Današnja pogajanja so se vrtela predvsem okrog dveh točk, ki bosta imeli, po oceni vladne strani, finančne posledice. Zdravniki namreč zahtevajo nov izračun osnovne zdravniške plače, h kateri naj se doda še zdravniški dodatek, želijo pa tudi bolje plačana dežurstva.
Kot je po današnjih pogajanjih povedal vodja vladnih pogajalcev Igor Umek, so zahteve Fidesa težke 7,8 milijarde tolarjev, kar v povprečju za zdravnika pomeni 1,8 milijona tolarjev večjo plačo na letni ravni. Izračunom ministrstva za zdravje na sindikalni strani oporekajo. "Ministrstvo za zdravje nima nobenih podatkov, tako da so si pomagali z izračuni ljubljanskega Kliničnega centra, ki pa ne morejo biti merodajni za vse javne zdravstvene zavode," je poudaril predsednik Fidesa Konrad Kuštrin in dodal, da je ministrstvo sicer danes zaprosilo zdravstvene zavode za podatke glede finančnih posledic omenjenih zahtev, vendar jim jih je uspelo pridobiti le s strani kakšnih 30 odstotkov zavodov. Poleg tega je opozoril, se podatki s četrtkovih pogajanj razlikujejo od podatkov s tokratnih pogajanj.
Po oceni Zdravniške zbornice Slovenije, ki jo je potrdil tudi Fides, bi se z novimi predlogi plače zdravnikov povečale za več kot pet milijard tolarjev. Po oceni ministrstva za zdravje, ki je predlog Fidesa preverjalo pri izvajalcih, pa znaša masa za povečanje osnovne plače 2,3 milijarde tolarjev in za dežurstva dodatno 4 milijarde tolarjev. Sicer pa stroški delodajalcev za povečanje plač znašajo 7,8 milijarde tolarjev. Ta vsota pa je, kot navajajo, znatno večja od tiste, ki jo je Fides pričakoval na osnovi lastnih izračunov o dosedanji usklajenosti zdravniških plač s sodniškimi, kar je vladna obveznost na podlagi aneksa h kolektivni pogodbi iz leta 2000. Vladna pogajalska skupina je sicer izračunala, da so zdravniške in sodniške plače že usklajene.
Prvi mož zdravniškega sindikata je še poudaril, da so v sindikatu pristali na prenos aneksa h kolektivni pogodbi iz leta 2000 (ta govori o dokončni uskladitvi zdravniških plač s sodniškimi) v bodoči zakon o sistemu plač v javnem sektorju, saj so razumeli željo, ki jo je izrazil premier Janez Drnovšek, da ne bi povzročili demonstracijskega efekta.
V torek se bo sestal glavni stavkovni odbor sindikata, v najkrajšem možnem času, najverjetneje za sredo, pa bo sklicana tudi izredna skupščina Fidesa, ki bo sprejemala nadaljnje odločitve v zvezi s stavko in pogajanji. V minulem tednu je namreč izredna skupščina pogajalski skupini podelila zgolj omejen mandat za prekinitev stavke v primeru podpisa sporazuma, v nasprotnem primeru pa predvidela zaostritev stavke. Kdaj se bodo pogajanja z vlado nadaljevala, se še ne ve.