Slovenija

'Želeli smo zaščititi slovenske izvajalce pred tujimi'

Ljubljana, 15. 09. 2010 11.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Parlamentarna preiskovalna komisija za gradnjo avtocest je zaslišala priči, ki sta potrdili, da so se slovenski gradbinci leta 1999 na Zemonu dogovorili o sodelovanju pri gradnji slovenskega avtocestnega križa.

Člane komisije – ta je bila ustanovljena lani poleti na zahtevo skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS), da bi ugotovili morebitne nepravilnosti pri gradnji avtocest v Sloveniji in lastninjenju gradbenih podjetij – je zanimal predvsem t. i. Zemonski sporazum, v katerem naj bi se največji gradbinci avtocest kartelno dogovarjali o poslih.

Avtocestni križ
Avtocestni križ FOTO: http://www.ifs.hr/~mpinter/bypass/

"Zame to nikoli ni bil kartelni dogovor," je povedal nekdanji direktor GIZ Gradis Ljubljana Anton Zaletelj. Če bi bilo tako, ga namreč ne bi sklenili "sredi belega dne, ob vinu". Kot je pojasnil, so gradbinci s tem sporazumom le prešteli svoje zmogljivosti in na tej osnovi določili deleže, ob čemer je "vsak govoril, da ima več opreme in delovne sile, kot je bilo zapisano".

Na čigavo pobudo je prišlo do sporazuma, Zaletelj ni vedel, menil pa je, da so ga verjetno spodbudili dvomi, da so slovenski gradbinci sposobni dokončati avtocestni križ. Tudi direktor družbe Kraški zidar Radoš Lipanje je povedal, da je do sklenitve sporazuma prišlo zelo spontano, leta 1999 ob odprtju odseka Vipava–Nova Gorica na Zemonu. Navzoči so bili izključno predstavniki gradbenih podjetij.

Kraški zidar kot razmeroma majhno podjetje je v sporazumu videl možnost sodelovanja v nacionalnem programu izgradnje avtocest, je povedal Lipanje. "Podpisal sem ga z zadovoljstvom, brez zadreg, da bo iz njega nastal tak problem, kot je danes," je dejal.

Zemonski sporazum je bil po Lipanjevih besedah logično nadaljevanje začetka Darsovega avtocestnega programa. "Mislim, da je bila takrat politična volja, da v tem programu sodelujejo vsa podjetja, ki so pač sposobna v danem trenutku neko stvar izvajati," je dejal.

Tako Lipanje kot Zaletelj sta povedala, da je Darsov program v začetku dajal prednost domačim izvajalcem pred tujimi. Domači izvajalci so lahko oddajali ponudbe po deset odstotkov višjih cenah kot tuji, kar je Lipanje razumel kot pomoč domačim gradbincem, da se lahko usposobijo. S približevanjem Slovenije EU so to določilo izvzeli iz razpisov in udeleževali so se jih lahko tudi tujci, zato se mu zdi logično, da "smo se domači gradbinci morali združiti v smislu zmogljivosti in se s tem na nek način obraniti pred tujci".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kawboy
15. 09. 2010 17.05
Vsi politiki so isti, zato je čas, da vsi odidejo iz nje. Blaginja prebivalcev pa jih bolj malo briga. Zopet so se vrgli v županjske kandidature, da bi se tako zavzemali za ljudi kot se za stolčke, bi bilo v Sloveniji vse lažje in boljše.
kawboy
15. 09. 2010 16.57
Vi preveč mislite v gradbenih firmah, zato pa smo padli tako globoko. Koliko Slovencev pa še dela v gradbenih firmah, če pa delate z nami kot svinje z mehom, na koncu pa še ne moremo priti zaposleni do neizplačanih plač in ostalih dodatkov. Samo nakladanje in iz vsega tega so naredili celo štalo tako politiki, kot veliki vodje gradbenih družb. Sami so pobrali smetano nam so pa pustili, da obiramo kosti, brez plačila.
netete1
15. 09. 2010 15.50
kaksen veleum je clovek, ki s par kvazi privat firmami podpise dogovor o razdelitvi del na nekem megalomanskem projektu, ki ga financira drzava, in pri tem ne dojame da gre za nelegalen dogovor... pa vemo zakaj... vsi so se ucili ekonomije v socializmu, vsem je to v krvi in nekaj popolnoma norlanega... na zalost tudi tistim, ki bi to morali preganjat... in kdo bo ukrepal... povprecni slovenski preiskovalec in tozilec se vec ukvarja z razporedom prevozov svojih otrok v solo, ali pa termini pri frizerjih, kot pa s svojim delom, ker ima obcutek da je premalo placan..... kam gre vse skupaj...
botjabotja
15. 09. 2010 15.02
mark54; pravne države več ni!
mark54
15. 09. 2010 14.57
Mislim da vse te komisije bijejo bitko z mlini na veter. Edino kar bi imelo smisel je KRIMINALISTIČNA PREISKAVA poslovanja vseh teh firm. Le ta bi ugotovila da se je firme " IZČRPAVALO " na 100 in 1 način. To pa je KRAJA ! in ko bi se ugotovilo da so KRADLI bi jim morali zapleniti vse premoženje pridobljeno v tem času ( delnice podjetij ) in s tem bi se tudi preveč plačano vrnilo državi. !
mark54
15. 09. 2010 14.50
Ja balonček. prav maš. le da tam ( v normalnem svetu) Politika ne sodeluje s takimi združbami. Ampak da normalen mednarodni razpis in najboljši dobi posel. Pri nas pa je ( bil? ) problem ker je vlada sprejela pogoje največjih gr.podjetij in delala razpise tako da so le oni lahko dobili posel. Oni pa so se zmenili za ( visoke ) cene in si potem delili "kolač" med sabo. Tako da smo preplačali to cesto kod da je asfaltirana z zlatom. Če samo pogledamo kolko so italijani bili cenejši pri enem samem predoru ( tolko so jih tudi samo delali ker jim niso več pustili ) . mislim da je bila razlika vsaj 20 % . To lahko impliciramo tudi na same avtoceste in takoj lahko zračunate koliko smo šenkali zidarjem in ostalim sodelujočim na zemono. Tako da so lahko vsi ti olastninili "svoje" firme in so danes NJIHOVE . Če pa vkradeš hamburger pa greš 6 mesecev v zapor. PRAVNA DRŽAVA !!!
Musti
15. 09. 2010 14.45
admin: a ko se piše resnica brišeš?
Musti
15. 09. 2010 14.34
vrnite raje 2 milijardi € banda pokvarjena....kdo nam bo to nazaj dal? država zanikrna vas je pa podpirala. Zdej pa neke komisije ki ugotavljajo neki, kar vsi v politiki dobro vedo, ker se ja marsikateri € znašel tudi v političnih žepih..
Tonček Balonček
15. 09. 2010 14.22
Taki dogovori so v svetu nekaj popolnoma običajnega!
CKKPJ_Milko
15. 09. 2010 14.19
Želeli smo zaščititi slovenske izvajalce pred tujimi Torej zaščititi sami sebe na račun slovenskih davkoplačevalcev... BRAVO !
Tojrsu
15. 09. 2010 13.10
Temu se reče zdrava konkurenca po slovensko.
tony_abcde@yahoo.com
15. 09. 2010 12.49
'Želeli smo zaščititi slovenske izvajalce pred tujimi' in oropati davkoplačevalce...bi se lahko nadaljevala obrazložitev
selector
15. 09. 2010 12.28
Nihče ni nič kriv, nič dužan, samo 2 miljarde eurov smo plačal preveč za ta hokup pokus od avtocest :P
Slovenc07
15. 09. 2010 12.28
Zato pa so same jame na naših cestah. Hrvati imajo vse avtoceste narejene mi pa še polovico nimamo in še ta polovica je že v razpadu.
botjabotja
15. 09. 2010 12.28
Naj mi kdo našteje vsaj enega slovenskega (npr. gradbenega) izvajalca oziroma podjetje, ki izpolnjuje vsaj eno izmed zgoraj naštetih štirih postavk? No, bo šlo? Za državne posle ni potrebno izpolnjevati teh pogojev.
papaaa!
15. 09. 2010 12.22
spontani nateg ljudstva!
Zatarra
15. 09. 2010 12.16
In potem jim je svizec zavil čokolado v folijo ... :> Read my lips: katerikoli izvajalec se bo lahko zaščitil pred ostalimi izvajalci kvečjemu z A) kakovostnim izvajanjem del, B) uporabo kakovostnih produktov in materialov, C) ustreznimi cenami materialov in svojih storitev in predvsem D) s pozitivnimi referencami s strani svojih preteklih naročnikov in del! Naj mi kdo našteje vsaj enega slovenskega (npr. gradbenega) izvajalca oziroma podjetje, ki izpolnjuje vsaj eno izmed zgoraj naštetih štirih postavk? No, bo šlo?