Problematiko je predstavila Nena Kupčavar Guček, družinska zdravnica in vodja delovne skupine Ne dopuščajmo nasilja. Zdravniki so sicer v času pandemije večkrat opozorili, da so deležni napadov s strani nezadovoljnih pacientov. To je pokazala tudi anketa, ki jo je delovna skupina opravila med zdravniki in zobozdravniki.
Ti so opozorili na napetosti pri obravnavi pacientov v zvezi s cepljenjem proti covidu-19. Dobri četrtini so pacienti grozili, petina je bila žrtev ali priča fizičnega nasilja, povezanega s cepljenjem. Javnega žaljenja zaradi izraženih stališč o priporočljivosti cepljenja je bila deležna tretjina vprašanih.
Kupčavar Guček je pojasnila, da se morajo tako zdravniki kot pacienti truditi, da zdravljenje poteka v mirnem okolju. Samo tako bodo namreč pacienti lahko deležni kakovostne in prijazne oskrbe.
Cilj delovne skupine je preprečiti nasilne dogodke, hkrati pa si želijo tudi spremembe zakonodaje, po kateri bi zdravstveni delavci prejeli status uradne osebe.
Da se nasilje v zobozdravstvu pojavlja vse pogosteje, je opozorila Tanja Tomaževič, zobozdravnica za otroško in preventivno zobozdravstvo. Spregovorila je o nasilju, ki ga je deležna na delovnem mestu s strani staršev pacientov. "Nasilje, večinoma verbalno, negativno vpliva na moje delo," je poudarila.
Specialist psihiatrije Rok Tavčar je medtem predstavil najpogostejše vzroke za nastanek nasilnega vedenja. Kot je dejal, jih uvrščamo v tri skupine. Razmeroma redek vzrok je prizadetost dela možganov. Drugi vzrok je, ko bolnik z nasiljem odgovarja na zunanje dražljaje, tretji pa, kadar je nasilje neposredni izraz duševne patologije.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.