Združenje Onko Net ljudi prosi naj z upoštevanjem ukrepov in cepljenjem pomagajo zajeziti epidemijo novega koronavirusa in s tem poskrbijo tako za svoje zdravje kot tudi zdravje drugih ter bolnikom z rakom pomagajo, da bo onkološka obravnava v Sloveniji še naprej potekala nemoteno. "Naj epidemijo covid-19 izrine epidemija solidarnosti in človečnosti," pozivajo v združenju.
Ob tem pa pozivajo tudi odločevalce, naj v času trenutne zdravstvene krize v največji možni meri zagotovijo nemoteno onkološko obravnavo bolnikov z rakom in zdravstvenim delavcem omogočijo tudi zdravljenje in reševanje življenj onkoloških bolnikov.
Novice o čedalje bolj zaostrenih razmerah v slovenskih bolnišnicah, pomanjkanju intenzivnih postelj in zdravstvenem kadru v združenju spremljajo z veliko zaskrbljenostjo. "Čeprav je obravnava bolnikov z rakom kljub epidemiji covid-19 potekala nemoteno z izjemo presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka v prvem valu epidemije, v Sloveniji trenutno beležimo okoli 10-odstotni upad novo postavljenih diagnoz in napotnic za onkološko obravnavo kot pred epidemijo," opozarjajo.
Zamude v diagnostiki in zdravljenju raka pomenijo odkrivanje bolezni v kasnejših stadijih in posledično bolj agresivno zdravljenje ter slabši izid zdravljenja. Zdravniki in drugo medicinsko osebje, ki obravnavajo bolnike z rakom, pa že več mesecev delajo na robu svojih moči. "Bolniki z rakom zato preprosto ne morejo čakati na obravnavo, saj jim lahko vsake prestavitve in zamude pri diagnostiki, operacijah in drugih oblikah zdravljenja povzročijo nepopravljive posledice," poudarjajo v združenju, kjer so zaskrbljeni in pretreseni nad napovedmi, da bi lahko nadaljnje naraščanje števila covidnih bolnikov vodilo v krčenje onkoloških programov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.