Delež, ki ga prostovoljno zavarovanje krije za zdravila, predpisana na recept z vmesne liste, ter za storitve zdraviliškega zdravljenja, ki ni nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja, naj bi se povečal. Na ta način bodo zavarovalnice prispevale toliko, kot bodo po drugi strani prihranile zaradi ukrepov za vzdržnost zdravstvenega sistema.
V okviru ukrepov za finančno vzdržnost zdravstvenega sistema se namreč zmanjšujejo tudi cene zdravil in zdravstvenih storitev, na ta račun pa so zavarovalnice, ki izvajajo prostovoljno zdravstveno zavarovanje (PZZ), nekaj prihranile.
Tako so se predstavniki treh zavarovalnic, ki izvajajo PZZ, skupaj z generalnim direktorjem Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Samom Fakinom in ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem dogovorili, da se bo na dveh postavkah povečal delež, ki se plača iz PZZ. Pri zdravilih na recept z vmesne liste se bo delež obveznega zdravstvenega zavarovanja znižal iz 25 na 10 odstotkov, pri storitvah zdraviliškega zdravljenja, ki ni nadaljevanje bolnišničnega zdravljenja, pa s 40 na 15 odstotkov.
Gre za "kompenzacijo" – kolikor zavarovalnice, ki izvajajo prostovoljno zdravstveno zavarovanje, zaradi sprejetih ukrepov plačajo manj, toliko so se odločile, da na drugem koncu plačajo več, tako da je zanje bilanca "nula", je po podpisu izjave pojasnil generalni direktor ZZZS Samo Fakin. Gre za 25 do 26 milijonov evrov na letni ravni, je povedal. Ukrep pa je po njegovih besedah začasne narave, čez eno leto ga bodo ponovno pretehtali.
Danes so podpisali tudi posebno izjavo, sklep o tem naj bi sprejemala skupščina ZZZS na torkovi seji, nato bo morala dodati soglasje še vlada. "S podpisom izjave zavarovalnice, ki izvajajo PZZ, sodelujejo pri zagotavljanju dolgoročne stabilnosti sistema zdravstvenega varstva v Sloveniji," je dejal predstavnik teh zavarovalnic Ivan Gracar. Minister pa je izrazil veselje, da so prostovoljne zdravstvene zavarovalnice imele razumevanje do ekonomske situacije, v kateri se nahajamo tudi v zdravstvu.
Zagotovil je, da se premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja zaradi tega dogovora ne bodo povečale. Mesečno bodo spremljali znesek znižanja stroškov prostovoljnih zdravstvenih zavarovalnic zaradi sprejetih ukrepov, zavarovalnice pa bodo spremljale povečanje stroškov zaradi spremembe deležev znotraj 23. člena.
Sicer pa je minister še povedal, da je nadzor prehoda na nov plačni sistem v zdravstvu v zaključni fazi. "Bil pa sem zelo vesel pobude Zveze svobodnih sindikatov Slovenije na zadnjem sestanku, ko so zahtevali, da se znižajo plače v zdravstvu," je dodal.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.