Slovenija

Zdravstveni sindikat bo podpisal aneks h kolektivni pogodbi

Ljubljana, 27. 07. 2010 13.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J. / B.G.
Komentarji
17

V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva bodo podpisali aneks h kolektivni pogodbi, ki bo dodatno omejil rast plač v javnem sektorju. Aneks mora podpisati večina sindikatov javnega sektorja.

Irma Pavlinič Krebs
Irma Pavlinič Krebs FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič je dejal, da bo njihov sindikat podpisal aneks h kolektivni pogodbi, o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012. Kot je dejal, je to, kar so zapisali v aneksu številka štiri, največji dosežek in da dalje ne gre. 

Aneks h kolektivni pogodbi pa za zaposlene v javnem sektorju prinaša boljše pogoje, kot bi jih dobili, če bi vlada realizirala svoje napovedi. V pogajanjih z vlado je namreč konfederacija sindikatov dosegla največ, kar je lahko, ocenjuje Vukadinovič. "Ostalo so zgolj želje, kako bi bilo, če bi bilo," pravi.

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je v četrtek s pogajalsko skupino Konfederacije sindikatov javnega sektorja pod vodstvom Branimirja Štruklja dosegla kompromis, strani pa sta že parafirali predlog dogovora. Aneks h kolektivni pogodbi pa bo veljaven le, če ga bo podpisala večina od 29 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja iz štirih dejavnosti. Krebsova je zato oba dokumenta posredovala tudi sindikatom pogajalske skupine Janeza Posedija, ki vključuje 22 sindikatov in se z vladno stranjo niso pogajali.

Janez Posedi
Janez Posedi FOTO: POP TV

Posedi: Težko bo zagotoviti vse podpise

Posedi je sicer že dejal, da bodo težko zagotovili vse podpise. Aneksa v sedanji obliki po njegovih besedah tudi ne morejo podpisati, saj je protizakonit. Višina regresa je namreč nižja od zakonsko določenega, je dejal.

Pavlinič Krebsova pa je v ponedeljek dejala, da če sindikati dokumentov ne bodo podpisali do 28. avgusta, bo morala vlada odpovedati kolektivne pogodbe, plače javnih uslužbencev pa enostransko urediti z zakonom.

Vlada želi  prestaviti uskladitev plačnih nesorazmerij

Predlog omenjenega dogovora predvideva, da bi izplačilo tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij zamaknili v leti, ki bi sledili letu, v katerem bi realna rast BDP presegla tri odstotke. V prihodnjih dveh letih ne bi bilo napredovanj in izplačevanja redne delovne uspešnosti, ohranili bi tudi omejitev pri višini izplačila delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.

Prav tako v letu 2011 ne bi bilo splošne uskladitve plač, pri čemer so se dogovorili za varovalko; če bi inflacija presegla 2,5 odstotka, bi se namreč osnovne plače v januarju 2012 uskladile za nastalo razliko nad tem odstotkom. Regres za letni dopust bi se v prihodnjih dveh letih izplačal v višini 692 evrov, tako kot leta 2010.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Drejc MB
28. 07. 2010 11.29
Zanimivo, me pa vendarle zanima koko je Krebsovi na njenem ministrstvu. Njeni podrejeni gotovo niso navdušeni nad realnim znižanjem svojih plač. zamrznitev plač pri vsakodnevni rasti cen pomeni namreč znižanje. Nezmožnost napredovanj v plačilnih razredih pomeni znižanje in grobo kršitev kolektivne pogodbe. Me zanima koliko jo podpirajo. Ni čudno, da razmišlja o odstopu. V okolju v katerem si si s svojim delom obrnil vse proti sebi res ne moreš več delati. Kje bo pa delala potem ??? V državni upravi sigurno več ne. Tu bo vedno naletela na zelo hladen sistem in nasprotovanje na vsakem koraku.... Res gospe ni lahko....
babls
27. 07. 2010 23.54
+1
še enkrat....to ni sindikat zdravnikov ampaksindikata back upa zdravnikov (medicinske sestre, negovalci in kar je še tega)....a je kaj bolj jasno? p.s.: oni terajo turnuse, medtem ko zravniki terajo dobro plačana dežusrtva....a je še bolj jasno?
babls
27. 07. 2010 23.50
zanimivo, da vam kar večini ni jasno, da tale sindikat nima veze s FIDESOM, ki je sindikat zdravnikov?????????
Voltaire
27. 07. 2010 22.08
Vrabci že javno čivkajo da smo davkoplačevalci avtoceste preplačali za tretjino. Naj gradbeniki vrnejo nagrmaden denar, menda ne boste rekli da je ves ta denar kar izpuhtel.
chiri
27. 07. 2010 21.38
Die_Gottesliebe27.07.2010, 21:26-1 Za najeme dragih pisarniških prostorov, na nakupe vladnih avtomobilov, za sejnine in plače poslancev (če so v parlamentu ali ne), in za vse druge nečednosti pa se vedno najde denar... Po tvoje je torej potrebno v zdravstvu dvignit plače? Obvezno konkurenčno klauzolo uvest. Ali si privat ali državni uslužbenec. Vsak naj se sam odloči.Oni bi pa radi bili tič in miš in še kaj vmes.
Uroš Palhartinger
27. 07. 2010 21.27
Za pomoč prezadolženi Grčiji smo celo najeli kredit...
Uroš Palhartinger
27. 07. 2010 21.26
Za najeme dragih pisarniških prostorov, na nakupe vladnih avtomobilov, za sejnine in plače poslancev (če so v parlamentu ali ne), in za vse druge nečednosti pa se vedno najde denar...
Frane Šajn
27. 07. 2010 19.57
Ja sej je cajt da nehajo obirat so polhni dnarja.
Javoje
27. 07. 2010 19.01
Ne obtožujte vsevprek. Veliko je zaposlenih v zdravstvu, ki garajo za - glede na njihovo delo - premajhno plačo. Problem pa je, da: - nihče do sedaj ni prepovedal hkrati delati pri drugem delodajalcu oz. imeti lastne firme, kjer opravljajo zdravstvene storitve. Takoj bi bilo treba uvesti konkurenčno klavzulo, kot je to povsod sicer običajno, - je v javnem zdravstvu plačna uravnilovka in ne načelo "kolikor narediš, toliko zaslužiš", - se ne omogoči - v primeru čakalnih dob - da slovenski zavarovanci gredo na zdravljenje v sosednje države v najkrajšem možnem času in so tako prisiljeni iti na svoj račun v zasebno slovensko. To ima na tak način zagotovljen stalen dotok pacientov ne glede na to, kakšne ima cene, saj tuje konkurence ni. Če bo Vlada upala dregniti v to - klobuk dol. Do sedaj si tega nobena ni upala.
sonas
27. 07. 2010 18.33
Le kako ima Pahor skupaj z vlado obraz od ljudi zahtevati kakršno koli obliko varčevanja???? Vsak dan poslušamo o "varčevalnih" dogodivščinah posvečenih, nepotizmu, klientalizmu, .... A ne bi bilo moralno, da bi prvo naredili red pri sebi?????? Le kako imajo obraz?????
odbogaposlan
27. 07. 2010 17.35
dohtarji so en klan, ki omejujejo vpis na medicinsko fahulteto - sami poučuejo na fakulteti, poleg opravljajo svoje redno delo in še dežurstvo, tako, da nimajo konkurence! še padarji bodo sčasoma bolji od slovenski dohtarjev in recimo tiste predsednice zbronicE!
odbogaposlan
27. 07. 2010 17.34
če so pa tako dobri dohtarji, naj gredo v tujino!
odbogaposlan
27. 07. 2010 17.33
dohtarji niso nikakršni javni uslužbenci! to je samo pri nas v Butalah! zahtevamo trg za dohtarje!
odbogaposlan
27. 07. 2010 17.33
dohtarje na črno listo!
Pikaa1234
27. 07. 2010 16.41
dohtare fliknt iz javnega sektorja... tile naj se grejo svoj sektor. delam v zdravstvu pa mam tako plačo da ko komu povem se mi norca dela pa mi ne verjame kako mam lahko tako nizko plačo če pa delam v javnem sektorju... zaradi njih je stvar takšna nikakva ker so požrešni niso pa sposobni korektnih obravnav pacientov v korektnih terminih pa še marsikaj bi se dalo povedati. čakalne vrste pa so itq narejene čist umetno ker dohtari dor vejo da bodo s tem izsilili še nekaj več... sramotna dražva
m0dridirkac
27. 07. 2010 15.52
@s28676s A kvaliteta obravnave se torej enači s hitrostjo obravnave, al kako?
s28676s
27. 07. 2010 15.43
treba je razbit ta lobi...barabe....pr ns dohtarca ni sposobna v eni uri pregledat 4 paciente...a je sposobna met not pacienta 1 uro....kr neki so bogi...zakaj le....za mene že ne