
Po današnji seji glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo predvidoma že jutri sklicana tudi izredna skupščina Fidesa, ki bo sprejemala nadaljnje odločitve v zvezi s stavko in pogajanji. Minuli teden je namreč izredna skupščina pogajalski skupini podelila zgolj omejen mandat za prekinitev stavke v primeru podpisa sporazuma, v nasprotnem primeru pa predvidela zaostritev stavke. Pri pogajanjih se je zataknilo predvsem pri definiciji osnovnih plač zdravnikov in vrednotenju dežurstev, zato so pogajanja prekinili.
Zahteve naj bi bile "težke" 7,8 milijarde
Vodja vladnih pogajalcev Igor Umek je pojasnil, da so zahteve Fidesa "težke" 7,8 milijarde tolarjev, kar v povprečju za zdravnika pomeni 1,8 milijona tolarjev večjo plačo na letni ravni. Po oceni ministrstva za zdravje znaša masa za povečanje osnovne plače 2,3 milijarde tolarjev in za dežurstva dodatno 4 milijarde tolarjev. Ta vsota pa je znatno večja od tiste, ki jo je Fides pričakoval na osnovi lastnih izračunov o dosedanji usklajenosti zdravniških plač s sodniškimi. Vladna pogajalska skupina je sicer izračunala, da so zdravniške in sodniške plače že usklajene. Izračunom ministrstva za zdravje pa na sindikalni strani oporekajo. Kot je dejal predsednik Fidesa Konrad Kuštrin vladna stran nima nobenih podatkov, tako da so si na ministrstvu pomagali z izračuni ljubljanskega Kliničnega centra, ki pa ne morejo veljati za vse javne zdravstvene zavode v državi.
Fides ima drugačne podatke
Po oceni Zdravniške zbornice Slovenije, na katero se sklicuje tudi Fides, bi se plače zdravnikov povečale za več kot pet milijard tolarjev. Kuštrin je tudi poudaril, da upoštevanje zdravniškega dodatka v osnovni plači ni nova zahteva, ampak izhaja iz v uradnem listu pred približno dvema letoma že objavljene obvezne razlage h poklicni kolektivni pogodbi in bi kot taka že morala veljati. Fides je tudi pristal na prenos aneksa h kolektivni pogodbi iz leta 2000 (ta govori o dokončni uskladitvi zdravniških plač s sodniškimi) v bodoči zakon o sistemu plač v javnem sektorju, da ne bi povzročili demonstracijskega efekta. Hočejo pa novo vrednotenje dežurstva, tako kot je razsodilo tudi evropsko sodišče.
Vlada: zdravniške plače bi prehitele sodniške
Po navedbah vladne strani, naj bi se namreč poleg povečane plače, ki bi presegla sodniške za približno 10 odstotkov, spreminjalo tudi vrednotenje dežurne ure, kar bi se preneslo tudi k drugim zaposlenim, ki dežurajo. Obenem opozarja, da bi uresničitev Fidesovih zahtev pomenila nepopravljivo škodo za sistem zdravstvenega varstva in bi prizadela konkurenčnost gospodarstva.
Zahteve zdravnikov so neokusne
Zdravniška stavka vse bolj posega v osnovne pravice bolnih, je danes poudarila mariborska varuhinja bolnikovih pravic Magda Žezlina, ki je izrazila odločno nestrinjanje s stavkovnimi zahtevami sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides. Po njenih besedah se je Fides odločil za stavko predvsem zato, da bi zvišal zdravniške plače, pri tem pa "izsiljuje vlado prek hrbtov bolnikov". Novinarski konferenci je sledilo odprtje prostorov na Aškerčevi ulici, kjer bo odslej delovala varuhinja bolnikovih pravic.
"Dejstvo je, da se naš zdravstveni sistem napaja iz proračuna, vanj pa prispevamo vsi davkoplačevalci. Torej bomo morali proračunski zavezanci znova seči v žep in prispevati dodatni denar za zdravniške plače, ne pa tudi za boljšo zdravstveno oskrbo. Prispevati bodo morali tudi tisti, ki že doslej niso imeli dovolj denarja za preživetje, kaj šele, da bi ga namenjali za boljše zdravje. Tako so Fidesove stavkovne zahteve, ki povsem zapostavljajo najrevnejše, več kot neokusne," je menila Žezlinova.