Od danes naprej večina zdravnikov po državi ne dela več prek polnega delovnega časa. Za tak ukrep so se odločili zaradi sprejetja novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki je precej posegla v plačila dežurstev.
Znižanje plačila dežurstev delavcem v javnem sektorju zadeva predvsem zdravnike, saj ti zaradi kadrovskega pomanjkanja – po nekaterih ocenah naj bi v Sloveniji manjkalo okoli 500 zdravnikov – opravijo tudi največ nadur.
V želji, da bi ohranili neprekinjeno zagotavljanje zdravstvenega varstva, so z umikom soglasij za delo prek polnega delovnega časa morali v posameznih zdravstvenih ustanovah reorganizirati delovni proces.
Trpeli bodo nenujni posegi
Z reorganizacijo naj bi poskrbeli, da bo zdravljenje bolnikov potekalo nemoteno. V ljubljanskem KC pravijo, da so se na nove razmere pripravljali celo poletje, zato tudi danes ne opažajo težav. "Delo poteka nemoteno," so sporočili. Kot dodajajo, predstojniki oddelkov sami organizirajo delo, razporejajo zaposlene in vedo, kdaj in v kolikšni meri bo prišlo do težav pri obravnavi nenujnih primerov oziroma na katerih področjih se bodo čakalne dobe povečevale. "O težavah na posameznih oddelkih ne moremo govoriti vnaprej. Zagotovo pa bo do težav prišlo. Najprej jih pričakujemo na oddelkih kirurgije in pri obravnavi pacientov, pri katerih so nujni različni diagnostični in terapevtski posegi radiologov. Ko se bodo težave pokazale – predvidoma po tednu ali dveh –, bodo pacienti pravočasno obveščeni," so še povedali v ljubljanskem kliničnem centru.
V UKC Maribor bo urgentna oskrba bolnikov in delo na oddelkih po besedah direktorja zavoda Gregorja Pivca tudi v prihodnje potekalo nemoteno. Delo v ambulantah bo prav tako večinoma potekalo nemoteno s tem, da se bodo nekateri urniki spremenili, tako da bo del dejavnosti potekal v popoldanskem času.
Urnik bo spremenjen v okviru klinike za interno medicino na oddelku za hematologijo in onkologijo, na oddelku za revmatologijo ter na oddelku za endokrinologijo in diabetologijo. Manjše spremembe urnikov ambulantnega dela bodo tudi v okviru klinike za pediatrijo. V mariborskem kliničnem centru so zaenkrat ustavili samoplačniške operacije in operacije za tuje državljane. Zmanjšal se bo tudi dodatni program operacij na ortopediji.
V Splošni bolnišnici Jesenice, kjer je umaknilo soglasja vseh 59 zdravnikov, ki so dežurali, bodo zdravniki razporejeni preko celega dne v okviru rednega dela. To pomeni, da bo 24-urna urgentna služba zagotovljena in bo potekala nemoteno. Okrnjeni pa bodo programi za nenujne operacije, hkrati bodo daljše čakalne vrste tudi v nekaterih ambulantah, je dejal direktor bolnišnice Igor Horvat.
Večina dela zaenkrat poteka normalno, velike težave pa se bodo pokazale, če se bo takšno stanje vleklo mesec ali več, opozarja Horvat. Če se bo umik soglasij nadaljeval do konca leta, bi lahko ostalo nerealiziranih med 10 in 20 odstotkov rednega programa bolnišnice.
To za bolnike pomeni daljše čakalne dobe za nenujne operacije, za bolnišnico pa zmanjšanje prihodkov in dolgoročno lahko tudi odvzem kakšnega od programov zaradi nerealizacije. Prav tako bi na dolgi rok imeli težave z medicinskimi sestrami, ki so dežurale z zdravniki, saj bi morale koristiti proste dneve in dopust, dolgoročno pa bi morali morda celo uvesti ukrep čakanja na domu, opozarja Horvat.
Strokovni direktor novomeške bolnišnice Josip Smodej pa je povedal, da delo v bolnišnici poteka organizirano, vendar tako stanje ni utečeno oz. ni tako, kot so ga bili vajeni doslej.
V bolnišnici bodo po njegovih besedah naredili čisto vse, da bi bilo pri delu čim manj izpada in da bi prišlo do 100-odstotne uresničitve programov. Vse pa kaže, da bo do izpada prišlo, pravi Smodej. Obseg opravljenega dela se bo tako zmanjšal, hkrati pa bolnišnico pesti kadrovski problem.
Zmanjšano ambulantno delo
V Splošni bolnišnici Izola pojasnjujejo, da bo zaradi ukrepa vlade postopoma zmanjšano ambulantno delo, oskrbeli pa bodo vse nujne primere in nosečnice. Na oddelku za kirurgijo bo po navedbah v. d. strokovnega direktorja Edvine Gregorič od danes naprej operativa zmanjšana za četrtino, od šestega septembra pa za polovico.
Na pediatriji bodo pregledani samo nujni ambulantni primeri, v turnusu bosta delala en zdravnik specialist in en specializant. Na oddelku interne medicine bo redno delo na oddelkih in urgentnih ambulantah potekalo brez sprememb, glede dela rednih ambulant pa je pričakovati 20-odstotno zmanjšanje.
Na oddelku za ginekologijo bosta delo v porodnišnici in urgenca potekala nemoteno. Pojavilo pa se bo ozko grlo v ginekološki operativi zaradi nizkega števila zaposlenih anesteziologov. Zelo bo zmanjšano delo v ginekološkem dispanzerju, pregledi nosečnic pa bodo potekali nemoteno, pravi Gregoričeva.
V sežanski bolnišnici pa so se po navedbah direktorice Silvane Šonc zdravniki odločili, da v tem mesecu ne bo nobenih sprememb. K taki odločitvi je najbolj botrovala kadrovska podhranjenost bolnišnice, je dejala Šončeva ter pojasnila, da bi vsakršna drugačna odločitev imela za delovanje bolnišnice težke posledice. Glede poteka dela v prihodnjih mesecih se bodo po besedah Šončeve usklajevali sproti mesečno.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.