Zdravniška zbornica Slovenije se v celoti strinja s predlogi strokovnega nadzora na pediatrični kliniki v Mariboru, do katerega je prišlo zaradi smrti 16-mesečne deklice. Zato je predlagal tri nujne ukrepe, ki jih mora UKC Maribor začeti izvajati takoj, so sporočili z zbornice.

Na pediatriji morajo zagotoviti natančen protokol za oceno stopnje dehidracije in sheme rehidracije pacientov, uvesti boljši nadzor huje bolnih otrok s pripomočki za oživljanje ob otrokovi postelji ter izvajati redne vaje zdravnikov in medicinskih sester v oživljanju, skupaj s prepoznavanjem znakov za kritično bolezen otroka.
Ob izrednem ekspertnem strokovnem nadzoru so namreč ugotovili več pomanjkljivosti. Tako je bila pomanjkljivo zapisana ocena kliničnega stanja ob sprejemu otroka, nadzor nad otrokom na oddelku je bil pomanjkljiv, oživljanje pa ni potekalo v skladu z veljavno doktrino, po kateri je treba začeti oživljati otroka na mestu in po eni minuti oživljanja poklicati na pomoč.
Odbor za strokovno-medicinska vprašanja pri zbornici, ki je obravnaval ugotovitve izrednega ekspertnega strokovnega nadzora z mnenjem, pričakuje, da bo UKC Maribor izvajanje naloženih ukrepov začel takoj, hkrati pa je predlagal tudi ponovni strokovni nadzor pediatriji čez tri mesece, ki ga je že potrdil izvršilni odbor zbornice. Strokovna komisija bo pri ponovnem nadzoru preverila, ali ustrezno izvajajo vse predlagane ukrepe, da bi v prihodnje preprečili takšne in podobne primere.
V UKC Maribor so takoj po prejemu zapisnika zdravniške zbornice pričeli z izvajanjem naloženih ukrepov, so sporočili iz UKC Maribor. "Na Kliniki za pediatrijo v UKC Maribor že izvajamo v zapisniku navedene ukrepe, kljub dejstvu, da uradnega poročila sklepov včerajšnjega sestanka odbora za strokovno-medicinska vprašanja še nismo prejeli, kakor tudi ne lečeča zdravnica, ki je na zapisnik ekspertnega nadzora posredovala Zdravniški zbornici Slovenije svoje pripombe," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Spomnimo ...

Aprila je v mariborski pediatrični kliniki umrla 16-mesečna deklica. Zdravniki so trdili, da so deklici ob sprejemu v bolnišnico postavili diagnozo rotavirus, pozneje pa so se pojavili še dodatni zapleti, konkretneje pljučnica s sumom na sepso. "Približno pet ur po sprejemu ji je zastalo dihanje in srce. Kljub takojšnji kardiopulmonalni reanimaciji in intenzivni terapiji ob prisotnosti dveh izkušenih dežurnih pediatrov je bolnica tretji dan po hospitalizaciji umrla," so primer opisali na UKC Maribor.
Odvetnik staršev pa pravi, da diagnoze rotavirus ni bilo. Ko je bila deklica sprejeta, naj zdravniki sploh ne bi vedeli, kaj je z njo, diagnozo pa naj bi postavili šele, ko je že umrla. Očitek je še eden: podobno kot v primeru Bora Nekrepa naj bi bila mati po sprejemu z malo bolnico več ur sama. "Pet ur jih ni nobena zdravnica spremljala. Mati se čuti zapostavljeno, kajti ko je hčerkica dobivala krče, je lahko govorila le s sestrami, ki so bile baje osorne,“ je povedal odvetnik. Ko se je stanje deklice močno poslabšalo, so z njo ponoči odhiteli na oddelek za intenzivno nego, tam pa naleteli na zaklenjena vrata, dodaja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.