
Na predsedniškem stolu Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo že četrti mandat sedel Konrad Kuštrin. Kot edinega kandidata za to mesto so delegati sindikata Kuštrina na to mesto potrdili na današnji letni konferenci sindikata. Na to, da je bil edini kandidat za to mesto, Kuštrin pravi, da "ni prevelikega interesa za ta posel", sam pa je ponovni mandat sprejel, ker delo, ki se ga je lotil že v prejšnjem mandatu, še ni končano, saj kolektivne pogodbe za zdravnike še ni.
Sindikalistom sta se pridružila tudi ministra za zdravje Andrej Bručan ter za javno upravo Gregor Virant, ki sta spregovorila o nekaterih za zdravnike pomembnih temah.
Kuštrin je pred konferenco priznal, da je sicer delo predsednika zdravniškega sindikata naporno, kljub temu pa meni, da mora dokončati začeto delo, predvsem v tako ključnem trenutku, ko gredo pogajanja med sindikati in ministrstvom za javno upravo o kolektivni pogodbi za javni sektor proti koncu. Da se slovensko zdravstvo trenutno nahaja v zelo viharnem obdobju, sta se s Kuštrinom strinjala tudi predstavnika zdravniškega društva Miran Kenda in zdravniške zbornice Brane Dobnikar.
Bručan: Sodelovanje s sindikatom bo vedno dobro
Bručan je sindikalistom zagotovil, da bo njegovo sodelovanje s sindikatom vedno dobro, ter poudaril, da se način dela iz mandata prejšnjega ministra ne sme ponoviti. Izpostavil je številne zakonske predpise, s katerimi skuša ministrstvo izboljšati razmere na področju zdravstva. Spomnil je na dve uredbi, sprejeti v tem mandatu, in sicer o plačevanju povečanega obsega dela ter o dežurstvih.

Po Bručanovih besedah si na ministrstvu želijo sodelovati tudi pri spremembi izvajanja specializacije, ki je po prepričanju ministra predloga, tudi v primerjavi s prakso v Evropi. Bručan pa se tudi tokrat ni mogel izogniti v zadnjem času aktualne teme zasebništva v zdravstvu. Ponovno je zavrnil očitke o tem, da želi s podeljevanjem koncesij razslojiti državljane ali pa da bodo morali pacienti v bodoče iz svojega žepa plačevati za zdravniške usluge.
Glede tega je bil oster tudi Kuštrin, ki je v svojem nagovoru izrekel nekaj pikrih na račun Gibanja za ohranitev javnega zdravstva - "če želijo res nagajati ministru, bi morali biti vsaj bolj profesionalni, nasprotno pa so v svojih nastopih zelo diletantski", je trditve predstavnikov gibanja zavrnil Kuštrin.
Virant: V kratekem konsenz
Virant je danes dejal, da sta vladna in sindikalna pogajalska skupina v pogajanjih o kolektivni pogodbi za javni sektor v teh dveh letih uspeli močno zbližati poglede. Razlike se po ministrovih besedah na področju zdravstva majhne in običajno se ne razlikujejo za več kot en plačni razred, zato je tudi prepričan, da bodo v kratkem dosegli konsenz.

Strinjal se je s Kuštrinovo oceno, da sta na sindikalni strani dve interesni skupini - tisti, ki z novim plačnim sistemom pridobivajo in se zato zavzemajo, da bi se pogajanja čim prej zaključila, ter oni drugi, ki pa jim je status quo iz takih ali drugačnih razlogov všeč. Med slednjimi so tako taki, ki z novim plačnim sistemom nič ne pridobijo, kot tudi tisti, ki so svojemu članstvu obljubili preveč, na primer policisti, je dejal Virant.
Ob tem je poudaril, da kot minister plačnega dogovora ne namerava podpisati, če bo na sindikalni strani manjkala kritična masa sindikatov, ki bi se z dogovorom strinjali. V takem primeru bo vlada po Virantovih besedah začela z decentralizacijo uredbe po panogah, kjer pa bi, poudarja Virant, še naprej vztrajali pri svojih stališčih. Kljub tem pa je Virant prepričan, da bodo kmalu tudi sindikati uvideli, da je trenutno stanje nevzdržno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.