Opozorila ZZS se po eni strani nanašajo na uveljavitev spornega aneksa št. 2, ki ga je vlada sprejela na predlog ministrstva za zdravje. Ta glede na izjavo Zdravniške zbornice ''od izvajalcev zdravstvenih storitev zahteva vedno več izvedenih storitev za realno celo manj denarja''.
Po drugi strani ZZS Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) očita, da v času krize ''v breme izvajalcev zdravstvene dejavnosti ter tako posredno na račun bolnikov'' uvaja ''nove računalniške programe za poročanje o izdatkih zdravstveni zavarovalnici''.
Ministra za zdravje Dorjana Marušiča zato ZZS poziva, da še enkrat ''odgovorno premisli o predlaganih in uvedenih ukrepih'' ter da jih ''v tvornem sodelovanju z zdravniško stroko spremeni''. Po besedah ZZS je v rokah ministra, da prepreči ''kolaps v financiranju slovenskega zdravstva, ki bi imel daljnosežne posledice v dostopnosti zdravstvenih storitev''.
Marušič: 'Ukrepi ZZZS neprimerni in škodljivi za bolnike'
Minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Dorjan Marušič je pojasnil, da z ministrstvom za finance ter vladno službo za zakonodajo trenutno potekajo intenzivna medresorska usklajevanja glede rebalansa finančnega načrta ZZZS. Ob tem je ponovil svojo oceno, da so ukrepi ZZZS znotraj rebalansa finančnega načrta neprimerni in škodljivi za bolnike.
Marušič težko verjame, da zniževanje sredstev v takšnem obsegu ne bi omejilo dostopa do zdravstvenih storitev. Po njegovem mnenju ti ukrepi zmanjšujejo zdravstveno varstvo državljanov, kar pa se morda ne bo še poznalo letos, zanesljivo pa v prihodnjih letih.
Glede razprave okrog aneksa dva k splošnemu dogovoru pa Marušič ocenjuje, da "gre za pogovarjanje gluhih in slepih", zato bodo na vladi pripravili ustrezno obrazložitev, "da bomo govorili enak jezik".
V aneks so po njegovih besedah zapisali, da izvajalec zdravstvene storitve pripravi načrt porabe zdravil za prihodnje leto na podlagi realizacije porabe v tekočem letu in ne načrtovane porabe. Tako trdi, da ukrepi znotraj aneksa ne pomenijo dodatnih odhodkov za ZZZS.
Trda pogajanja o novem pravilniku o cenah zdravil
Če bo pravilnik o cenah zdravil uveljavljen v predlagani obliki, bo po besedah Marušiča na letni ravni prinesel 15 milijonov evrov prihranka.
Sicer pa sedaj Marušič pričakuje bistveno trša pogajanja kot ob prejšnji spremembi pravilnika. Tako ni gotovo, da bodo spremembe pravilnika uveljavljene v tej obliki, saj bi lahko usklajevanja in dogovarjanja s farmacevtskimi podjetji pokazala na to, da bi spremembe povzročile umik zdravil iz financiranja v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja ter s tem zamejile dostopnost do zdravil.
Ministrstvo za zdravje bo v prihodnjih dneh tudi objavilo javni razpis za zdravila, s katerimi želijo optimizirati izdatke za bolnišnice na področju zdravil. Minister pojasnjuje, da se kakovost farmakoterapije po zagotovilih stroke ne bo znižala, prav tako se zaradi tega ne bo zmanjšala avtonomnost stroke, se bo pa povečala konkurenčnost med ponudniki zdravil. Prav tako je Marušič prepričan, da ukrepi ne pomenijo pomembnega tveganja za umik zdravil s tržišča.
Javni razpis predvideva 77 učinkovin v 205 jakostih, je navedel. Celotna današnja poraba zdravil na nivoju bolnišnic, ki so v razpis vključene, znaša 66 milijonov evrov, z razpisom pa bi predvidoma znižali cene zdravil za 10 odstotkov oz. s tem privarčevali šest milijonov evrov. Vendar pa bodo po njegovih napovedih učinki tega razpisa vidni v drugi tretjini prihodnjega leta.
ZZZS del problema, ne del rešitve?
Že včeraj je ZZZS k varčevanju pozval generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec, ki pravi, da je UKC Ljubljana v letošnjem letu na razpisu za zdravila dosegel nižje cene, kot so tiste, ki jih ta trenutek plačuje ZZZS.
''Pozivamo ZZZS, da tudi oni prilagodijo cene, ki jih plačujejo za zdravila, cenam, ki jih mi. Na ta račun lahko ZZZS na letni ravni doseže nekaj milijonov evrov prihrankov," je dejal Vrhunec. Po njegovih besedah so bolnišnice v zadnjih letih privarčevale že 10 odstotkov, sedaj pa da je čas, da se varčevanja drugače loti tudi ZZZS.
"ZZZS lahko za enak odstotek in na enak način, kot je nam znižal akontacije, tudi zniža cene in akontacije svojim dobaviteljem. Tako bi lahko ZZZS prihranil tudi 50 milijonov evrov na letni ravni," je dejal.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.