Slovenija

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava

Ljubljana, 01. 09. 2022 09.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
204

Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Daljše čakanje na urgenci?
    09:15
    Iz 24UR ZVEČER: Daljše čakanje na urgenci?
  • Iz 24UR: Nov način dela nujne medicinske pomoči
    02:17
    Iz 24UR: Nov način dela nujne medicinske pomoči
  • Tatjana Lejko Zupanc o preobremenjenosti UKC Ljubljana
    08:20
    Tatjana Lejko Zupanc o preobremenjenosti UKC Ljubljana
  • Hugon Možina o spremembah na ljubljanski urgenci
    02:00
    Hugon Možina o spremembah na ljubljanski urgenci
Na urgenci pričakujejo večje obremenitve, zato prosijo za potrpežljivost in razumevanje.
Na urgenci pričakujejo večje obremenitve, zato prosijo za potrpežljivost in razumevanje. FOTO: Bobo

Zdravstveni dom Ljubljana je klinični center obvestil, da bo od 1. septembra splošna nujna medicinska pomoč (SNMP) spremenila dosedanji način dela, zato v UKC Ljubljana predvidevajo, da bo to verjetno prineslo dodaten pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. "Pričakujemo, da bo velik del bolnikov z večjo ogroženostjo (oznaka rumeno oz. stopnja nujno) že iz triaže splošne nujne medicinske pomoči ZDL takoj usmerjen v urgentne ambulante UKCL – zlasti na internistično prvo pomoč, v enoto za akutne kirurške bolezni urgentnega kirurškega bloka, v urgentno ambulanto Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja in v urgentno ambulanto Nevrološke klinike UKCL. Zato pričakujemo povečanje dotoka bolnikov in posledično daljše čase obravnave," so sporočili iz kliničnega centra in dodali, da se bodo novemu načinu dela prilagodili, vendar zaradi pričakovanih večjih obremenitev prosijo bolnike in svojce za potrpežljivost in razumevanje. "Kot doslej bomo obravnavali vse bolnike. Bolniki, ki so življenjsko ogroženi, bodo obravnavani prednostno in pravočasno," še zagotavljajo v naši največji bolnišnici.

Obravnava poškodb bo kot do sedaj potekala brez napotnic, v enoti za poškodbe urgentnega kirurškega bloka UKCL.

So pa o predvidenih spremembah obvestili zdravstvene domove, ki napotujejo bolnike v urgentne ambulante UKCL, ter jih prosili, naj napotene bolnike opozorijo na pričakovane daljše čase obravnav.

Več o tej spremembi sta v izjavi za medije pojasnila vodja internistične prve pomoči (IPP) UKC Ljubljana Hugon Možina in predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc. 

Ocena Možine: 15 in celo nekaj več dodatnih bolnikov na dan

Možina je v izjavi medijem dejal, da zaenkrat še ne vedo točno, koliko težav bo to prineslo, zagotovo pa bodo določeni dnevi bolj problematični, ko bo čakanje na obravnavo podaljšano in bo posledično med bolniki več nezadovoljstva. Zaenkrat lahko samo preračunavajo, koliko bo takšnih bolnikov, nimajo pa točnega izračuna. Vsekakor pa bodo za vse nujne bolnike poskrbeli. "Kolegi na SNMP so se potrudili in bodo delali triažo s pomočjo zdravnika, ki bo racionalno usmerjal te bolnike v ustrezne ambulante. Pričakujemo, da to število bolnikov ne bo tako hudo veliko, kot je videti na prvi pogled, seveda pa še ne vemo, kako bo," je dejal vodja IPP, kjer pričakujejo največ dodatnih bolnikov.

Razlogi za takšno odločitev ZD Ljubljana naj bi bili po besedah Možine predvsem finančni, a o tem naj več pove kar ZD Ljubljana, je dejal Možina. 

Možina je opozoril, da se tudi na urgenci soočajo s pomanjkanjem zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja. "Še zdaleč jih ni dovolj," pravi. 

Hugon Možina opozarja pred povečano obravnavo bolnikov na IPP.
Hugon Možina opozarja pred povečano obravnavo bolnikov na IPP. FOTO: 24UR

Po njegovih ocenah bi na dan lahko na IPP sedaj imeli 15 ali celo nekaj več dodatnih bolnikov, to pa bi zanje pomenilo precejšnjo dodatno obremenitev, predvsem pa daljše čakanje na obravnavo in slabo voljo med bolniki.

Na vprašanje novinarke, ali lahko navede kakšen primer bolnika, ki bo sedaj napoten na IPP, prej pa bi bil obravnavan na SNMP, je Možina dejal, da bi takšen primer lahko bil bolnik z bolečino v prsnem košu, ki ni najbolj tipična in ki ni na prvi pogled srčni infarkt. "Prej so ga obravnavali na SNMP do konca, zdaj ga bodo morali ob triaži napotiti k nam," opozarja Možina.

Infekcijska klinika v hudi prostorski stiski

Lejko Zupančeva pa je izpostavila, da urgenca infekcijske klinike pokriva zelo široko območje, po ocenah pokriva okoli milijon oseb, zato so zelo obremenjeni in jih skrbi, kolikšen delež bolnikov bo SNMP sedaj napotil nanje. Kot pravi Lejko Zupančeva, teh bolnikov ne bo malo, saj gre za kar nekaj pogostejših zdravstvenih stanj – bolniki z vročino, ki težko dihajo in kašljajo, bolniki z vročino in drisko, pa takšni s hudim glavobolom in vročino ipd. Prav tako predvidevajo, da se bodo vse mikrobiološke preiskave delale na infekcijski kliniki. "Najbolj pa nas skrbi naša prostorska stiska," opozarja Lejko Zupančeva, ki dodaja, da imajo mikroskopsko velike čakalnice, čakanja na hodniku ni več, saj je bilo potrebno v času covida zagotavljati izolacije ipd. Prav tako so zaradi covida na kliniki ostali brez 40 postelj, opozarja Lejko Zupančeva. Opozorila je, da imajo na kliniki še urgenco za otroke in zato še toliko več pacientov, zlasti v času prehladnih obolenj. 

Po njenem se lahko zgodi, da bodo bolniki z oznako rumeno čakali v prostorih glavne urgence, ker na infekcijski kliniki zanje ni prostora."Ti bolniki bodo morali počakati drugje, kjer bodo pod ustreznim nadzorom, saj pri nas ni dovolj prostora," opozarja Lejko Zupančeva in dodaja, da če drži ocena, da naj bi zaradi te spremembe k njim prišlo do 30 odstotkov več bolnikov, potem na kliniki tega ne bodo zmogli. 

ZD Ljubljana: Ukinja se dvostopenjska obravnava

V ZD Ljubljana pa so v sporočilu za javnost zapisali, da se za bolnike ne spreminja nič. "Sprejem bolnikov na urgenci v Ljubljani bo od 1. septembra 2022 tako kot doslej potekal v splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana (SNMP). Po triaži oz. opredelitvi nujnosti bolnika, s strani triažne medicinske sestre in zdravnika, pa bodo zelo bolni pacienti takoj preusmerjeni v UKC Ljubljana. Doslej smo vse paciente obravnavali v SNMP-ju, najbolj bolni so bili nato napoteni v UKC Ljubljana, kjer so morali skozi ponovni triažni postopek in dodatno obravnavo," navajajo v sporočilu za javnost. 

ZD Ljubljana bo v enoti SNMP enako kot doslej opravljal vse storitve, ki jih je dolžan izvajati, in bo zagotavljal čim hitrejšo in ustrezno oskrbo pacientom, ki iščejo pomoč na SNMP-ju. Noben življenjsko ogrožen pacient ne bo ostal brez takojšnje zdravstvene storitve.  ZD Ljubljana

Prav tako dodajajo, da bo z novim načinom dela huje bolnim pacientom omogočena hitrejša pot do zaključene obravnave, odpusta v domačo oskrbo ali sprejema v bolnišnico, saj jim bo prihranjena najprej obravnava na SNMP in nato še obravnava v UKC Ljubljana, kot je to veljalo do zdaj, ko je bila za huje bolne (rumena kategorija) obravnava dvostopenjska.

"Sprememba je torej v tem, da bodo bolj ogroženi in nujni bolniki že takoj obravnavani pri ustreznem specialistu, in ne zaporedno pri več zdravnikih, preden pridejo do tistega specialista, ki ga potrebujejo, to pa je v nujnih stanjih izjemnega pomena. Bolniki se bodo izognili dvojnemu (ali celo trojnemu) čakanju na pregled in izvide pri različnih zdravnikih in podvajanju različnih diagnostičnih preiskav," še dodajajo.

Po mnenju ZD Ljubljana so v UKC Ljubljana dolžni izvajati ta del programa, ki se prenaša nanje. "Podpiramo odločitev UKC Ljubljana o prilagoditvi organizacije dela in smo prepričani, da bodo ustrezno izvajali program, ki so ga glede nujnih bolnikov dolžni izvajati v obsegu in na način, kot jim je določen. Kot terciarna ustanova imajo veliko znanja in strokovnosti, da bodo vsi huje bolni dobili takojšnjo oskrbo, počakali pa bodo tisti bolniki, ki to glede na triažni postopek lahko."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (204)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cyra
05. 09. 2022 11.34
Haha, v ZDju sozgleda tudi zaposleni sami komedijanti... skratka, vlada spet samo gobca in ne naredi nič, ostali pa svoje delo prelagajo drugim. Folk bo pa umiral na hodnikih. Ampak to je boljše za vse bojda...
Brakedirt fafa očetu
01. 09. 2022 16.45
-3
Sprašujem za prijatelja ,ki je volil sab kdaj bo konec obveznega zavarovanja
tomahawk
01. 09. 2022 16.37
+1
Naše zdravstvo je čist u podnu. Iz izkušenj.
AudišLOVEvenija
01. 09. 2022 16.00
+0
k prideš k nam v ukc ne rabite skakati skozi okno...
AudišLOVEvenija
01. 09. 2022 16.03
+3
zoran pušenjak
01. 09. 2022 15.44
+5
Do konca mandata te vlade zdravstva sploh več ne bo
mastrion
01. 09. 2022 15.38
+8
je lahko še slabše zdravstvo kot je?
AudišLOVEvenija
01. 09. 2022 16.02
+1
Covid 19 2021
01. 09. 2022 15.33
+1
Ni dodatkov, ni novih avtov.
AudišLOVEvenija
01. 09. 2022 16.02
+0
zelo star kavkaški ov?ar
01. 09. 2022 14.49
+0
Je Tanja zaskrbljena? Al sedaj nič več?
James Bond
01. 09. 2022 14.05
+5
...5 OKTOBER....zapomnite si ta datum....
slayer2
01. 09. 2022 15.23
+4
ii
01. 09. 2022 14.01
+2
Dokler bodo na urgenco hodili "pacienti" s starimi poškodbami, hipohondri in nenujnimi zadevami, se stanje ne no spremenilo. Vsak dan polna čakalnica, pa večina videti zdrava.
zelo star kavkaški ov?ar
01. 09. 2022 13.53
-3
Saj bo golobja vlada jeseni sprejela ukrepe, da bolni spet ne bodo mogli do zdravnika in bo problem s čakanjem rešen. V času korone so bili zdravstveni domovi prazni, nikjer nikogar, nihče se ni javljal, nič od nič.
Julijann
01. 09. 2022 14.18
+4
Čakalne vrste bodo zmanjševali tako, da bodo osebni zdravniki morali pisat manj napotnic. Že res, da se morajo družinski zdravniki spoznati na vse, a včasih je potreben tudi kak specialist. In potem očitki prejšnji vladi, da bolni drugače od covida niso prišli do zdravnika, sedaj pa isto ne bodo do specialistične diagnoze.
defodil
01. 09. 2022 14.39
+4
a,pak vi mesate urgenco in specialiste, to ni enako, na urgenco prispdes, ce imas svezo poskodbo ali hudo nenadno bolecino v prsih, specialisticne ambulante na Polikliniki so pa za diagnostiko, seveda moras biti narocen, sicer bi tam bolniki cakali po ves dan -kot na urgenci, take imamo zmogljivosti, toliko osebja, prostorov in raznih naprav, ce bi imeli pa tako kot pri dr. Housu, bi ti že na urgenci operirali mozganski tumor
MladInPerspektiven
01. 09. 2022 15.30
+2
Julijann, ti bom zaupal svoje mnenje zakaj so tolikšne čakalne vrste. Preprosto revež mora iti po vrsti osebni zdravnik, kateri mu izda napotnico za specialista večinoma obkroži REDNO, ker ostalo je rezervirano za prijatelje in žlahto. Nato mora se naročiti pri specialistu pošlje po pošti ....vmes dokler čaka pride že 100 pacientov kateri imajo plačano zavarovanje za prek vrste in tudi ljudje kateri gredo privat specialistu in plačajo ta jih pa nato uvrsti v čakalno vrsto javnega zdravstva ..... itn ... stvar je čudna ampak taka je. Imam žlahto, katero je bolel kolk in je šla privat zdravniku kateri poleg tega še dela v splošni bolnišnici. Večina čaka 1-2 leta do operacije ta žlahta pa je bila operirana v JAVNI BOLNIŠNICI v roku pol leta.... upam da vsaj malo vidiš kje vse tiči ta hec
VeNoM
01. 09. 2022 13.38
-1
Začnejo naj sprejemat samo tiste z zavarovanjem pa bo manjša gužva.
NeMoresVerjet
01. 09. 2022 13.32
+11
To dela privatizacija zdravstva. To je ena izmed stvari, ki se jo lahko očita Janši pa še to je verjetno vpliv njegove žene, ki verjetno diha za "privat klinike". Vsakič, ko vidite ali preberete interviju zdravnika, ki podpira zasebno zdravstvo si ga zapišite in k njemu ne hodite. To so ljudje, ki niso bili zadovoljni s plačami zdravnikov in kirurgov, ki so bile res nižje kot v tujini a še zmeraj visoke za naše razmere, in so v zadnjih 20 letih izsilili koncesije in polovične koncesije. Rezultat je manj javnih zdravnikov in porast koncesionarjev, ki se pretvarjajo, da delajo na polno. Dobiš 30 pacientov od katerih jih 20 vidiš enkrat na leto, to je čista zmaga. Pokriti stroški potem pa samo še štancas dodatne, ki jih loviš v dopoldanski javni službi; "Pridite popoldne k meni, boste tam takoj na vrsti". 20 let kasneje pa seveda popoln kolaps javnega zdravstva, kjer tisti zdravniki, ki so ostali, UPRAVIČENO jamrajo o preobremenjenosti, ker delajo za 3 šalabajzerje med tem ko 2 od njih profesionalnost iz riti potegneta zgolj popoldne v lastni ambulanti.
zelo star kavkaški ov?ar
01. 09. 2022 13.55
+9
Ni res, za stanje kot je, so krive vse dosedanje vlade, ki so vse po vrsti podpirale korupcijo v zdravstvu. Nihče se ni ukvarjal s kadrom, samo s tatvinami. Dokler na ZZZS v komisiji sedijo dobavitelji, bo tako kot je.
reket
01. 09. 2022 14.42
+6
Privatizacija zdravstva in zobozdravstva je v veliki meri unicila dobro delujoce javno zdravstvo. Predvsem se je za to zavzemal jj, dejstvo. Korupcija pa se itak pase tam kjer sistem slabi.
FCL
01. 09. 2022 13.31
+12
Nov minister dela super zgleda👏👏👏. Vse gre na bolje a ne 🤪🤪🤪
Patriot78
01. 09. 2022 13.23
+9
Saj na tile Lj urgenci samo jamrajo in jamrajo koliko jim manjka kadra, gužva pa zmeraj za pop...id - očitno niso več navajeni delat, ko so imeli dve leti c19 dopusta
cyra
05. 09. 2022 11.38
Že pred koronco je bilo stanje apokaliptično, to je stalnica, kot je stalnica, da tega nihče pomemben ne šljivi 5%, ti so tako obravnavani po VIP protokolih in jih prav malo briga za nekega Janezka, ki po več kot 12 ur ždi v čakalnici in pridno čiča in čaka...
Storz909
01. 09. 2022 13.15
+12
Oktober se bliža in z njim vsem priljubljeni ukrepi....
James Bond
01. 09. 2022 14.04
+1
guruguru
01. 09. 2022 13.11
+16
Na Lj. urgenci se že po defoltu čaka od 8-10 ur! V čem je sedaj problem? Pred leti sem z zlomljenim gležnom stoje v gužvi čakal 2 uri dokler me neka prijazna sestra ni opazila in mi pripeljala voziček potem pa še cca 6 ur čakanja...
NeMoresVerjet
01. 09. 2022 13.19
-3
Potencialen infarkt in zlomljena noga pač nista ista stvar. Plus gužva, ki smo jo žal vajeni se lahko še poveča. Govora je o 15 pacientih na dan, to pomeni, da bodo hospitalizirani, število ljudi ki bo hodilo na urgenco zna biti pa konkretno višje.
Majzelj
01. 09. 2022 13.09
+11
Ljudi na urgenci boste uničili med tem ko v ZD kofetkajo. Plačam samo še zdravnikom in sestram ki delajo. Pri nas se itak bolj splače biti "socialno ogrožen."
AleksanderS
01. 09. 2022 13.08
+8
KAJ PA DELA tale novi zdravstveni mister ??? kje so rezultati in obljube svobode ????
zelo star kavkaški ov?ar
01. 09. 2022 13.05
+10
Kako je sedaj s 30 dnevi do specialista, kot je vpila Fajonova pred volitvami?
NeMoresVerjet
01. 09. 2022 13.20
+3
Fajonovi in SD verjamejo samo še največji bu.tci