Pogajalci zdravniškega sindikata Fides in vlade so popoldne sedli za pogajalsko mizo in pogovore nadaljevali pozno v noč, saj je za petek napovedana zdravniška stavka.
Minister za javno upravo Gregor Virant je po izčrpnih pogovorih ponudil 15 do 16 odstotno zvišanje zdravniških plač, s tem, da bi najbolj nagradili tiste, ki so najbolj obremenjeni. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin pa je na drugi strani spustil zahteve s 30 odstotnega zvišanja plač na dobrih 20 odstotkov, a ne pristaja na nikakršno skrajševanje dopustov.
'Bližje smo lažji odločitvi'
Pri zadnji ponudbi vlade zdravnikom bi ministrica težko povedala, točno za koliko odstotkov bi se dvignile zdravniške plače. "Nismo se toliko obremenjevali z odstotki, ponudba je nekje med 15 in 16 odstotki. Predvsem smo se usmerili na pogoje dela, ker tu je res težko trditi, da med specializacijami ni razlik," je dejala ministrica.
Po besedah ministrice tudi v primeru, da ne bo končne odločitve, bodo toliko bližje, da bo odločitev lažja. "Rekli smo: tudi če bomo tu dva dni, dajmo sedet in se zmenit. In upoštevajmo vse vidike," je še dodala.
Priprave na stavko
Zdravniki opozarjajo, da, če stavka bo, bo najbrž trajala nekaj mesecev. V zdravstvenih ustanovah so na možnost stavke različno pripravljeni. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, denimo, še vedno upajo, da stavke ne bo in se nanjo še niso začeli pripravljati. Stavkovni svet centra bo sicer zasedal šele v sredo.
Prvi mož Univerzitetnega kliničnega centra Maribor Gregor Pivec pa je že na začetku aprila poudaril, da je UKC Maribor v preteklosti že preživel nekatere zdravniške stavke, pa se je kljub vsemu uspel dobro organizirati. Tudi organizacijski načrt za primer razglasitve stavke imajo izdelan že od tedaj.
Zdravniki v šempetrski bolnišnici pri Gorici bodo ob morebitni stavki obravnavali nenujna bolezenska stanja za bolnike mlajše od 18 in starejše od 65 let. Prav tako bodo v celoti oskrbeli nosečnice, obolele za nalezljivimi boleznimi ter vsa nujna bolezenska stanja, ne glede na starost bolnikov. "Prebivalce severnoprimorske regije opozarjamo, naj spremljajo poročila in nato ocenijo, ali bodo 18. aprila iskali medicinsko pomoč za bolezenska stanja, pri katerih bi lahko zdravljenje brez škode odložili za nekaj dni," so zapisali.
240 zdravnikov v celjski bolnišnici bo v primeru stavke sprejemalo le nujne primere in pacente do 18. leta ter po 54.letu, ostale bolnike med starostjo 18 in 54 let pa bodo prenaročili na dneve, ko bo stavka končana. Zdravniki ne bodo pisali izvidov ali opravljali rentgenov. Kdaj bodo začeli pošiljati obvestila o prenaročanju, še ni znano, saj bodo počakali do četrtka do polnoči, ko bo znano, ali stavka bo. Takoj, ko bo stavka končana, bodo imeli prednost tisti pacienti, ki bi morali biti sprejeti med stavko.
V novomeški splošni bolnišnici bo v primeru stavke stavkalo 250 dolenjskih in belokranjskih zdravnikov, pridružili pa se jim bodo tudi zasebni zdravniki koncesionarji. V času stavke bodo opravljali vse nenujne posege za prebivalstvo med 18. in 65. letom starosti. Dostop do osebnega zdravnika bodo imeli le mlajši od 18 let in starejši od 65 let. Za druge bo edini dostop do zdravstvenih storitev možen na oddelkih za nujno medicinsko pomoč ali pri dežurnih zdravnikih. Zdravniki bodo opravljali vse ukrepe v zvezi z okužbami ter storitve, povezane z nosečnostjo in porodom.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.