Slovenija

Združeni starši pred državnim zborom znova izrazili nasprotovanje noveli zakona

Ljubljana, 09. 07. 2019 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
L.Š. / STA
Komentarji
95

Medtem ko se je na protestu pred državnim zborom zbralo okoli 200 ljudi, ki so s transparenti izrazili nasprotovanje noveli zakona o financiranju osnovnih šol, o kateri bo DZ odločal v sredo, je premier Marjan Šarec poslancem in poslankam v zvezi s tem odgovarjal tudi na poslanska vprašanja. Kot je poudaril, trenutno za nobeno od dveh predlaganih sprememb financiranja zasebnih osnovnih šol ni potrebne večine.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Starši pred parlamentom
    03:01
    Iz 24UR: Starši pred parlamentom
  • IZ 24UR ZVEČER: Financiranje zasebnih šol
    03:20
    IZ 24UR ZVEČER: Financiranje zasebnih šol

Državni zbor je danes začel redno julijsko sejo, katere osrednji del bo tudi obravnava predloga novele zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, ki med drugim spreminja način financiranja zasebnih osnovnih šol, zaradi številnih pripomb zakonodajno-pravne službe DZ in nasprotovanja dela javnosti pa se je že na seji odbora vnela vroča razprava o tem, ali predlog novele uresničuje odločbo ustavnega sodišča.

Nazadnje je odbor novelo, po kateri bi država obvezni del programa v zasebnih osnovnih šolah financirala 100-odstotno, razširjenega pa ne bi financirala, s tesno večino potrdil, podoben razplet pa se glede na razmerje moči v DZ obeta tudi na sredinem glasovanju na plenarni seji.

Da je mogoče predvideti takšen izid glasovanja, je na današnjem protestu v izjavi za medije dejal tudi Marko Balažic iz civilne iniciative Združeni starši. Kot je pojasnil, so se namreč srečali s poslanskimi skupinami, iz teh srečanj pa sklepa, da bodo poslanke in poslanci "tiščali zakon skozi", kar starše postavlja v izredno neprijeten položaj.

Današnji protest v Ljubljani pred državni zborom.
Današnji protest v Ljubljani pred državni zborom. FOTO: Bobo

Dodal pa je, da so jim tudi nekateri koalicijski poslanci priznali, da bodo zakon podprli le zato, da ne bi tvegali razpada koalicije. "Interpretiramo lahko, da na hrbtih naših otrok, na hrbtih otrok v Sloveniji, rešujejo politično vezane igre, na kar pa ne moremo pristati," je pripomnil.

Izpostavil je tudi, da financiranje zasebnih osnovnih šol še ni glavna težava tega zakonskega predloga. "Težava tega zakona je, da so v njem določila, ki lahko čez noč zaprejo 60 ali 70 vrtcev v Sloveniji, ki lahko povzročijo toliko in toliko brezposelnih, in navsezadnje bo šlo toliko in toliko otrok na cesto," je opozoril.

Po besedah Balažica se SD s to ideološko bitko ne bo zaustavil pri osnovnih šolah. Prvi korak so po njegovih besedah nedržavne osnovne šole, naslednji korak so vrtci, potem visoko šolstvo. Monopol, ki je težak 800 milijonov evrov na leto, verjetno marsikomu predstavlja velike želje in morda celo parcialne interese, je dodal.

Mojca Košič, predstavnica civilne iniciative Združeni starši, je poudarila, da bodo vztrajali do konca, saj se takšni nesmisli po njenih besedah v Sloveniji ne bi smeli dogajati. Morali bi težiti k razvoju družbe, v osnovi pa k temu, da se spoštujejo ustavna in pravna načela. "Tudi ustava. Zakaj jo potem imamo, če je ne spoštujemo," se je vprašala.

Posamezni udeleženci shoda so dajanje izjav prepustili omenjenima predstavnikoma. So pa s seboj prinesli transparente z napisi: "To sramoto končajte danes, Ne ideologiji, da svobodni izbiri, Proti razslojevanju, Pobalini, čas je, da odrastete, Izbiro staršem, ne Pikalu."

Šarec: Za nobeno od predlogov sprememb financiranja zasebnih šol ni večine

Medtem ko so protestniki pred državnim zborom izražali nasprotovanje noveli, pa je premier Marjan Šarec poslancem odgoovarjal na vprašanja v zvezi s predlaganimi spremembami. 

Poslanka SAB Maša Kociper ga je namreč vprašala, ali podpira predlagano novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanje, ki jo je pripravilo ministrstvo za izobraževanje in spreminja način financiranja zasebnih osnovnih šol.

V odgovorih na poslanska vprašanja pa se je premier Šarec poleg predlaganih sprememb financiranja osnovnih šol ponovno dotaknil tudi nezakonitih migracij in aktualnih sprememb sistema socialnih transferjev. Razlogov, da bi Italija na meji s Slovenijo postavila ograjo, ni, je med drugim dejal.

Šarec je odgovoril, da sta bili glede tega predlagani dve osnovni rešitvi. Prva je rešitev ministrstva, ki predvideva 100-odstotno financiranje obveznega dela javnega programa, financiranja razširjenega dela javnega programa pa ne predvideva. Druga pa je rešitev desnega političnega pola, ki predlaga 100-odstotno financiranje obeh delov javnega programa. Za nobeno od rešitev večine ni, je dejal.

Tudi zato mu je žal, da na odboru DZ za izobraževanje ni bilo podprto dopolnilo LMŠ, po katerem bi država obvezni del programa financirala v celoti, razširjenega pa bi financirala delno (okoli 25 odstotkov). Z dopolnilom so želeli po Šarčevih besedah osnovni člen novele na odboru pustiti odprt, da bi lahko pozneje v pogovorih dosegli kompromis. A odbor dopolnila ni podprl, člen je zaprt in tako predvideva rešitev, kot jo je že v osnovi predlagalo ministrstvo.

Na vprašanje Kociprove, ali se premier zavzema, da v DZ sprejmejo predlog ministrstva, Šarec ni odgovoril neposredno. "Glede na to, da zakon predlaga 100-odstotno financiranje obveznega programa, verjamem, da bo s tem zadoščeno ustavni odločbi, kot to pravi minister. Mi je pa žal, da nismo odprli nove razprave in dosegli kompromisa," je dejal. Sam se sicer ne zavzema za to, da bi bila oba dela programa financirana v celoti, saj če bi se, "bi verjetno predlagali tak zakon".

Šarec meni, da bo zakon verjetno deležen nove ustavne presoje

Če bo predlagana novela sprejeta, Šarec meni, da zadeva s tem še ne bo končana, ampak bo zakon verjetno deležen nove presoje ustavnega sodišča. Na sploh meni, da gre za zapleteno vprašanje. "Trenutna vladna koalicija ima pet partnerjev. V prejšnjem mandatu so bile tri vladne partnerice, pa jim vseeno ni uspelo rešiti te težave," je ponazoril težavnost.

Poslanko je še zanimalo, kakšno mnenje ima predsednik vlade o slovenski javni šoli. Ta je po Šarčevem mnenju dobra, a ji manjka predvsem spoštovanje učiteljev, tudi starši bi ji morali bolj zaupati in "prenehati hoditi do fakultet z otroki". Šola je namreč stvar učitelja in učenca, je dejal. Slovenska šola bi po mnenju predsednika vlade morala dati tudi več poudarka slovenski zgodovini, zlasti osamosvojitvi, "da bodo otroci vedeli, v kateri državi živijo in zakaj je ta država sploh nastala".

LMŠ, SD, SAB in DeSUS skupaj le 33 glasov

Kot že rečeno, je sprejetje novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja negotovo. Podporo zakonu napovedujejo v LMŠ, SD, SAB in DeSUS, skupaj pa imajo le 33 glasov. Predlog bi lahko sprejeli s pomočjo Levice, ki ima devet poslanskih glasov, a svoje odločitve v stranki še ne razkrivajo.

V SMC obžalujejo, da ni prišlo do drugačne odločitve glede novele zakona že na parlamentarnem odboru, ki je predlog pripravil za plenarno sejo. Dopolnilo, ki naj bi prinašalo kompromisno rešitev, ni prejelo podpore, je danes v izjavi novinarjem spomnil vodja poslancev SMC Igor Zorčič.

Predlog ostaja v prvotnem besedilu in je po mnenju zakonodajno-pravne službe DZ izredno problematičen, zato ga v SMC po Zorčičevih besedah ne bodo podprli. Na vprašanje, ali bodo vzdržani ali pa morda proti predlogu, pa ni želel odgovoriti. Bo pa poslanska skupina enotna.

Zorčič je spomnil, da so imeli v prejšnjem mandatu predlog, ki je odpravljal neustavnost, sedanji predlog pa po mnenju SMC ne uresničuje ustavne odločbe. "Če bo zakon sprejet, bodo pobudniki ustavne presoje, ki jim je ustavno sodišče pritrdilo, na slabšem," je opozoril. Po njegovih navedbah pa jih v SMC tudi žalosti, da se je veliko razpravljalo o ogrožanju javnega šolstva, čeprav slednjega varuje že obstoječi zakon.

V SD medtem čvrsto stojijo za ministrovim predlogom novele zakona. Menijo, da je dober, da rešuje odločbo ustavnega sodišča in obenem zagotavlja ohranitev javnega šolstva. Verjamejo, da bo DZ novelo tudi sprejel, je povedal poslanec Marko Koprivc.

Poslanec LMŠ Aljaž Kovačič je v izjavi napovedal enotno podporo poslanske skupine predlogu novele, ki po zagotovilih ministra za izobraževanje znanost in šport Jerneja Pikala uresničuje ustavno odločbo. Tudi Kovačič je obžaloval, da dopolnila k noveli niso bila sprejeta.

Medtem pa je vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper dejala, da ne ve, ali je danes dobila jasno zagotovilo premierja in predsednika LMŠ Marjana Šarca, ki je na to temo odgovarjal pred DZ, da bodo v njegovi stranki enotno podprli predlog zakona. Medtem bodo predlog podprli vsi poslanci SAB, ki se po navedbah Kociprove prav nič ne bojijo morebitne nove ustavne presoje.

Polanec DeSUS Jurij Lep je povedal, da bodo podprli zakon, osebno pa je še v dilemi. "Zame je prvo, da vlada obstane, da se nečesa, kar se dogovorimo, držimo," je pojasnil. Spomnil je na stališče poslanske skupine pred časom, da ne želijo povzročati novih krivic tistim, ki jim je ustavno sodišče v tej zadevi ugodilo, zato so na parlamentarnem odboru tudi poskušali sprejeti kompromisno rešitev, vendar podpore zanjo ni bilo. Tako imajo v DeSUS po njegovih navedbah čisto vest.

Levica bo dokočno odločitev sporočila v sredo

Po besedah poslanca Luke Mesca v Levici menijo, da bi bila najbolj ustrezna možnost sprememba ustave, ki bi jasno povedala, da je država dolžna financirati javno šolstvo, ne pa tudi zasebnega, ki je nadstandard. Starši, ki vpisujejo otroke v zasebne šole, morajo vedeti, da bodo za to morali tudi nekaj prispevati, je povedal.

Levica se glede zakona po besedah Mesca še pogovarja s koalicijo, dokončno odločitev bodo sporočili v sredo, ko bo DZ razpravljal o noveli zakona. Sicer pa je poudaril, da je "treba razmišljati tudi korak naprej, torej o poti k spremembi ustave, ki bi omogočila jasno razločitev med javnim in zasebnim šolstvom".

V SDS in NSi odločno proti

Medtem noveli ostro nasprotujejo v SDS in NSi. Predsednik NSi Matej Tonin meni, da je edina rešitev zavrnitev novele. "Pri realizaciji odločb ustavnega sodišča ni kupčkanja. In tukaj je bilo ustavno sodišče zelo jasno: za enak program sledi enako plačilo," je poudaril v izjavi novinarjem. Če bo predlog sprejet, bo to po njegovih ocenah zadevo poslabšalo in bo to "še eden izmed neustavnih zakonov". Po njegovem mnenju bi bila najbolj elegantna rešitev, da ustavno sodišče samo realizira odločbo. Poslanci SNS bodo odločitev sporočili v sredo.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (95)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SDS_je_poden
10. 07. 2019 14.10
+3
Res ne razumem transparentov.... Ne razslojevanju.... Mar niso ravno privat šole pojem razslojevanja? Dalje.....To sramoto končajte danes.... ne vem, kdo se tu sramoti, morda tisti, ki za privat šolo zahtevajo javni denar? Dalje.... izbiro staršem ne Pikalu..... a Pikalo vpisuje tuje otroke na zasebne šole? Dalje... Je javna šola višja vrednota..... ? Ne, zasebna je, ampak naj bo višja vrednota za vaš lasten denar..... Skratka že starši, ki protestirajo, mi delujejo, kot da niso dosegali minimalnih učnih standardov, drugače si teh nebuloz na plakatih enostavno ne znam razložiti.
Transformerji
10. 07. 2019 12.49
+4
Je transparent - proti razslojevanju - torej ukinite privatne šole in naj bodo javne šole! Privatne šole se pa morajo financirate same! Pa si še programe izberite! Pa če zaključi šolo otrok, ki je genij, ne pozna pa sosednjih držav - s tem ni nič narobe. Če je pa komaj pismen, zna samo poštevanko, pa trdi, da bog obstaja, s tem je pa nekaj narobe.
vinogradnik33
10. 07. 2019 07.43
+7
Dajte si že enkrat dopovedati , da ustanovitelj mora poskrbeti za financiranje ! Če je to država , bo morala država poskrbeti za financiranje šol in vrtcev , če je zasebnik , pa zasebnik in država s tem nima nič ! Tisti starši , ki želi , da se njihovi otroci šolajo v zasebnih šolah ali obiskujejo zasebne vrtce naj tudi plačajo ! Tu ni neke visoke filozofije ! Tudi zasebnim obrtnikom ne daje plač država , ampak si mora sam pridelati toliko , da lahko plača delavce , davke državi in da ima še kaj za razvoj !
bojer
09. 07. 2019 20.41
-1
Zanimivo, SMC se je "po Cerarju" kar prelevila, da ne rečem radikalizirala v eni od inštitucij...
Petur
09. 07. 2019 19.31
+8
Kdor hoce zasebno solo naj si jo financira,naj bo zadovoljen da mu jo druzba sploh priznava.nekateri so v preteklosti mnogo skodili izredno urejeni socialni druzbi,sedaj silijo razdor v solstvo,ki naj bi bilo nedotakljivo.
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.25
+3
Zanimivo koliko drzavljanov podpira financiranje sol v katerih bi bili otroci podvrzeni RKC pedofiliji...
bojer
09. 07. 2019 20.43
+1
Samo veš njihovi starši ne morejo verjeti in ne verjamejo, da bi "bili njihov gospod župnik tega zmožni"...
ivan.z Doba
09. 07. 2019 19.22
+7
Problem je v farških zavodih. V tem je problem.Ostalih zasebnih šol je bore malo. RKC ima več denarja od Države Slovenije in naj sama financira svoje ustanove. Lahko pa se uvede cerkveni davek in naj se iz tega financirata tako Cerkev kot njene šole! Če starši mislijo, da državne šole niso dobre, ker kot je izjavil model po TV "podpirajo enoumje in ni pluralnosti(?)", naj sami financirajo izobraževanje otrok. Podobno je z glasbenimi, plesnimi, jezikovnimi....itd....šolami, ki so že od nekdaj samoplačniške.
yaxscdvf
09. 07. 2019 19.50
-2
Ja, ker 1+1=2 je očitno za ene enoumje. V pluralnosti bi bil drugačen razultat
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.08
+4
Leta 2003 je US odlocilo drugace. Potem pa je prisla Janseva vlada ...
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.07
+1
He he tema ni vec na naslovnici...
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.03
+3
Zgleda je nekdo prisel v sluzbo... zdaj pa pocakajmo, da se tole temo zaprejo...
za bojši jutri
09. 07. 2019 18.58
+16
Zasebne šole naj ostanejo zasebne, torej plačljive 100% s strani željnih zasebnih šol.
FAUSTOS1
09. 07. 2019 18.57
+14
200 elitnežev ,ki si lahko privoščijo privat šolo za svoje otroke izsiljuje več stotisoč ljudi ki želijo ,da njihovi otroci hodijo v brezplačno enotno šolo-torej imajo talibami možnost odpreti svojo šolo in učiti islamsko vero in država bi naj to plačala.
bojer
09. 07. 2019 20.44
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.47
+1
Zanimivo, da nikogar ne moti, da je US leta 2003 odlocilo drugace..
endva
09. 07. 2019 18.42
+28
Malo še, pa bodo zasebna podjetja pričela stavkati pred parlamentom, da vlada financira tudi njih... če javne zavode, zakaj ne tudi njih????!!!!! Zasebno je zasebno, državno državno. Naj pri tem tudi ostane - tudi pri financiranju!
ihatelj
09. 07. 2019 18.40
+29
Pa kakšno financiraje zasebnih šol. Če za njihove otroke javne šole niso dovolj dobre jih naj pa financirajo sami.
CucurbitaPepo
09. 07. 2019 18.56
+0
Na javnih šolah ne učijo vere in kulture
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.04
+5
Pepo ne ucijo vere in kulture??? Na katero solo si pa ti hodil???
yaxscdvf
09. 07. 2019 19.04
+4
Vera ne spada v šolo ampak v cerkev, kultura je pa sestavljena iz večih dejavnikov.
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 19.20
+3
Seveda spada v splosno izobrazbo tudi poznavanje razlicnih veroizpovedi. V RKC privat solah, pa bi Koran seveda interpretirali po svoje... in radikalizirali svoje podanike. Seevda sploh ni fora in vprasanje zasebne sole ja ali ne, ampak je bolj vprasanje krscanskega fundamentalizma, ki bi se na stroske drzave izvajal v teh solah.
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.32
+0
AF saj ves, da ne gre za luksuz a ne..
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.27
+18
Ce drzava neko stvar financira. Tudi ce 5%. Ima drzava in davkoplacevalci vso pravico, da se v ta program vtikajo itd. Ce pa je sola celo 100% financirana s strani drzave pa je ta pravica drzave in davkoplacevalcev 100%. To velja v vseh segmentih. Ocitno samo za RKC ne velja.
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.25
+20
Prosim, ce kdo napise v katerih eu drzavah se privat sola financira s strani drzave 100%.
ihatelj
09. 07. 2019 18.41
+9
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.24
+14
Vrtec - sola. Ni isto. Vrtcev je premalo. Sol pa ne.
Pepe Bolcev
09. 07. 2019 18.22
+15
Ampak mi imamo politicno opredeljeno ustavno sodisce. Ki vsakih nekaj let o isti zadevi odloca drugace.