Zdravniška zbornica Slovenije se je odzvala na poglede o nekaterih aktualnih dogodkih v zvezi z omenjeno zbornico, ki jih je v imenu Poslanske skupine Zares predstavila Cveta Zalokar Oražem.
"Žalosti nas dejstvo, da želi omenjena poslanka slovenske zdravnike in zobozdravnike deliti na dobre in slabe ter nam pri tem očita celo manipulacijo in šikaniranje ter maščevanje drugače mislečim,“ navajajo na zbornici. Pričakujejo, da bo poslanka svoje trditve dokazala, v nasprotnem primeru pa pričakujejo javno opravičilo. "Slovensko zdravništvo je namreč enotno in ne bo dopustilo, da bi ga vsakokratna aktualna politika, v skladu s svojimi dnevnimi interesi, preštevala, ga etiketirala in poskušala pritegniti v svoje politične igrice,“ pravijo na zbornici.
Ne sprejemajo "podtikanj, ki Zdravniško zbornico Slovenije neupravičeno označujejo za lobistično združbo, ki skrbi zgolj za lastne interese". Pravijo, da vseskozi, tudi pri pogajanjih za nov zakon o zdravstveni dejavnosti, zbornica deluje v korist državljanov, ki si "zaslužijo varen zdravstveni sistem, in zdravnikov, ki želijo strokovno, odgovorno in nemoteno opravljati svoje zdravniško poslanstvo".
Zalokar Oražmova zbornici očita, da ni ukrepala pri sporu med nekaterimi zdravniki na onkološkem inštitutu. "Ob tem želimo poudariti, da reševanje razmer na onkološkem inštitutu ni v pristojnosti Zdravniške zbornice Slovenije, temveč je v pristojnosti vodstva onkološkega inštituta. Tudi mi od njih upravičeno pričakujemo, da bodo v reševanje omenjenega problema vložili maksimalen napor, posegli v predolgo trajajoče spore in jih rešili. Tako bodo zagotovili pogoje za normalno in nemoteno delo zdravnikov in celotnega zdravstvenega osebja ter hkrati ustvarili pogoje za optimalno obravnavo bolnikov. Sicer pa pred razsodiščem Zdravniške zbornice Slovenije na podlagi prijave štirih zdravnikov onkološkega inštituta teče postopek zoper vodjo kirurškega oddelka te ustanove,“ razlagajo na zbornici.
Pravijo tudi, da je eno izmed štirih javnih pooblastil, ki jih je ministrstvo za zdravje podelilo zbornici za izvajanje strokovnega nadzora s svetovanjem. Zbornica tako vsako leto izvede 150 rednih in izrednih nadzorov ter ministrstvu o tem mesečno poroča. Skupno število nadzorov pa je določeno v pogodbi o izvajanju javnih pooblastil, ki jo za vsako leto skleneta ministrstvo za zdravje in zbornica.
Izguba zaupanja v delo zbornice?
Zalokar Oražmova je sicer dejala, da se poslanska skupina Zares strinja, da bi članstvo moralo biti prostovoljno, hkrati pa je poudarila, da bi bilo treba bistveno skrčiti pooblastila, ki jih ima zbornica, zlasti z vidika nadzora, ki ga je treba dati v večji meri v roke neodvisni instituciji.
Poudarila je, da je zlasti v zadnjem letu zbornica izgubila zaupanje javnosti in tudi lastne stroke. Dodala je, da je bilo v zadnjih veliko klicev zdravnikov, ki pravijo, da se z delom zbornice ne strinjajo, prav tako pa se ne strinjajo z obveznim članstvom. “Posebej želim poudariti, da kritika in nezaupanje Zdravniške zbornice ni tudi kritika zdravnikov in zdravnic v Sloveniji v celoti. Vse prevečkrat je prav zbornica namreč manipulirala s temi zadevami tako, da je postavila enačaj med zdravniki in zdravniško zbornico. To ni res,” je še izpostavila Zalokar Oražmova.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.