Svoje pripombe in predloge na osnutek zakona o zdravniški dejavnosti morajo zdravniške organizacije oddati najpozneje do srede zjutraj. Po besedah ministra za zdravje Boruta Miklavčiča bodo prihodnji konec tedna poskušali čim več narediti na besedilu zakona. Na današnjem uvodnem srečanju zdravnikov in ministra vsebinskih vprašanj niso odpirali. Kot je po sestanku z zdravniki povedal Miklavčič, so se dogovorili le o nadaljnjem delu, konec prihodnjega tedna je tako "rezerviran" za zakon. V soboto in nedeljo bodo delali toliko časa, da pridejo do zaključka, pravi minister.
Podpredsednik Zdravniške zbornice Slovenije Mitja Košnik je srečanje z ministrom označil kot konstruktivno in dejal, da za zdravništvo hitrost sprejemanja zakona ni prioriteta. Niso pa proti temu, da bi se uskladili že do konca prihodnjega tedna.
V sredo bodo z državnim sekretarjem na ministrstvu Ivanom Erženom poskušali pripraviti usklajen predlog, kako naj bi se zakon zapisal, kaj sodi v zakon in katere so tiste stvari, ki jih ta zakon zaenkrat želi urejati, pa so že urejene z drugimi zakonskimi akti.
V zakon je po mnenju zdravniških organizacij treba zapisati stvari, ki so izvedljive in za državljane koristne, pa tudi "kompatibilne z interesi zdravnika, saj zdravnik hodi v službo in mora delo opraviti ter biti zanj nagrajen", je pojasnil Košnik. Predsednik zdravniškega sindikata Konrad Kuštrin je ob tem izpostavil, da je pomembno le to, da bo zakon dober in da bo šel naprej z zeleno lučjo zdravništva, saj so zdravniki tisti, ki ga bodo izvajali.
Košnik je izpostavil, da je zdravnikov v Sloveniji glede na potrebe premalo. In če se želi zagotoviti, da bodo vse pravice bolnikov izpolnjene in bodo vsi dobili ustrezno obravnavo, potem je treba zdravnike motivirati, da bodo delali več. "Če zakon zdravnikom prepove delati več, potem prepove bolnikom, da bi prišli do svojih pravic," pravi Košnik.
Po njegovih besedah tako v zdravniških zahtevah pri nekaterih točkah zakona o zdravstveni dejavnosti "ne gre za interese zdravnikov, ampak interese bolnikov, državljanov". Kuštrin je ob tem poudaril, da si želijo zakon, ki bo peljal k boljšemu stanju, in ne takega, ki bo fiksiral sedanji sistem, ki ni zelo dober in ima anomalije.
Podpredsednik zbornice je kot zgrešeno označil to, da se najprej pripravlja zakon o zdravstveni dejavnosti. Prej bi se moralo pripraviti zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, saj bo ta določil, koliko bo v zdravstvu sredstev, koliko bo bolnišnic, koliko bo pravic itd., torej je nadrejen zakonu o zdravstveni dejavnosti. "Ena od naših zahtev in tudi zahtev zdravstvenega sveta je že ves čas, da se oba zakona pelje skupaj," je opozoril Košnik.
Kuštrin je med tistimi vprašanji v zakonu, ki po mnenju zdravništva "štrlijo ven", izpostavil omejevanje delovnega časa zdravnikov, podrejenost strokovnih kolegijev ministru, specializacije, javna pooblastila zbornice, razvrstitev bolnišnic v različne range in še kaj.
Sestanka sta se udeležila tudi generalna direktorja obeh univerzitetnih kliničnih centrov (UKC), ki sta menila, da bi se zakon dalo dopolniti. Generalni direktor ljubljanskega UKC Simon Vrhunec je po navedbah ministra zakonu izrazil podporo in ga ocenil kot primernega, prvi mož mariborskega UKC Gregor Pivec, ki zakon prav tako podpira in ga ocenjuje kot primernega, pa da je napovedal še nekaj predlogov za dopolnitev osnutka.
Koalicija brez nekih hudih pripomb
Kar se tiče stališč do osnutka zakona v koaliciji je minister povedal, da so v SD zakon uskladili minuli teden, na koalicijskem vrhu minuli konec tedna so opravili tudi razpravo o tem. Kot pravi, na vrhu koalicije ni slišal "nekih hudih pripomb".
"Lahko, da so še kake podrobnosti odprte, a koalicija je zakon podprla. Če bo po usklajevanjih z zdravniškimi organizacijami prišlo do kakih sprememb, bo šel tekst seveda še enkrat v koalicijsko usklajevanje. Takoj, ko bo tekst končan, pa ga bom poslal tudi vsem opozicijskim strankam. Enkrat sem se z njimi že dobil in se bom pred parlamentarno proceduro z njimi dobil še enkrat, da bi olajšali delo v DZ," je napovedal minister.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.