Vladna komisija za prikrita grobišča je v ponedeljek nadaljevala svoje delo na terenu. Kot je povedal vodja evidentiranja grobišč Mitja Ferenc, so tokrat v okviru policijske akcije Sprava, ki jo vodi kriminalist Pavel Jamnik, opravili strojno sondiranje na območju Kidričevega, blizu nekdanjega taborišča Šterntal, kjer so bili pred letom dni pri preiskavi na podlagi pričanja ene priče neuspešni pri ročnem prekopavanju zemlje.
Po besedah Ferenca so se po lanski preiskavi odločili za strojno prekopavanje in samo 20 metrov stran od lani prekopane lokacije naleteli na prvo grobišče. V nadaljevanju so v dolžini 68 metrov in širini 20 metrov naleteli na 12 grobišč, potem pa iskanje zaključili in poklicali ptujskega tožilca, ki naj bi v naslednjih dneh preiskovalnemu sodniku vložil predlog za ekshumacijo.
O žrtvah Ferenc ni vedel povedati veliko. "Vemo, da so tukaj predstavniki različnih narodnosti, od Slovencev do predstavnikov manjšin in Hrvatov, kdo natančno tukaj je, pa bo pokazala šele nadaljnja preiskava, torej izkop in analiza najdenih predmetov," je dejal, pri čemer je najverjetneje, da gre pri žrtvah za posmrtne ostanke ujetnikov iz Šterntala, ki so bili brez sojenja umorjeni po drugi svetovni vojni.
Rezultate preiskave je potrdil tudi Pavel Jamnik, ki je dodal, da so o vsem skupaj obvestili tudi okrožnega tožilca in preiskovalnega sodnika ptujskega sodišča, ki bosta ukrepala naprej. Policija bo naredila še zapisnik o ogledu, na podlagi tega pa naj bi tožilec vložil predlog za ekshumacijo. Kot je dejal Jamnik, se tudi tokratno sondiranje ni razlikovalo od prejšnjih, le da je v tem primeru v ozadju tudi že vložena kazenska ovadba proti znanemu storilcu.
Vodja ptujskega tožilstva Milan Birsa je pojasnil, da bodo preiskovalnemu sodniku še ta teden predlagali ekshumacijo, s katero bi lahko določili vsaj približno število mrtvih in v prisotnosti sodnomedicinskih izvedencev opravili poskus identifikacije žrtev. Cilj takšne ekshumacije je po njegovih besedah tudi opredelitev posledice kaznivega dejanja vojnega hudodelstva, saj je javnost že seznanjena s tem, da vodijo kazenski postopek zoper danes 83-letnega na Primorskem živečega Martina Štorglja, ki naj bi bil v času kidričevskih dogodkov šef Ozne za to območje.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.