Glavni odbor Fidesa se je za poziv svojim članom, naj umaknejo soglasje za nadurno delo, odločil, ker pogovor predstavnikov Fidesa s predsednikom vlade ni prinesel nobenih rezultatov, je po seji odbora pojasnil predsednik sindikata Konrad Kuštrin. Po njegovih besedah naj bi v nekaterih zavodih še pred pozivom nesoglasje za nadurno delo podpisali in oddali že praktično vsi zdravniki.
Članica glavnega odbora, sicer pa zdravnica na ginekološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Helena Mole pravi, da je na kliniki, kjer dela, skoraj polovica članstva že takoj predložila podpisane umike soglasij.
Kot je dejal Kuštrin, bodo podpisana nesoglasja predložili delodajalcem 29. julija, torej 30 dni preden bo sprememba zakona o sistemu plač v javnem sektorju stopila v veljavo, če se bo to zgodilo. Predlog novele namreč predvideva prepolovitev plačila nadurnega dela, zato Fides od vlade zahteva umik omenjenih členov ter vrnitev k socialnemu dialogu. Minister za zdravje Dorjan Marušič pa vztraja pri tem, da predlog zakona ostaja v parlamentarni obravnavi in ga je moč spreminjati z dopolnili poslancev.
'Vlada nadurnega zdravniškega dela ne ceni'
V Fidesu so prepričani, da vlada s svojimi ukrepi in stališči zdravnikom, ki morajo dežurati, sporoča, da nadurnega zdravniškega dela ne ceni in ga zato tudi ne namerava ustrezno vrednotiti. Ob tem opozarjajo, da bodo nekateri zdravniki do 1. septembra na letni ravni že presegli 170 nadur. Umik soglasij v tem primeru pa predstavlja 40-urno tedensko obremenitev zdravnikov, torej obremenitev, kakršno imajo tudi drugi javni uslužbenci.
Vlada je na očitke Fidesa minuli teden odgovorila, da se predlog ne nanaša samo na področje zdravstva, temveč za sistemske spremembe organizacije, izvajanja in plačila dežurstva v celotnem javnem sektorju, kjer je glede na naravo dela treba zagotavljati nepretrgano izvajanje dejavnosti v določenem obsegu. Zato je predlog sprememb zakona po mnenju vlade utemeljen.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.