Kot so pojasnili v stranki, so pripravili predlog za pravični prenos, po katerem bi 1.200.000 zavezancev plačevalo manj za dopolnilno zavarovanje. Predlog je sicer še v fazi internega usklajevanja s koalicijskimi partnerji, opozarjajo. S predlogom želijo doseči dva cilja, in sicer spremeniti regresivno dajatev v progresivno, s katero bo vsak prispeval po svojih zmožnostih. Hkrati pa ohraniti približno enako stopnjo financiranja, kot jo zagotavlja trenutno predvidena oblika prenosa dopolnilnega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek.
Predlog predvideva, da se višina prispevka dvigne za osebe s plačo, višjo od povprečne, ter spusti za osebe s plačo, nižjo od povprečne. "Na ta način bo skoraj 80 odstotkov zavezancev na enakem ali na boljšem, manj bo plačevalo 1.204.201 zavezancev, na približno istem pa bo 59.069 ljudi. Prispevek se bo dvignil za 21 odstotkov najbolje plačanih v Sloveniji. Ob tem pa je treba izpostaviti, da bo tudi za njih novi prispevek predstavljal manj kot 2 odstotka mesečne bruto plače," so sporočili.
Glede tistih, ki niso prejemniki plač in so zavezanci za obvezno zdravstveno zavarovanje, pa ustrezne rešitve še nimajo, a jo iščejo. To so tisti zavezanci, za katere iz različnih razlogov zavarovanje plačuje država.
V Levici vztrajajo, da je predlog, ki so ga pripravili, "boljša in pravičnejša rešitev kot samo čisti prenos dopolnilnega zavarovanja v obvezni zdravstveni prispevek".
Koalicija naklonjena progresivnosti, a ne v radikalni obliki
Predlog je sicer del interne razprave znotraj koalicije, neuradno pa naj bi o tem tekla razprava tudi na četrtkovi seji vlade. Po naših informacijah si vse koalicijske stranke prizadevajo, da bi bili prispevki progresivni, da pa ta progresivnost ne bo radikalna. Ker smo socialna država, je prav, da so prispevki progresivni, so mnenja v največji vladni stranki, a dodajajo, da bodo o tem še tekle razprave. Univerzalno zdravstveno zavarovanje bo tako predvidoma uvedeno do konca leta, o podrobnostih pa se bo odločalo šele takrat.
Od 15 do 200 evrov?
Po predlogu Levice, ki ga je pridobilo uredništvo časnika Delo, bi najnižji znesek znašal 15 evrov, najvišji pa kar 200 evrov.
Stranka Gibanje Svoboda je že večkrat izpostavila, da je vzpostavitev pravičnega in solidarnega financiranja zdravstvenega sistema še vedno en izmed ciljev zdravstvene reforme, vendar je predsednik vlade Robert Golob ob predstavitvi novele Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju nakazal, da vprašanja progresivnosti še ne nameravajo naslavljati. Že takrat je Golob opozoril na težave, ki bi jih prineslo določanje, kdo naj bo tisti, ki bo za zavarovanje plačeval več. Opozoril je, da morajo na vprašanje o socialni pravičnosti celotnega zdravstvenega sistema skladno s koalicijsko zavezo odgovoriti do leta 2024, do takrat pa morajo najti tudi stabilen vir financiranja, ki bo socialno pravičen za vse. "Tega ni mogoče najti čez noč," je takrat dejal in dodal, da je govoriti o progresiji, ne da bi tistim, ki bodo plačevali več (srednjemu razredu), to povedali, hipokrizija.
Za Delo je vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec dejal, da skušajo s tem dokumentom pripomoči k razpravam v koaliciji o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pravična razdelitev bremena pa je po mnenju Levice korak v pravo smer in o tem bi se radi pogovorili tudi v koaliciji. Predlog ni označil za ultimat, pač pa za "korak naprej", ki bo prinesel učinkovito razpravo v koaliciji o iskanju rešitve za pravično obremenitev zavarovancev glede na njihove dohodke.
Del zavezancev bi sicer po predlogu Levice plačeval več za zavarovanje, nekateri zavezanci pa bi plačevali tudi nekajkrat več, kot plačujejo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje zdaj. A to vseeno ne pomeni, da bi se jim s tem kakor koli povečala dostopnost do zdravstvenih pregledov, diagnostike in operacij.
Pri plačah do minimalne plače bi bil prispevek določen na 15 evrov, pri plačah med minimalno in petkratnikom povprečne plače pa bi v zakonu z dopolnilom določili, da se višina prispevka linearno zvišuje. Nad petkratnikom povprečne plače pa bi bila višina prispevka 200 evrov. Pri osebi s plačo, ki je nekoliko višja od povprečne, bi bila višina zdravstvenega prispevka v bistvu enaka trenutni premiji dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, še navaja Delo.
KOMENTARJI (696)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.