
Konec negotovosti pa je za marsikoga, ki si to lahko privošči, vreden veliko več kot manjši ali večji kupček denarja, ki ga za svoje delo zahteva zasebnik.
Slovenci sicer iz lastnega žepa 'najraje' plačujemo zobozdravnikom, denarnico pa smo pripravljeni odpreti še za ambulantni pregled, rentgen in druge diagnostične preiskave ter za laboratorijske preiskave. Cena teh storitev se giblje od nekaj 10 do več 100 evrov. Le redko kdo pa je pripravljen plačati več tisoč evrov za operacijo.
Nasprotniki zasebnega zdravstva opozarjajo tudi na dejstvo, da v zdravstvu ne veljajo splošne tržne zakonitosti, tako na primer večje število zasebnikov ne prinaša nižjih cen, ampak kvečjemu še višje, saj je bolnikov, ki želijo hitro obravnavo vse več, zdravnikom se tako s konkurenčnimi cenami zanje ni treba ravno boriti.
Zdravniki cene oblikujejo sami, priporočene so le najnižje. Tako marsikdo presenečen ugotovi, da se od enega pa do drugega konca Slovenije precej razlikujejo tudi cene zasebnih zdravstvenih storitev. In seveda velja, da naj gre za še tako kakovostne storitve, za povprečni žep marsikaterega Slovenca so občutno previsoke. Še posebej potem, ko pogleda na cenik kakšne sosednje države. Dober primer je magnetna resonanca, za katero je pri nas treba odšteti okoli 400 evrov, le malo čez italijansko mejo v Trstu pa se cena začne pri nekaj manj kot 200 evrih.
Pa to seveda ni edina zdravstvena storitev, ki je čez mejo občutno cenejša. Preverite, kakšne so cene samoplačniških pregledov in posegov v Sloveniji in v tujini, kje in zakaj cveti medicinski turizem in koliko cenejše je zdravje tam, ter komu zdravljenje v tujini plača tudi slovenska zdravstvena blagajna.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.