Mladi zdravniki so Zdravniško zbornico obvestili, da so se pod njihovo objavo na omrežju Facebook, v kateri so se po incidentu na celjski urgenci zavzeli za ničelno toleranco do nasilja, zvrstile številne sovražne izjave uporabnikov omrežja. Zbornica je zato podala kazensko ovadbo, saj menijo, da bi lahko določene izjave izpolnjevale zakonske znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
"Navedene izjave ne pomenijo le žaljivega stališča do konkretne skupine ljudi, temveč jih razumemo kot pozivanje drugih k sovraštvu, nasilju oziroma nestrpnosti do zdravstvenih delavcev. Avtorji namreč pozivajo k aktivnemu ravnanju in negativnim čustvom do zdravnikov ter zdravstvenega osebja," so poudarili na zbornici.
Zaradi sovražnih izjav so Mladi zdravniki na svojem profilu na Facebooku izrazili zgroženost nad komentarji in ščuvanjem k dodatnemu nasilju nad zdravstvenimi delavci. "Na ta način so bili avtorji spornih izjav opozorjeni na skrajno neprimernost svojih zapisov, vendar pa izjav do dne oddaje ovadbe niso odstranili. Poleg tega so se pod navedeno objavo zvrstile še druge sovražne izjave," so še dodali.
Danes se je sicer na seji sestala Koordinacija zdravniških organizacij, ki jo sestavljajo Bojana Beović (predsednica Zdravniške zbornice), Ratko Komadina (predsednik SZD), Gregor Zemljič (podpredsednik Fidesa) in Miha Lukać (predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov).
Po seji so zbrani predstavili predloge ukrepov za zagotavljanje večje varnosti zdravstvenih delavcev. Kot so dejali, predlagajo spremembo Zakona o varstvu javnega reda in miru ter spremembo Zakona o pacientovih pravicah. Stališče zbornice je, da bi morali zdravstvenega delavca obravnavati enako kot uradno osebo.
Položaja uradne osebe pri uradnem poslovanju in zdravstvenega delavca med izvajanjem zdravstvene obravnave oz. med opravljanjem nalog, ki so povezane z zdravstveno obravnavo, sta namreč primerljiva, zato bi moral biti posameznik, ki se nedostojno vede do zdravstvenega delavca, kaznovan za prekršek enako kot posameznik, ki se nedostojno vede do uradne osebe, menijo na zbornici.
Zato predlagajo, da se v 7. člen ZJRM-1 doda nov tretji odstavek, ki se glasi: "Enako se kaznuje, kdor se prepira, vpije ali nedostojno vede do zdravstvenega delavca med izvajanjem zdravstvene obravnave in opravljanjem nalog, povezanih z zdravstveno obravnavo."
Ob tem predlagajo tudi spremembe Zakona o pacientovih pravicah. Po mnenju zbornice bi morali v 54. členu dodatno konkretizirati pojem nedostojnega vedenja. Prav tako so predlagali, da bi se dodalo odstavek, ki nalaga ministru za zdravje, da sprejme ukrepe, s katerimi bo zagotovljena varnost zdravstvenih delavcev, pacientov oz. drugih oseb v prostorih izvajalca zdravstvene dejavnosti.
Podpredsednik Fidesa Slovenije Gregor Zemljič je na današnji novinarski konferenci dodal, da od ministrstva za zdravje pričakuje aktivno kampanjo z jumbo plakati, ki bo opozarjala, da zdravniki niso krivi za slabo stanje v zdravstvu in njegove sistemske napake. Nasilje Zemljič razume kot obrnjeno proti sistemu, a ker je tega težko napasti, tarča nasilja postanejo posamezni zdravniki, poroča STA.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.