Na kranjskem okrajnem sodišču se je končalo sojenje proti zdaj že nekdanjima zdravnikoma v jeseniški porodnišnici. Sodišče ju je spoznalo za kriva, saj sta opustila zdravniško pomoč pred nekaj več kot tremi leti rojeni deklici, in jima prisodilo plačilo denarne kazni ter plačilo stroškov sodnega postopka.
Takratni predstojnik ginekološko-porodniškega oddelka jeseniške bolnišnice Branislav Vladikovič bo moral plačati nekaj več kot milijon tolarjev, takratna specializantka Nataša Švent Kučina pa skoraj 470.000 tolarjev denarne kazni. Sodba še ni pravnomočna, oba zagovornika in tožilstvo pa se bodo nanjo pritožili.
Tožilstvo je sicer zahtevalo strožjo kazen, in sicer sedem mesecev zapora za Branislava Vladikoviča ter pogojno šestmesečno kazen za Natašo Švent Kučina. Tožilstvo je menilo, da sta oba zdravnika vedela, da je otrok živ, da tehta
930 gramov in da je deklica imela možnosti za preživetje, vendar le ob nujni medicinski pomoči, ki pa je ni bila deležna. Sodnica jima je, kljub ugotovljenim nepravilnostim, ob upoštevanju nekaterih olajševalnih okoliščin, med drugim dosedanjo nekaznovanost, prisodila denarno kazen.

V Sloveniji je le ena zdravnica, ki so ji v zdravniški zbornici trajno odvzeli zdravniško licenco. Gre za Darjo Eržen z Jezerskega, ki je leta 1997 pacienta z malarijo zdravila po homeopatski metodi - pacient je kmalu zatem umrl.
Sicer pa je kar nekaj sumljivih smrti v zdravniških ustanovah, malo jih na koncu pristane na sodišču. Ena od zgodb, ki so doživele sodni epilog, je smrt 19-letnega Kristijana Kamenika, ki so ga leta 1994 z vbodnimi ranami, povzročenimi z nožem, pripeljali v izolsko bolnišnico. Stanje se mu je naglo slabšalo, po 12-ih urah pa je umrl. V kazenskem postopku so zdravnika oprostili, starši pa so dobili civilno tožbo proti izolski bolnišnici.
Še vedno pa iščejo pravico starši 21-letnega Gregorja Šiliha, ki skušajo dokazati, da je za njegovo smrt kriva zdravnica Metka Epšek, ki ni prepoznala sinovega antifilaktičnega šoka.
Da je zdravniku težko oporekati oziroma nasprotovati dokazuje koprski primer. Dr. Marjan Radetič je ob pregledu še ne 18-letne kandidatke za vozniški izpit opravil še ginekološki pregled. V zameno mu je zdravniška zbornica izrekla javni opomin, sodišče pa devet mesecev zaporne kazni pogojno na dve leti.