Potem ko je bil predviden velik dvig plač v dveh delih naslednje leto, so najnovejši izračuni pokazali, da bo zdravstvena blagajnja, v katero s prispevki vplačujemo vsi, propadla. Najnovejši predlog zdravstvene zavarovalnice tako predvideva veliko zamrznitev plač ali pa znižanje dopustov s 45 na 30 dni.
Letos je vlada že uspela zamrzniti plače zdravnikom in bo njihovo povišanje, ki ga je odobrila Janševa vlada pred volitvami, krila z rezervami zdravstvene zavarovalnice. A naslednje leto tega denarja ne bo.
Zdravniki ne popuščajo
V sindikatu zdravnikov pa ostajajo brezkompromisni. Na današnji novinarski konferenci, kjer se je zbral celotni upravni odbor zdravniškega sindikata Fides, so poudarili, da ne pristajajo na to, da bi se naslednje leto plače zdravnikom zamrznile. Tudi ne pristajajo na znižanje dopustov in ne pristajajo na znižanje dodatkov.
Zdravniki so zgroženi nad nenehnim poudarjanjem, da so njihove plače krive za slabo finančno stanje ZZZS, pravi predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin.
"Izgleda, da smo v javnem sektorju zdravniki notranji sovražniki in da nekdo tega notranjega sovražnika očitno rabi, da preusmerja pozornost od perečih problemov. Pri tem zelo aktivno sodelujejo nekateri sindikalni liderji v javnem sektorju, ki delujejo kot bivši družbenopolitični delavci. Kjerkoli se pojavijo, govorijo o zdravnikih in zdravniških plačah," je dejal predsednik Fidesa.
Zdravniški dopusti so "zgodba, ki se kar naprej ponavlja", pravi. "Za sebe lahko rečem, da imam 43 dni dopusta, če ne bi bil star 50 let, bi jih imel 39, in to se mi ne zdi veliko dopusta, če se primerjam s kolegi v Evropi, pa sploh ne. To govoričenje Sama Fakina in raznih Jakličev se mi zdi nevredno komentarja," pravi Kuštrin.
Kuštrin: Nobenih kompromisov
Doktor Aleksander Doplihar v ambulanto za vse brez zdravstvenega zavarovanja sprejme vedno več tistih, ki si zdravja ne morejo privoščiti. Zato glasno nasprotuje boju svojih kolegov s polnimi žepi. "Veste, teh anomalij je strašno veliko in mislim, da so te anomalije v zdravstvu nesprejemljive.“
A prvi mož zdravniškega sindikata v zvezi z varčevanjem pri vrtoglavih plačah da jasno vedeti. "Nobenih kompromisov, zakaj bi sklepali kompromise, s kom bomo sklepali kompromise?"
Po Kuštrinovo se zdravniki nimajo čemu odpovedati: "Časi so v krizi ves čas, zdravstvo ves čas dela v krizi."
In čemu naj bi se zdravniki odpovedali? Zdravnik za en dan dežurstva prejme dobrih 800 evrov, medtem ko je slovenska minimalna mesečna plača nekaj več kot 500 evrov. Zoran Miloševič iz ljubljanskega kliničnega centra dela tudi kot samostojni podjetnik in je lani zaslužil dobrih 100.000 evrov, skoraj 10.000 mesečno poleg redne plače. Aprila je bila ta skoraj 7.000 evrov. In Miloševič ni osamljen primer.
A če zdravniki ne bodo pristali na zamrznitev dviga plač naslednje leto, bo treba krčiti nove pravice na račun bolnikov.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.