
Zdravstveni dom Ljubljana je klinični center obvestil, da bo od 1. septembra splošna nujna medicinska pomoč (SNMP) spremenila dosedanji način dela, zato v UKC Ljubljana predvidevajo, da bo to verjetno prineslo dodaten pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. "Pričakujemo, da bo velik del bolnikov z večjo ogroženostjo (oznaka rumeno oz. stopnja nujno) že iz triaže splošne nujne medicinske pomoči ZDL takoj usmerjen v urgentne ambulante UKCL – zlasti na internistično prvo pomoč, v enoto za akutne kirurške bolezni urgentnega kirurškega bloka, v urgentno ambulanto Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja in v urgentno ambulanto Nevrološke klinike UKCL. Zato pričakujemo povečanje dotoka bolnikov in posledično daljše čase obravnave," so sporočili iz kliničnega centra in dodali, da se bodo novemu načinu dela prilagodili, vendar zaradi pričakovanih večjih obremenitev prosijo bolnike in svojce za potrpežljivost in razumevanje. "Kot doslej bomo obravnavali vse bolnike. Bolniki, ki so življenjsko ogroženi, bodo obravnavani prednostno in pravočasno," še zagotavljajo v naši največji bolnišnici.
So pa o predvidenih spremembah obvestili zdravstvene domove, ki napotujejo bolnike v urgentne ambulante UKCL, ter jih prosili, naj napotene bolnike opozorijo na pričakovane daljše čase obravnav.
Več o tej spremembi sta v izjavi za medije pojasnila vodja internistične prve pomoči (IPP) UKC Ljubljana Hugon Možina in predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc.
Ocena Možine: 15 in celo nekaj več dodatnih bolnikov na dan
Možina je v izjavi medijem dejal, da zaenkrat še ne vedo točno, koliko težav bo to prineslo, zagotovo pa bodo določeni dnevi bolj problematični, ko bo čakanje na obravnavo podaljšano in bo posledično med bolniki več nezadovoljstva. Zaenkrat lahko samo preračunavajo, koliko bo takšnih bolnikov, nimajo pa točnega izračuna. Vsekakor pa bodo za vse nujne bolnike poskrbeli. "Kolegi na SNMP so se potrudili in bodo delali triažo s pomočjo zdravnika, ki bo racionalno usmerjal te bolnike v ustrezne ambulante. Pričakujemo, da to število bolnikov ne bo tako hudo veliko, kot je videti na prvi pogled, seveda pa še ne vemo, kako bo," je dejal vodja IPP, kjer pričakujejo največ dodatnih bolnikov.
Razlogi za takšno odločitev ZD Ljubljana naj bi bili po besedah Možine predvsem finančni, a o tem naj več pove kar ZD Ljubljana, je dejal Možina.
Možina je opozoril, da se tudi na urgenci soočajo s pomanjkanjem zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja. "Še zdaleč jih ni dovolj," pravi.

Po njegovih ocenah bi na dan lahko na IPP sedaj imeli 15 ali celo nekaj več dodatnih bolnikov, to pa bi zanje pomenilo precejšnjo dodatno obremenitev, predvsem pa daljše čakanje na obravnavo in slabo voljo med bolniki.
Na vprašanje novinarke, ali lahko navede kakšen primer bolnika, ki bo sedaj napoten na IPP, prej pa bi bil obravnavan na SNMP, je Možina dejal, da bi takšen primer lahko bil bolnik z bolečino v prsnem košu, ki ni najbolj tipična in ki ni na prvi pogled srčni infarkt. "Prej so ga obravnavali na SNMP do konca, zdaj ga bodo morali ob triaži napotiti k nam," opozarja Možina.
Infekcijska klinika v hudi prostorski stiski
Lejko Zupančeva pa je izpostavila, da urgenca infekcijske klinike pokriva zelo široko območje, po ocenah pokriva okoli milijon oseb, zato so zelo obremenjeni in jih skrbi, kolikšen delež bolnikov bo SNMP sedaj napotil nanje. Kot pravi Lejko Zupančeva, teh bolnikov ne bo malo, saj gre za kar nekaj pogostejših zdravstvenih stanj – bolniki z vročino, ki težko dihajo in kašljajo, bolniki z vročino in drisko, pa takšni s hudim glavobolom in vročino ipd. Prav tako predvidevajo, da se bodo vse mikrobiološke preiskave delale na infekcijski kliniki. "Najbolj pa nas skrbi naša prostorska stiska," opozarja Lejko Zupančeva, ki dodaja, da imajo mikroskopsko velike čakalnice, čakanja na hodniku ni več, saj je bilo potrebno v času covida zagotavljati izolacije ipd. Prav tako so zaradi covida na kliniki ostali brez 40 postelj, opozarja Lejko Zupančeva. Opozorila je, da imajo na kliniki še urgenco za otroke in zato še toliko več pacientov, zlasti v času prehladnih obolenj.
Po njenem se lahko zgodi, da bodo bolniki z oznako rumeno čakali v prostorih glavne urgence, ker na infekcijski kliniki zanje ni prostora."Ti bolniki bodo morali počakati drugje, kjer bodo pod ustreznim nadzorom, saj pri nas ni dovolj prostora," opozarja Lejko Zupančeva in dodaja, da če drži ocena, da naj bi zaradi te spremembe k njim prišlo do 30 odstotkov več bolnikov, potem na kliniki tega ne bodo zmogli.
ZD Ljubljana: Ukinja se dvostopenjska obravnava
V ZD Ljubljana pa so v sporočilu za javnost zapisali, da se za bolnike ne spreminja nič. "Sprejem bolnikov na urgenci v Ljubljani bo od 1. septembra 2022 tako kot doslej potekal v splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana (SNMP). Po triaži oz. opredelitvi nujnosti bolnika, s strani triažne medicinske sestre in zdravnika, pa bodo zelo bolni pacienti takoj preusmerjeni v UKC Ljubljana. Doslej smo vse paciente obravnavali v SNMP-ju, najbolj bolni so bili nato napoteni v UKC Ljubljana, kjer so morali skozi ponovni triažni postopek in dodatno obravnavo," navajajo v sporočilu za javnost.
Prav tako dodajajo, da bo z novim načinom dela huje bolnim pacientom omogočena hitrejša pot do zaključene obravnave, odpusta v domačo oskrbo ali sprejema v bolnišnico, saj jim bo prihranjena najprej obravnava na SNMP in nato še obravnava v UKC Ljubljana, kot je to veljalo do zdaj, ko je bila za huje bolne (rumena kategorija) obravnava dvostopenjska.
"Sprememba je torej v tem, da bodo bolj ogroženi in nujni bolniki že takoj obravnavani pri ustreznem specialistu, in ne zaporedno pri več zdravnikih, preden pridejo do tistega specialista, ki ga potrebujejo, to pa je v nujnih stanjih izjemnega pomena. Bolniki se bodo izognili dvojnemu (ali celo trojnemu) čakanju na pregled in izvide pri različnih zdravnikih in podvajanju različnih diagnostičnih preiskav," še dodajajo.
Po mnenju ZD Ljubljana so v UKC Ljubljana dolžni izvajati ta del programa, ki se prenaša nanje. "Podpiramo odločitev UKC Ljubljana o prilagoditvi organizacije dela in smo prepričani, da bodo ustrezno izvajali program, ki so ga glede nujnih bolnikov dolžni izvajati v obsegu in na način, kot jim je določen. Kot terciarna ustanova imajo veliko znanja in strokovnosti, da bodo vsi huje bolni dobili takojšnjo oskrbo, počakali pa bodo tisti bolniki, ki to glede na triažni postopek lahko."
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.