Razsodišče Zdravniške zbornice Slovenije je zdravniku Ivanu Radanu, ki je osumljen, da je konec decembra lani bolniku v UKC Ljubljana skrajšal življenje z raztopino kalija, izreklo javni opomin. Izrek javnega opomina je v skladu s trenutno veljavnimi pravnimi akti najstrožji možen disciplinski ukrep, so sporočili z zdravniške zbornice. Postopek še ni zaključen, saj bosta imela po prejemu pisnega sklepa razsodišča zdravnik v postopku in tožilec možnost pritožbe.
Namestnik tožilca se bo verjetno pritožil
Namestnik tožilca Zdravniške zbornice Slovenije Sašo Kavčič je dejal, da se bo verjetno pritožil na odločitev razsodišča Zdravniške zbornice Slovenije. Kavčič je zahteval javni opomin, prav tako je predlagal, da se začne postopek za enoletni odvzem licence Radanu. "Žal razsodišče ni sledilo moji obtožnici," je dejal. Kavčič sklepa, da je razsodišče tako odločilo, saj Radan še ni bil kazensko obsojen. "Če bi razsodišče Radanu odvzelo licenco, nato pa na sodišču ne bi bil spoznan za krivega oz. bi bil sum ovržen, potem bi predsednik zbornice naredil nekaj, kar bi bilo hudo v nasprotju z zakonom," je dejal.
Če bo drugostopenjsko razsodišče potrdilo izrečeni ukrep proti Radanu, bo s tem postopek končan. Če bi bil nato Radan obsojen pred sodiščem, pa lahko tožilec pri zbornici uvede nov postopek proti zdravniku, pravi Kavčič.
Radanov zagovornik Milan Krstič je pojasnil, da odločitve razsodišča še ni prejel, zato je ne more komentirati. Tako danes tudi še ni mogel napovedati, ali se bo pritožil.
Možina: Prizadevali si bomo, da zdravnik v tem času ne bo v stiku z bolniki
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina sklepa, da razsodišče zbornice Radanu ni odvzelo licence, ker je za to imelo premalo dokazov. Te so namreč zasegli kriminalisti. Možino ta izrek sicer preseneča, ob tem pa priznava, da so kriminalisti zasegli dokazno gradivo in da na zbornici z njim ne razpolagajo.
"Če bodo v nadaljevanju prišli na dan novi dokazi, lahko zdravniška zbornica, pa tudi jaz osebno, sproži postopek za odvzem licence," je napovedal Možina. Po njegovih informacijah se kriminalistična preiskava nad delovanjem Radana širi in je zelo obsežna.
Tako Radan v tem trenutku ohranja licenco za opravljanje zdravniškega poklica. "Žal je tako. Prizadevali si bomo, da zdravnik v tem času ne bo v stiku z bolniki," je dejal. To je po Možinovem mnenju v njegovo dobro in v dobro bolnikov, da ne bodo izpostavljeni tveganju.
Ob tem je opozoril, da si zdravniška zbornica že sedem let prizadeva, da bi se to področje zakonsko uredilo v zakonu o zdravniški službi. "To ni edini dogodek, pri katerem se lahko zgodi, da bo najvišji možni ukrep zgolj javni opomin. S tem se mi ne strinjamo, a nam zakonodaja ne omogoča drugega ukrepa," je dejal in dodal, da predlagajo sprejem ukrepa začasnega odvzema licence do razjasnitve vseh sumov.
Predsednik zbornice napoveduje, da bo v morebitni postopek odvzema licence šel takrat, ko bo imel na mizi pravnomočno odločitev in obrazložitev razsodišča.
Radana odpustili, pravico bo iskal na delovnem sodišču. Policija primer še preiskuje
Radan je po ugotovitvah izrednega nadzora na UKC Ljubljana konec decembra lani 83-letnemu nevrološkemu bolniku verjetno skrajšal življenje z infuzijo kalija in morfija. Materialnih dokazov za to nimajo, saj je bil bolnik upepeljen, obdukcija pa ni bila opravljena.
Zaradi tega so zdravnika odpustili, ta pa je že napovedal, da bo pravico iskal na delovnem sodišču. Prav tako so zaradi dogodka zamenjali predstojnico kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo Bojano Žvan in predstojnika intenzivnega oddelka nevrološke klinike Viktorja Šviglja.
Policija primer še preiskuje. So pa v UKC Ljubljana po tem primeru sprožili še en izredni notranji nadzor nad primerom smrti bolnika, ki naj bi ga prav tako zdravil Radan. Nadzor še ni končan, predvidoma bodo ugotovitve znane konec meseca.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.