"Podgane in gnila jabolka, ki odpadajo." Kot pravi nekdanji zaposleni, so to besede, ki naj bi jih direktorica Zdravstvenega doma Ljubljana Antonija Poplas Susič letos izrekla večkrat, nanašale pa naj bi se na vse, ki so v zadnjem času dali odpoved. Samo letos je odšlo 23 zdravnikov, tudi pet ključnih, včasih najožjih sodelavcev vodstva.
Minister danes brez dodatnih komentarjev, Zdravniška zbornica pa zaskrbljeno: "Zaposleni, sploh zdravniki, nikoli ne odidejo samo zaradi prevelike obilice dela, ampak je vedno vzrok tudi to, da njihovo delo, trud in angažma niso cenjeni in da se jih ne spoštuje," situacijo komentira Rok Ravnikar, dr. med. in predsednik odbora za osnovno dejavnost Zdravniške zbornice Slovenije.
Antonija Poplas Sušič, ki se je na direktorski stolček usedla lani in uživa podporo župana Zorana Jankovića, izjav medijem ne daje. Njena služba za stike z mediji pa je sporočila le, da je minister navajal veliko netočnih podatkov in da obžalujejo, da se je usmeril le v ljubljanski zdravstveni dom, čeprav je težava po vsej državi enaka. Vprašanje pa ostaja, ali je to res?
"Ko enkrat množično odhajajo zaposleni, je pač treba, da zazvonijo vsi alarmi. Treba je pogledati, kaj je vzrok temu in storiti vse, da tisti, ki so še zaposleni, ostanejo," pravi Ravnikar.
"Tisto, kar je pomembno, je, da mi ustvarjamo neke delovne pogoje, ki so za zaposlene prijetni," pa pravi Jernej Završnik, direktor Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor in izredni profesor medicine.
V javnem zdravstvenem sistemu zdravniki zaslužijo bolj ali manj povsod enako. Razliko delajo medsebojni odnosi, še pravi direktor mariborskega zdravstvenega doma. Dodaja: "Zaradi tega, ker vemo, da v službi preživimo več časa kot pa doma. In če so tu medsebojni odnosi slabi, to vsekakor ni okolje, kjer bi ljudje želeli delati."
S kadrovskimi težavami se soočajo praktično povsod, direktorji zdravstvenih domov priznavajo, da zdravnike drug drugemu kradejo, a bodo denimo v Mariboru poslovno leto, kot pravi direktor, končali z nulo. Štirje so odšli in prav toliko jih bodo zaposlili. Završnik je z letošnjim letom zadovoljen: "Letos smo zaposlili tri zdravnike specialiste družinske medicine, do konca leta računamo na zaposlitev še ene zdravnice."
Povsem drugačna pa je statistika v prestolnici. 23 odhodov in šest novih zaposlitev. V Ljubljani tako dela 17 zdravnikov manj kot ta čas pred enim letom.
"Ko bo nadzor zaključen in bomo videli, kaj se dogaja, bomo seveda ukrepali. ... Stanje spremljamo, podatki so jasni," pravi minister Danijel Bešič Loredan. Zdravniška zbornica pa poziva pristojne, naj vse sile usmerijo v to, da se ljubljanski zdravstveni dom ponovno postavi na noge.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.