Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan je na dekana ljubljanske ekonomske fakultete Dušana Mramorja naslovila pismo, v katerem ga je prosila za posredovanje imen in priimkov zdravnikov, ki so pred začetkom letošnjega študijskega leta izdajali zdravniška potrdila, na osnovi katerih so na fakulteti omogočili podaljšanje statusa študenta.
Prav tako je zbornica fakulteto prosila tudi za imena in priimke študentov, imetnikov takšnih zdravniških potrdil, ker bo po lastnih navedbah le tako lahko pri zdravnikih v vsakem konkretnem primeru preverila pravilnost zdravniške obravnave.
Hkrati pa je Gordana Živčec Kalan ministru za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorju Golobiču predlagala skupni sestanek o tovrstni problematiki, na katerem bi se dogovorili glede ukrepov za preprečevanje neupravičenega izkoriščanja zdravstvenega sistema.
Konec lanskega leta je namreč vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem na predsednico zbornice naslovila pisno vprašanje glede množičnega izdajanja zdravniških opravičil oziroma potrdil za zdravstveno nezmožnost za študij, s katerimi so si nekateri študenti podaljšali svoj status rednega oziroma izrednega študenta. Spraševala je, kako namerava zbornica ukrepati v tem primeru.
Kot so za 24ur.com pojasnili na zdravniški zbornici, so tovrstno prošnjo poslali na Ekonomsko fakulteto v Ljubljani, ker se je ta pojavljala v medijih. V medijih se je namreč pojavljala navedba, da ''so tja prihajali študenti, ki so imeli zdravniška potrdila ene in iste zdravnice, s katerimi so potem uveljavljali podaljšanje statusa študenta. Na to se je v svojem vprašanju sklicevala tudi vodja poslanske skupine Zares,'' so pojasnili na zbornici.
Kot pojasnjujejo v zbornici, je eno od javnih pooblastil, ki jih je ministrstvo za zdravje podelilo zbornici, tudi izvajanje strokovnega nadzora s svetovanjem nad delom zdravnikov, ki imajo licenco in opravljajo zdravniško službo v Sloveniji. Zdravniška zbornica Slovenije je torej tista, ki ima pravico in znanje, da opravi strokovni nadzor nad zdravniki, pri katerih obstaja sum opravljanja dela, ki ni v skladu z zakonodajo, stroko in Kodeksom medicinske deontologije Slovenije, so danes zapisali v zbornici.
S Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so nam sporočili, da tematike o podaljševanju študentskih statusov z izdajo zdravniških potrdil na dotični fakulteti niso preučevali, zato o tem nimajo oblikovanih stališč. "ŠOS tudi nima pristojnosti presojanja medicinske stroke in njenega strokovnega delovanja. Glede prošnje Zdravniške zbornice Slovenije, ki jo je naslovila na Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani, o posredovanju imen in priimkov tistih, ki so predložili zdravniška potrdila, pa bi bilo potrebno najprej pridobiti strokovno mnenje informacijske pooblaščenke, kje je meja med posredovanjem podatkov in varovanjem osebnih podatkov," so dodali.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.