rešitev pa bi izpilili do odločanja na seji DZ. A se to ni zgodilo.
Do takih predlogov je bil kritičen zlasti vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec, saj po njegovih besedah tega vprašanja pravno ni mogoče določiti v enem dopolnilu in na hitro. Zavzel se je za to, da novelo podprejo in v prihodnosti morda dopolnijo z rešitvijo, ki bo tudi pravno držala vodo.
Do novele je kritična tudi vlada, a so nekateri člani MVK danes ostro nastopili do vladnih funkcionarjev in nekaterih uradnikov na ministrstvih. Očitajo jim bonitete, tudi službene avtomobile, ki jih poslanci, ki so sicer neposredno izvoljeni, nimajo. To vprašanje se je razvilo zlasti ob določilu v noveli za obračunavanje stroškov prevoza na delo na podlagi kilometrine.
Ta rešitev ter odprava pogoja šestmesečnega opravljanja poslanske funkcije za pridobitev pravice do nadomestila plače po prenehanju mandata sta zmotili Levico, a njeni dopolnili glede tega nista bili sprejeti. Prav tako je MVK zavrnil dopolnilo, s katerim je NSi želela poslankam omogočiti koriščenje porodniškega dopusta, predlagala pa je tudi rešitev za dolgotrajno odsotnost poslancev v primeru dolgotrajne bolniške odsotnosti ali dolgotrajnega zdravljenja.
Krivec je sicer v imenu predlagatelja novele uvodoma poudaril, da s predlogom zlasti urejajo pravice poslancev, ki so jih imeli pred uveljavitvijo varčevalnega zakona v času krize. V skladu s tem poslanci v DZ tudi niso enakopravno obravnavani z vidika prejemkov, je povedal.
Pomisleki
Po seji mandatno-volilne komisije DZ med poslanskimi skupinami ostaja nezadovoljstvo ob nerešenem vprašanju sankcij pri nezdružljivosti funkcije. Podpora na seji DZ zato ni gotova, tudi v SMC in SAB napovedujejo razmislek.
Poslanci pa pričakujejo iskanje rešitev, ki bodo ustavno vzdržne. Danes je bilo slišati predloge, da bi razmislili ne le o možnosti prenehanja mandata, ampak po zgledu nekaterih držav morda tudi možnosti odvzema glasovalne pravice in plače.
Komisija je sicer zavrnila dopolnilo SMC, s katerim so želeli določiti, da poslancu za čas do odprave morebitne nezdružljivosti ne bi pripadala pravica do plače in drugih prejemkov. Kljub temu, da so danes novelo podprli, pa vodja poslancev SMC Igor Zorčič napoveduje, da se bodo še odločili o podpori zakonu na seji DZ.
Vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper se je pri glasovanju o noveli danes vzdržala, ker se je v razpravi nakazala možnost ustavno vzdržne sankcije, ki bi jo lahko uzakonili, še preden dobijo predlog ustavnih pravnikov - možnost odvzema glasovalnih pravic in plačila.
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović pa je po seji poudaril, da je novela šele prvi korak k temu, da pripravijo zakon, ki bo omogočal, da v primeru kršitve nezdružljivosti pride tudi do sankcije - prenehanja mandata, odvzema glasovalne pravice ali plače. Tako pričakuje, da bo predsednik DZ Dejan Židan po sprejetju novele sklical pravnike in pripravil rešitev za ta največji problem v zakonu.
Tudi vodja poslancev NSi Jožef Horvat upa, da se bo pravna stroka poenotila o rešitvah v primeru nezdružljivosti poslanske funkcije in bodo zakon, če bo sprejet, popravili. Strinjal se je, da glede tega novela pomeni korak nazaj.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je tudi po seji opozoril na privilegije, ki jih po njegovem mnenju novela prinaša poslancem. A dvomi, da bo prevladal zdrav razum in da novela ne bi bila sprejeta.
Ostre obsodbe
V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije ostro obsojajo ravnanja poslanskih skupin, ki so v parlamentarni postopek vložile predlog zakona o poslancih, s katerim si skušajo svoj privilegiran položaj še dodatno nadgraditi. Kot so zapisali, so to storili kljub dejstvu, da v Sloveniji preko 880.0000 delavk in delavcev lahko uveljavlja denarno nadomestilo za čas brezposelnosti šele po devetih mesecih zavarovalne dobe v delovnem razmerju, pa so si parlamentarne poslanske skupine upale predlagati spremembo določbe, ki bi poslancem današnjo pravico do nadomestila plače po šestih mesecih od potrditve mandata določilo že takoj z nastopom funkcije. "In to celo ob dejstvu, da ima poslanec po šestih mesecih zasedanja v poslanskih klopeh pravico do nadomestila plač v trajanju šestih mesecev od prenehanja mandata, delavke in delavci pa smo po devetih mesecih do pet let zavarovalne dobe upravičeni do nadomestila plač v trajanju le treh mesecev," opozarjajo v sindikatu.
Prav tako obsojajo privilegije, ki se dotikajo izplačevanja kilometrine in dodajajo: "Zato vas s strani Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije pozivamo k treznemu razmisleku pri uveljavljanju ’vaših želja’, ki so vam s privilegiji, ki ste jih sicer deležni že vrsto let, popolnoma ušla iz nadzora zdravega razuma."
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.