Zdravstveni svet, ki je posvetovalno telo ministrice za zdravje, je danes razpravljal o usodi otroške srčne kirurgije na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKC). Svet je podprl ohranitev programa otroške srčne kirurgije v Sloveniji. Kot pravijo, bi bila ukinitev programa nedopustna. Ugotovili so tudi, da je trenuten program kakovosten in varen. Delovna skupina pa bo pripravila vizijo in dolgoročen načrt razvoja programa v prihodnje.
Poročilo o izvajanju programa v preteklem letu in letos mora ljubljanski klinični center pripraviti v dveh tednih. O izvajanju programa pa morajo poglobljeno seznaniti starše otrok, ki imajo prirojene srčne napake. To je od UKC zahtevala tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Klokočovnik: Umrljivost primerljiva z ostalimi centri po Evropi
Tomislav Klokočovnik, ki program otroške srčne kirurgije vodi leto in pol, je sicer na seji sveta orisal trenutno stanje v programu. Po njegovih besedah je umrljivost 2,3-odstotna, s čimer se lahko primerjajo z ostalimi centri po Evropi.
Čeprav v Sloveniji ni 250 otrok letno, kolikor bi jih skladno z minimalnimi pogoji morali v okviru centra operirati, pa Klokočovnik poudarja, da tuji kirurgi, ki operirajo pri nas, letno opravijo več operacij, kot pa jih morajo skladno s smernicami za kakovostno in varno delo.
Prav tako so se po njegovih besedah umirili odnosi v programu, v tem času so tudi ugodili vsem staršem, ki so želeli, da jim otroka operira izraelski kirurg David Mishaly – ta je namreč med leti 2007 in 2014 operiral v Ljubljani. Tuji kirurgi iz dveh centrov v Evropi prihajajo v UKC operirati dvakrat na mesec, skupaj so v Ljubljani prisotni osem dni. Tako je po njegovih navedbah program varen, ni pa optimalen, saj kirurgi niso ves čas prisotni v UKC.
Klokočovnik je prepričan, da si ne bi smeli dovoliti, da bi program ukinili, saj je v Sloveniji otroška srčna kirurgija stara 57 let. Zato je z današnjo podporo zdravstvenega sveta zadovoljen.
Kako naprej?
Delovna skupina, ki jo bodo poleg predstavnikov UKC sestavljali še drugi strokovnjaki, kot je denimo strokovnjak za kakovost v zdravstvu Andrej Robida, mora zdaj pripraviti natančno vizijo in načrt, kako bodo razvijali program otroške srčne kirurgije v prihodnje. Rok za to sta dva meseca.
Na seji sveta so bile prestavljene tudi nekatere možnosti, kako bi lahko v naprej razvijali program. Strokovni direktor UKC Sergej Hojker, ki je v ponedeljek ministrstvu za zdravje poslal pismo, v katerem je med drugim omenjal ukinitev programa pri nas, je dejal, da se že dogovarjajo za sodelovanje z nekaterimi evropskimi centri. Kateri so ti centri, ni želel razkriti.
Je pa potrdil, da želijo sodelovati s centrom, ki ne bo le dal na voljo kirurgov, ki bi operirali v Ljubljani, ampak bi tudi pomagali organizirati celoten program.
Robida je tako predlagal, da bi se s sodelujočim centrom dogovorili, da bi naša kirurga lahko tudi pri njih operirala. Ni važno kje kirurg dobi izkušnje, važno da dobi izkušnje, je opozoril.
Po mnenju Robide program ne bi smel biti razdrobljen tako kot sedaj, ko je del ekipe spadal pod pediatrično kliniko, del pod kirurško itd., ampak bi ga morala voditi "ena glava". V takem primeru so namreč odnosi in profesionalno obnašanje v ekipi popolnoma drugačni, je dodal.
Nasploh pa Robida poudarja, da ne bi bilo dobro začasno ukiniti programa, kot je Hojker omenjal v ponedeljkovem dopisu. Treba pa je po njegovih besedah narediti načrt, kako naprej, če bi se program podrl. A UKC tega ne more narediti sam, pač pa v sodelovanju s plačnikom, to je Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in z ministrstvom za zdravje, ki je tudi odgovorno za zdravje državljanov, je izpostavil.
Ministrica Kolar Celarčeva je ob današnjem iskanju zelene luči programu na zdravstvenem svetu opozorila, da je zanimivo, da UKC ni prišel po takšno soglasje tudi leta 2007, ko je vzpostavljal program.
Poudarila je, da ukinitev programa ni možnost. Slovenija, ki ima zelo kakovostno zdravstveno varstvo, si tega ne more in ne sme privoščiti. Ministrica verjame, da je kakovosten center za otroško srčno kirurgijo mogoče vzpostaviti v prihodnosti, a zahteva, da se pripravi celovit in natančen načrt razvoja programa, ki bo deloval "pod eno glavo".
Zdravstveni svet preučeval dve možnosti
Zdravstveni svet je razpravljal o možnostih, ki jih je Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana predlagal glede prihodnje poti otroške srčne kirurgije. Predlagajo dve možnosti – ustavitev programa otroške srčne kirurgije v Ljubljani ali pa ohranitev programa v sodelovanju s partnersko institucijo.
Iz UKC Ljubljana so namreč v ponedeljek ministrstvu za zdravje in Zdravniški zbornici sporočili, da zahtevam mednarodnih standardov za zagotavljanje varnih storitev na področju izvajanje programa otroške srčne kirurgije trenutno ne morejo slediti.
V Sloveniji namreč trenutno ni izšolanih otroških srčnih kirurgov, ki bi lahko tvorili ekipo stalnih operaterjev. Prav tako se na leto izvede v UKC manj operacij na otroških srcih od zahtevanih minimalnih pogojev, to je najmanj 250 operacij letno.
"Zato je po naši skrbni presoji trenutno edina smiselna odločitev, da izvajanja programa otroške srčne kirurgije ustavimo do dokončne odločitve," menijo v UKC, pri čemer si želijo skupne končne odločitve o usodi programa z ministrstvom in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Kot možnost so navedli tudi ohranitev otroške srčne kirurgije v Ljubljani. Zato so poiskali partnersko institucijo, ki bi v UKC Ljubljana s svojimi operaterji redno zagotavljala izvajanje operacij tako za slovenske otroke kot tudi za otroke iz širše regije. Obenem bi izobraževali slovenske zdravnike, ki naj bi pozneje samostojno nadaljevali delo v okviru UKC Ljubljana. A tudi pri tem poudarjajo, da je treba sprejeti širši konsenz.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je zdravstveni svet zaprosila, da v najkrajšem času obravnava predlagane možnosti, saj gre za strokovna vprašanja. Vsebinsko pa na ministrstvu dopisa UKC niso komentirali.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.