V prestolnici se je kljub slabemu vremenu zbrala množica protestnikov. Kljub dežju so ulice središča Ljubljane danes spet popisane z različnimi gesli, na primer Stop korupciji, Narava ni vaša pa do pozivov k odstopu vlade oziroma premiera Janeza Janše. Organizatorji protestov so udeležence pozivali, naj pišejo izključno po tleh in ne po zidovih ali fasadah hiš. Protestniki, tudi ta petek se je zbrala precejšnja množica ljudi, so podobna gesla tudi vzklikali. Ob današnjem svetovnem dnevu okolja, pa je bilo zopet slišati tudi glasno nasprotovanje izrinjanju nevladnih organizacij iz okoljskih upravnih postopkov. Danes so sicer protest nadgradili še z eno akcijo, proti parlamentu so namreč odvrgli papirnate aviončke. Proteste organizira več iniciativ, ki so h kolesarjenju vabile prek družbenih omrežij. Kot so poročali v 24UR ZVEČER, se je zgodil tudi incident. Ko je policija želela kaznovati eno od udeleženk, so policiste, ki so se odzvali povsem mirno, obkrožili jezni protestniki in policija je morala potem popustiti. Protesti so sicer potekali mirno, brez večjih izgredov, je povedal predstavnik PU Ljubljana.
Risanje s kredami po tleh je postal še en način protestiranja po tistem, ko so policisti zaradi tega početja začeli obravnavati protestnike. Kasneje je še ministrstvo za notranje zadeve pojasnilo, da se risanje po tleh s kredo šteje kot kršitev zakona o javnem redu in miru, ki v 13. členu določa, da je za pisanje ali risanje po zidovih ali drugih javno dostopnih krajih zagrožena globa.
Že v sredo so tako Forum za demokracijo v javnem pismu, ki ga je podpisalo več kot 100 posameznikov iz znanstvenega, akademskega in širšega javnega življenja, izrazili zaskrbljenost nad političnim dogajanjem v Sloveniji in obsodili "naraščanje policijske represije".
Kot so zapisali, "z veliko zaskrbljenostjo spremljamo represivno ravnanje policije ob protestniškem dogajanju po slovenskih mestih, pri katerem so se začeli kazati prvi znaki odkrite represije in katere žrtve so državljanke in državljani ter njihova ustavna pravica do svobode izražanja". Izpostavili so dogodek minuli petek, ko je policija proti šestim posameznikom uvedla prekrškovne postopke, ker so na ulični pločnik s kredo zapisali stavek Čas je za odstop. Pri tem so se policisti sklicevali na omenjene določbe zakona o varstvu javnega reda in miru.
Že v sredo je sicer na dvorišču AKC Metelkova v Ljubljani potekala tudi skupščina nekaterih skupin, ki organizirajo petkove proteste. Na njej so med drugim sklenili, da se bodo prihodnji petek protestniki na ulice namesto s kolesi podali peš. Pripravljajo demonstracijo proti avtoritarnim politikam; kot so pojasnili organizatorji, bodo s tem, ko bodo sestopili s koles, vsem omogočili enake možnosti, ker se bodo vsi premikali na enak način.
Dogajanje je bilo mogoče spremljati tudi preko družbenih omrežij, saj so nekateri udeleženci, ne le v Ljubljani, ampak tudi drugih slovenskih mestih, dogajanje snemali in predvajali.
Gale: Demonstracije ne bodo potihnile
Kot smo poročali včeraj, se je na proteste odzval žvižgač Ivan Gale. Povedal je, da proteste proti vladi podpira, hkrati pa je prepričan, da demonstracije ne bodo potihnile. "Imam veliko kontaktov z ljudmi. Ljudje so naveličani politike, ne samo trenutne vlade, tudi preteklih garnitur. Čas je tudi za sistemske spremembe. Ne samo, da se bo z odstopom nekoga nekaj rešilo. Te proteste podpiram."
Trenutni oblasti je sporočil, naj potrka na lastno vest in naredi, kar je prav. "Če se bodo že trdno oklepali trdnih stolčkov, naj vsaj delajo čisto. Prihodnost od vsakega od nas je še vedno čista, o preteklosti pa bomo še razpravljali," je še dejal.
KOMENTARJI (1559)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.