Dogovor iz pogajanj o dvigu plač zaposlenih v zdravstvu bo imel posledice tudi na finančnem poslovanju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v projekciji svojega poslovanja za obdobje do leta 2013 ugotavljajo na zavodu. "Tisti, ki je odobril dvig plač, bo moral prevzeti tudi del odgovornosti za to," je danes opozorila Lučka Böhm.
ZZZS bo od 147,5 milijona evrov, kolikor je ocenjena vrednost povišanja plač v zdravstvu, moral prispevati 126 milijonov evrov, je dejal Štok. Višje plače se bodo namreč odrazile v višjih cenah vseh zdravstvenih storitev, kar bo moral pokriti zavod.
ZZZS bo lahko s presežkom prihodkov nad odhodki posloval le še letos, za obdobje od 2009 do 2013 pa na podlagi makroekonomskih napovedi pričakujejo primanjkljaj, je na današnji novinarski konferenci zavoda pojasnil direktor področja za finance in računovodstvo Janko Štok. Primanjkljaj v tem triletju bo ZZZS uspel pokrivati iz svojih rezerv in s presežki po zaključnih računih iz obdobja 2005 do 2007.
Posledica takega poslovanja pa bo po besedah Štoka to, da zavod ne bo mogel financirati novih širitev programov ali zdravil, ampak bodo možna le prestrukturiranja. Šele leta 2012 in 2013 se po ocenah ZZZS "kaže finančna možnost za širitve in uvajanje novih programov". Letos bodo za širitve programov še namenili 57 milijonov evrov dodatnih sredstev, te širitve pa bodo stalne in bodo ostale tudi v prihodnjih letih.
Država izčrpava ZZZS
Böhmova, ki vodi upravni odbor ZZZS, je na današnji novinarski konferenci poudarila, da so že danes zaskrbljeni, kako bodo prihodnja štiri leta finančno "zvozili brez rdečih številk". Po njenih besedah država ZZZS nalaga vedno nove obveznosti, ki ne sodijo v obvezno zdravstveno zavarovanje.
"Ne bomo podpirali sklepov, ki bi šli v škodo zavarovancev," je poudarila Böhmova. Po njenih besedah jih je namreč "volilna baza zadolžila, da pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne smejo biti prizadete". Zavarovanci in delodajalci kot tisti, ki vplačujejo v zdravstveno blagajno, imajo vso pravico odločati o tem, kaj se bo z njihovim denarjem počelo, je ob tem opozoril generalni direktor ZZZS Samo Fakin.
Tako Fakin kot Böhmova sta opozorila, da bi bilo mogoče z racionalizacijami v zdravstvenih zavodih prihraniti kar nekaj denarja. Po besedah Fakina so "rezerve" predvsem pri javnih naročilih, organizaciji dela, stroških za zdravila in tudi pri bolniških staležih, saj bi se s promocijo zdravja dalo prihraniti kar nekaj.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.